Дали Федералните резерви ќе ги сруши глобалните финансиски пазари за да го спроведе своето „Големо обновување“?

Дали Федералните резерви ќе ги сруши глобалните финансиски пазари за да го спроведе своето „Големо обновување“?

Од Ф. Вилијам Енгдал: Тој е советник и предавач за стратешки ризик. Тој има диплома по политика на Универзитетот Принстон и е најпродаван автор за нафта и геополитика

Станува сè поверојатно дека американската централна банка и глобалистичките сили ќе го користат драматичниот пораст на инфлацијата како изговор за колапс на американските финансиски пазари и пукање на најголемиот финансиски балон во историјата.

Огромниот скок на инфлацијата по злонамерните политички затворања и трилиони долари во итни трошоци и од Трамп и од Бајден, заедно со продолжувањето на невидената политика на Банката на федералните резерви со нулта каматна стапка и милијарди долари за купување обврзници за да се задржи балонот надуен малку подолго , создадоа услови за неизбежен пазарен колапс. Спротивно од она што ни е кажано, ова е намерно и контролирано.

Прекинот на синџирот на снабдување од Азија до нормалното транспортирање низ Северна Америка резултира со најлошата инфлација во САД во последните четири децении. Подготвена е сцената за централните банки да го урнат системот надуен со долгови и да се подготват за нивното големо ресетирање на светскиот финансиски систем. Сепак, не станува збор за инфлацијата како мистериозен или „преоден“ процес.

Контекстот е клучен. Одлуката за уривање на финансискиот систем се подготвува во услови на далекосежни мерки на глобална пандемија што ја уништија глобалната економија од почетокот на 2020 година.

Тоа доаѓа во време кога силите на НАТО, предводени од владата на Бајден, погрешно го пресметуваат светот во можна светска војна. Тие доставуваат оружје и советници во Украина, а со тоа предизвикуваат реакција од Русија.

Тие го зголемуваат притисокот врз Кина поради Тајван и водат прокси војни против Кина во Етиопија, Рогот на Африка и безброј други локации.

Денешниот колапс на системот на доларот, кој ќе го зафати поголемиот дел од светот со него поради должничките врски, ќе дојде кога големите индустријализирани нации ќе влезат во економско самоуништување со нивниот таканаречен Зелен нов договор во ЕУ, САД. и пошироко.

Смешната политика на нула јаглерод за постепено укинување на јагленот, нафтата, гасот, па дури и нуклеарната енергија веќе ја доведе електричната мрежа на ЕУ на работ на голем прекин оваа зима, бидејќи голем дел од мрежата се напојува од несигурна енергија од ветер и сончева енергија.

На 31 декември, „зелената“ нова германска влада ќе принуди да ги затвори трите нуклеарни централи кои произведуваат еквивалент на електрична енергија за целата земја.

Ветерните и соларните електрани не можат никако да ги пополнат празнините. Во Соединетите држави, погрешната политика на Бајден „Подобро да се изгради назад“ ги доведе трошоците за гориво на рекордно високо ниво. Зголемувањето на каматите во оваа ситуација би го уништило целиот свет, а се чини дека тоа е планот.

 

Лажните податоци за инфлацијата во САД

Од раните 1970-ти, кога претседателот Никсон го замоли својот другар Артур Барнс, тогашниот шеф на Федералните резерви, да најде начин да се ослободи од политички штетните месечни податоци за потрошувачката инфлација што ги одразуваше зголемените цени на нафтата и житото,

ФЕД го користи она што е познато како „ базична инфлација“; ИКС. растот на потрошувачките цени МИНУС енергија и храна. Во тоа време, енергијата изнесуваше значителни 11% од податоците за инфлацијата.

Храната поксапила 25%. Кога во 1975 година цените на нафтата на ОПЕК се зголемија за 400%, а цените на житото се зголемија за 300% ширум светот поради лошата жетва во Советскиот Сојуз, „основната инфлација“ значително падна.

И ова и покрај фактот што американските потрошувачи мораа да платат многу повеќе за бензин и леб. Многу малку луѓе навистина можат да живеат без енергија или храна. Базичната инфлација е измама.

До 1975 година, Банката на федералните резерви Бурнс ги елиминираше клучните градби за станови и другите фактори, така што индексот на потрошувачките цени беше само 35% од првично измерената кошница на стоки.

Дотогаш, реалната, секојдневна инфлација веќе беше надвор од контрола. Во реалниот свет, бензинот во САД денес е 58 отсто поскап отколку во 2020 година, а во изминатите 12 месеци цените на храната се зголемија во просек за повеќе од 6 отсто.

Американскиот индекс на потрошувачки цени денес не ги зема во предвид трошоците за купување и финансирање дом, даноците на имот или одржување и подобрување на домот. Овие фактори вртоглаво се зголемија низ Америка во текот на изминатата година.

Единственото нешто што недостасува сега е изјавата на ФЕД дека инфлацијата е поалармантна од очекуваното и бара агресивни зголемувања на стапките за да се „истурка инфлацијата од системот“ - вообичаен мит на централната банка што стана догм под времето на Пол Волкер во 1970-тите.

 

Надуената американска берза

Пазарите на Волстрит денес се во момент, со берзите на историски највисоко ниво, потпомогнати од стапките на ФЕД блиску до нула и 120 милијарди долари месечно за купување обврзници од страна на ФЕД, каде што пресвртот на ФЕД, кој сега се очекува за почетокот на 2022 година, би можел да иницира панично излегување од акциите за да „излеземе додека работите се уште одат добро“.

Тоа, за возврат, најверојатно ќе предизвика продажба со паника и пад на пазарот како снежни топки, што ќе направи неодамнешниот колапс на недвижности и акции на China Evergrande да изгледа како безумно.

Од глобалната финансиска криза во септември 2008 година, Федералните резерви на САД и другите големи централни банки, како што се ЕЦБ во ЕУ и Банката на Јапонија, спроведуваа невидени нула каматни стапки и често „квантитативно олеснување“ преку купување обврзници на големите финансиски институции. за да ги спаси банките на Волстрит и ЕУ.

Тоа имаше мала врска со здравјето на реалната економија. Стануваше збор за најголемата спасувачка програма во историјата за банки и финансиски фондови. Предвидливиот исход на невидените политики на ФЕД и другите централни банки беше вештачката инфлација на најголемиот берзански балон во историјата.

Како претседател, Доналд Трамп постојано ги наведуваше новите рекорди на S&P 500 како доказ за растечката економија, иако како успешен бизнисмен знаеше дека тоа е лага. Причината за зголемувањето беше политиката на нулта каматна стапка на ФЕД.

Компаниите се задолжуваа со ниски каматни стапки, не за да ги зголемат своите инвестиции во постројки и опрема, туку за да ги откупат сопствените акции од пазарот. Како резултат на тоа, акциите на компании како Мајкрософт, Дел, Амазон, Фајзер, Тесла и стотици други пораснаа.

Тоа беше манипулација која им се допадна на директорите на компаниите кои поседуваа милиони сопствени акции како опции. Во некои случаи, тие заработија милијарди, притоа не додавајќи вистинска вредност на економијата.

Колку е голем балонот на американската берза денес? Во октомври 2008 година, кратко време по кризата Леман, акциите во САД беа наведени со вкупна капитализација од 13 трилиони долари. Денес е над 50 трилиони долари, што е речиси 400% повеќе и повеќе од двојно од вкупниот БДП на САД. Само Апл изнесува 3 трилиони долари.

Сепак, со огромниот недостиг на работна сила, затворањето низ Америка и огромните прекини на трговските синџири за снабдување, особено од Кина, економијата паѓа, а погрешниот нацрт-закон за „инфраструктура“ на Бајден нема да направи ниту малку за подобрување на виталната економска инфраструктура на автопатите, станиците за третман на вода. и обнова на електричните мрежи.

За милиони Американци, купувањето акции по колапсот на станбениот пазар во 2008 година беше нивната најдобра надеж за приход во староста. Федералните резерви на САД се подготвуваат за пад на акциите во 2022 година, само што овој пат ќе се искористи за воведување на вистинска голема депресија, полоша од 1930-тите, кога милиони Американци ќе видат дека нивните заштеди се збришани.

 

Играње со откуп на акции

Во изминатите четири квартали, компаниите S&P 500 откупија 742 милијарди американски долари благајнички акции. Тој број веројатно ќе достигне рекордно високо ниво во четвртиот квартал од 2021 година, бидејќи компаниите брзаат да ги испумпуваат своите акции пред најавениот данок на Бајден за откуп на акции на компаниите.

Од почетокот на 2012 година, компаниите S&P 500 откупија речиси 5,68 трилиони долари во сопствените акции. Ова не е мало пиво. Динамиката е толку луда што извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела, минатиот месец одлучи да откупи се повеќе акции, а потоа продаде над 50% од акциите на Мајкрософт за еден ден.

Акциите сепак едвај се поместуваа, бидејќи Мајкрософт беше зафатен со самиот откуп на акции. Тоа покажува колку е нереален денешниот американски пазар. Упатените знаат дека несреќата е неизбежна. Елон Маск од Tesla штотуку продаде 10 милијарди долари од своите акции наводно за да плати даноци.

Берзата е уште поподложна на панична распродажба штом ќе стане јасно дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки бидејќи има речиси 1 трилион долари долг за маржа, според податоците од октомври - долг за оние кои споделуваат акции со пари позајмени од нивните брокери за да купат.

Штом ќе дојде до голема распродажба на пазарите, што најверојатно ќе се случи на почетокот на 2022 година, брокерите ќе бараат отплата на нивниот долг за маржа, познат како маргинални повици. Тоа пак ќе ја забрза присилната продажба за да се зголемат повиците во готовина.

 

Конус?

Има многу дискусии за тоа кога Банката на федерални резерви ќе го намали купувањето на американските трезори, како и хипотекарните обврзници поддржани од владата. Овие набавки беа огромни.

Откако започна хистеријата на пандемијата „Ковид“ во февруари 2020 година, вкупните средства на Федералните резерви на такви хартии од вредност се зголемија повеќе од двојно од 3,8 трилиони долари на 8 трилиони долари на крајот на октомври 2021 година.

Тоа ги одржуваше вештачки ниски стапките на станбените хипотеки и предизвика паника при купувањето домови кога граѓаните сфатија дека ниските каматни стапки ќе завршат. Она што ФЕД го нарекува „заострено“, имено намалувањето на месечните купувања на обврзници на нула додека истовремено ги зголемува клучните каматни стапки, е двоен удар во вратот.

Тоа е огромен удар и ќе има крв на Вол Стрит од 2022 година, кога ќе започне намалувањето на ФЕД на почетокот на 2022 година, во комбинација со зголемувањето на каматните стапки.

Веќе во ноември, ФЕД почна да ги намалува месечните набавки за да ги поддржи пазарите. „Со оглед на значителниот понатамошен напредок што го постигна бизнисот кон целите на Комитетот за максимизирање на вработеноста и стабилноста на цените“, се вели во најновите записници на ФОМЦ.

Тој најави дека ќе го намали купувањето на државни обврзници и хартии од вредност поддржани со хипотека во ноември и декември.

Од ерата на Виетнамската војна под претседателот Линдон Џонсон, американската влада манипулира со податоците за вработеноста и инфлацијата за да даде далеку подобра слика отколку што всушност постои.

Приватниот економист Џон Вилијамс за статистика во сенка проценува дека фактичката невработеност во САД е далеку од 4,2% пријавени за ноември, кога всушност е над 24,8%. Како што Вилијамс понатаму забележува,

„Порастот на инфлацијата одразува екстремно монетарно создавање, екстремно трошење на државниот дефицит и проширување на федералниот долг, пандемични нарушувања и недостиг на снабдување; тоа не одразува прегреана економија. „Федералниот буџетски дефицит достигна рекордни 3 трилиони долари годишно и нема крај на повидок.

Зголемувањето на каматните стапки во ова несигурно време ќе го урне кревкиот американски и глобален финансиски систем и ќе го отвори патот за криза во која граѓаните би можеле да бараат итна помош во форма на дигитални пари и големо ресетирање.

Вреди да се напомене дека секој голем колапс на американската берза од октомври 1929 година, вклучително и 2007-2008 година, е резултат на намерни дејствија на ФЕД под превезот на „задржување на инфлацијата“.

Овој пат штетата може да биде епохална. Во септември, Институтот за меѓународни финансии со седиште во Вашингтон процени дека глобалниот долг, кој ги вклучува долговите на владите, домаќинствата, корпорациите и банките, се зголемил за 4,8 трилиони долари на 296 трилиони долари до крајот на јуни, што претставува зголемување од 36 трилиони долари.

Долари повисоки отколку пред пандемијата. Пазарите во развој како Турција, Кина, Индија и Пакистан сочинуваат 92 трилиони долари од ова.

Зголемените каматни стапки ќе предизвикаат неисполнителни кризи ширум светот бидејќи позајмувачите не можат да ги вратат своите долгови. Централните банки, пред сè ФЕД, намерно го направија ова од кризата во 2008 година со притискање на каматните стапки на нула, па дури и негативни.

 

Извор: Will the Federal Reserve Crash Global Financial Markets As a Means to Implementing Their “Great Reset”?

 

Забелешка од уредникот:

Здравствената криза е тука за да го оправда (забрза) идниот глобален финансиски колапс

Оваа објава ни кажува дека здравствената криза е тука за да го оправда индниот финансиски глобален колапс, (кој беше вештачки олдожен во 2008-та година) и планот за Големото ресетирање.

Не се работи за здравствена криза туку за глобална финансиска криза. Пандемијата е тука за да ја оправда инфлацијата која со тек на време ќе доведи до контролиран  колапс на глобално ниво.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА