Дали украинската криза не води во Трета светска војна?

Дали украинската криза не води во Трета светска војна?

Фронтовите меѓу Западот и Русија се зацврстија. Тонот станува се поагресивен. Ескалацијата на ситуацијата директно ќе доведе до воена конфронтација, а со тоа и до Трета светска војна. Дали се сака така?

Од државниот удар на Мајдан во Украина во 2013/2014 година, промовиран од Соединетите Американски Држави и Европската Унија, имаше огромно зголемување на тензиите.

Тогашниот американски потпретседател, а сега американски претседател Џо Бајден беше длабоко замешан во „украинското мочуриште“. Не за џабе ја внесе Викторија „Ебете ја ЕУ“ Нуланд во неговата администрација.

Таа беше клучна фигура во операцијата за промена на режимот за обезбедување на руската база на Црното Море на Крим за НАТО. Уште во 2006 година за време на претседателот Виктор Јушченко, таму речиси беше изградена поморска база на НАТО.

Дури и за време на тогашниот претседател Барак Обама, западот и наметна на Москва казнени мерки по враќањето на Крим во Русија и конфликтот во Донбас.

Откако имаше дополнителни санкции против Русија под претседателството на Доналд Трамп, темпото сам се затегна под неговиот наследник Џо Бајден. Особено демократите беа тие кои континуирано ја заоструваа антируската реторика за време на претседателството на Трамп (додека републиканците се фокусираа првенствено на Кина).

Сега демократите се на власт и се чини дека ескалираат на Русија. Оваа агресивна реторика сега се одржува.

 

Надградба на источното крило на НАТО

Како што пренесува Русија Денес, на пример, американскиот претседател Бајден им ветил на источноевропејците дека ќе испратат повеќе воена опрема во регионот. Со цел да се „одврати“ Русија, се разбира. Групата Г-7 е во иста насока.

Седумте најголеми индустриски земји во светот предупредија на „масивни последици“ доколку Русија ја нападне Украина. Дури и ако тоа воопшто не е наменето од страна на Москва, целото врамување е едноставно за пропагандни цели. Мантрата за „руската закана“ треба да се повторува додека последниот човек не поверува.

Се наоѓаме во опасна спирала на провокација, а водечката улога ја имаат САД и НАТО. Заедно со западните главни медиуми, се разбира, кои играат клучна улога. Затоа што иако Москва (исто така во украинската криза) главно игра пасивна и реактивна улога, таа секогаш е прикажана како „агресор“.

И ова и покрај фактот што САД, ЕУ и НАТО се тие кои активно го поддржаа и туркаа пучот во Киев. Оттогаш, Украина се снабдува со се повеќе воена опрема. И не само тоа: од Киев исто така не се бара да ги почитува договорите од Минск. Зошто да не?

 

Што е следно

Сега се поставува прашањето до каде ќе ескалираат тензиите. Дали Вашингтон, Брисел и Лондон навистина сакаат да ризикуваат вистински воен конфликт со Москва? Не треба да заборавиме дека Русија не само што има огромен арсенал на нуклеарно оружје (од кои некои се насочени и кон американските бази во Германија и остатокот од Европа во итен случај).

Русите ја подобрија и својата воена технологија. Станува збор за хиперсонични ракети готови за употреба, против кои западната воздушна одбрана е немоќна. Во исто време, руските системи за противвоздушна одбрана (S-400 и S-500) се значително поефикасни од нивните американски колеги (Патриот).

Пред сè, треба да се земе во предвид дека европските земји на НАТО во најголем дел не се ни оддалеку подготвени за голема војна. Ако руската мечка возврати затоа што американскиот орел претера, ќе ослободи незамисливо крвопролевање. Мора да бидеме свесни за ова. И зошто е сето тоа?

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА