Симнете ја нашата Андроид апликација

Данска: Демонстрантите маршираат против „пасошот за вакцини“ во Копенхаген

Данска: Демонстрантите маршираат против „пасошот за вакцини“ во Копенхаген

Демонстрантите маршираа низ Копенхаген во саботата во знак на протест против ограничувањата на короната воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, како и на „пасошот за вакцини“ што го разви Данска.

Митингот беше организиран на социјалните мрежи од групата „Мажи во црно“.

Демонстрантите беа видени како маршираат со запалени факели извикувајќи пароли.

Во средата, Данска соопшти дека ќе реализира дигитален КОВИД пасош што ќе дозволи патување во странство и ублажување на ограничувањата.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА