Симнете ја нашата Андроид апликација

Грција - „Рацете подалеку од нашите деца“

Грција - „Рацете подалеку од нашите деца“

Илјадници луѓе се собраа на плоштадот Омонија во центарот на Атина на 24 јули за да го изразат своето противење на задолжителната владина вакцинација против KОВИД-19

Тие носеа натписи „Не на задолжителни вакцини“, „Не на изнуда за ослободување“, како и „Не на поделба на Грците“ и „Рацете подалеку од нашите деца“.

Водачот на движењето за вакцинација против ковид-вирусот во Грција, кардиологот др. Фајдон Воволис, обраќајќи се кон огромната толпа луѓе, која, според Атина вести, „вклучува не само противници против вакцинација, туку и претприемачи во храна и туризам, свештеници, граѓани незадоволни од општото владеење со пандемијата и вакцинирани граѓани кои владата во однос дејствијата ги сметаа како антидемократски “.

Грчката полиција употреби солзавец и водени топови за да ги избрка демонстрантите што се собраа пред зградата на парламентот за да протестираат против задолжителната вакцинација против работниците, како што е здравството.

Според Ројтерс, околу 45 проценти од 11 -те милиони жители на Грција се веќе вакцинирани.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА