Грција - Илјадници луѓе протестираат против задолжителната вакцинација

Грција - Илјадници луѓе протестираат против задолжителната вакцинација

Грчката полиција употреби солзавец и водени топови против илјадници луѓе кои во неделата демонстрираа против задолжителната вакцинација против корона.

Илјадници луѓе се собраа пред грчкиот парламент да протестираат против вакцинациите. Грците масовно излегоа на улиците и минатиот месец.

Во четвртокот, неколку стотици работници во грчкиот здравствен систем протестираа против плановите да се направи задолжителна вакцинација против корона во здравствениот систем од 1 септември.

https://twitter.com/osler78/status/1432088522173960202?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1432088522173960202%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Funcutnews.ch%2Fgriechische-polizei-setzt-traenengas-ein-als-tausende-gegen-die-impfpflicht-protestieren%2F

Грција ќе наметне неделен тест за корона на невакцинираните работници што ќе треба сами да си ги платат. Ова ќе им го отежне животот на невакцинираните. Грција е првата западна земја што ги презеде овие огромни чекори.

Во некои индустрии, како што се гостопримството и туризмот, тие треба да полагаат двапати неделно тестови. Од средината на септември, јавниот превоз ќе биде достапен само со фашистичкиот пасош за вакцинација или негативен тест.

 

Добредојдени се само вакцинирани луѓе во рестораните и баровите

Премиерот Кирјакос Мицотакис претходно објави дека во грчките ресторани и барови се добредојдени само целосно вакцинираните лица. Нешто повеќе од половина од грчкото население е целосно вакцинирано.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА