Данските лекари ги осудуваат апчињата за Ковид на Мерк и одбиваат да ги користат

Данските лекари ги осудуваат апчињата за Ковид на Мерк и одбиваат да ги користат

Данска неодамна стана првата земја од ЕУ што одобри нов препарат protiv Kovid-19 од американската фармацевтска компанија Мерк

Одлуката, сепак, наидува на тешкотии, бидејќи данските лекари по општа медицина одбиваат да го препишат препаратот бидејќи не знаат доволно за тоа како делува и го опишуваат како неефикасен, а можеби дури и штетен.

Данското здружение на општи лекари (ДСАМ), професионалното здружение на лекари од општа медицина, ја критикуваше Националната здравствена агенција за нејзините препораки за третман на КОВИД-19.

Данската управа за здравство и лекови претходно го одобри лекот против КОВИД молнупиравир од американскиот производител на лекови Мерк, кој е познат и како Лагеврио, Данска го одобри лекот како прва земја од ЕУ која лекува пациенти со висок ризик со симптоми. Досега се купени 50.000 таблети.

Андерс Беич, портпарол за КОВИД-19 на ДСАМ, ја оправда неподготвеноста да се администрира лекот со лошата документација на лекот.

Сметаме дека базата на документација е многу, многу лоша. Се плашиме дека мора да користиме лек кој во најдобар случај е неефикасен и во најлош случај го загрозува третманот на луѓето“, изјави тој за данското радио.

Според него, пациентите може да добијат соодветен третман предоцна.

Постои тенденција да се верува дека штом сте примиле третман, вие сте подобро. И лекарот и пациентот може да почувствуваат дека пациентот сега се лекува. Но, кога третманот е неефективен, се губи време и постои ризик болеста да се влоши без дејство, истакна Беич.

Оваа критика ја упати и Данската агенција за лекови, независно тело кое им дава препораки на регионите за употреба на различни лекови.

„Веќе имаме третмани кои функционираат за популацијата на пациенти за која е наменета таблетата. Третмани кои делуваат многу подобро и се подобро документирани од оваа пилула“, рече претседателот Стин Вернер Хансен. „Значи, во најлошото сценарио, ова ќе одврати некои пациенти да добијат релевантен третман“, заклучи тој.

Според Јан Герстофт, професор по заразни болести на клиниката Ригшоспиталет, проблемот со лекот на Мерк за КОВИД-19 е тоа што третманот изгледал ветувачки во раните студии, но таа слика подоцна се промени.

Герстофт објасни дека позитивниот ефект главно е забележан во Јужна Америка, каде што се широко распространети специфичните видови на КОВИД-19. Во САД и Европа, од друга страна, „практично не е забележан ефект“, рече тој.

Претходно, во својот неделен весник, Данското здружение за заразни болести ја повика данската агенција за здравје и лекови да го преиспита купувањето и користењето на таблетите.

Ова се случи и во Франција, каде што француските здравствени власти одлучија таблетите да не се воведат.
Ниту Европската агенција за лекови (ЕМА) сè уште не го одобрила лекот. Сепак, ЕМА посочи дека земјите можеби ќе одлучат сами да ги одобрат таблетите доколку е потребно.

Данскиот парламент одобри купување на таблети против КОВИД во вкупна вредност од 450 милиони дански круни (69 милиони долари). Овој пакет не вклучува само таблети од Мерк, туку и таблети од Фајзер кои се уште се во развој.

Неодамнешната анализа на американската Администрација за храна и лекови (ФДА) покажа дека антивирусната пилула на Мерк за КОВИД-19, молнупиравир, е далеку понеефикасна од сугерираните првични резултати од клиничките испитувања.

Пробната пилула само го намали ризикот од хоспитализација или смрт од КОВИД-19 за околу 30 проценти во споредба со плацебо и не покажа придобивки за луѓето со антитела на КОВИД-19 од претходни инфекции.

Во овој контекст сакаме да ја ставиме жестоката кампања против ефикасниот лек Ивермектин, само како потик за размилсување да ги поврзите работите..

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА