Граѓанска војна во Казахстан - претседателот побара од Русија воена помош

Граѓанска војна во Казахстан - претседателот побара од Русија воена помош

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев побара помош од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОКВС) „во справувањето со терористичките закани“

Токаев рече дека го гледа она што се случува во неговата земја како „акт на надворешна агресија“. За време на состанокот на Советот за безбедност, што го пренесува државната телевизија Хабар-24, тој изјави:

„Денеска упатив апел до шефовите на држави на земјите од ОДКБ да му помогнат на Казахстан да се справи со оваа терористичка закана.

Тоа навистина веќе не е закана, туку напад врз интегритетот на државата и, пред сè, напад врз нашите граѓани кои , како шеф на државата, бараат од мене итна помош“.


Демонстрантите се обидуваат да ја соборат статуата на претседателот Назербаев во Талдикорган, Казахстан


Локалните медиуми изјавија дека зградата на полицијата во Алмати била заземена од демонстранти.

Претседателот потоа си даде оставка.


Голем број војници на Националната гарда на Казахстан беа заробени и разоружани.


Други видеа од немирите во Казахстан - без коментар:

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА