Симнете ја нашата Андроид апликација

Германија - „За мир, слобода и вистина“

Германија - „За мир, слобода и вистина“

Минатата година, Берлин беше сцена на неколку големи демонстрации против Ковид-затворот и фашистичките пасоши за вакцинација

На 1 август 2021 година, десетици илјади граѓани демонстрираа на улиците во Берлин против домашен притвор на населението, кои го ограничуваат со јадење во ресторани или престој во хотел,  на тој начин се спротивстави на забраната за јавни демонстрации од страна на германските повисоки и пониски административни судови.

Берлинскиот административен суд одби да одобри демонстрации, од кои некои беа организирани од анти-блокадното движење „Кверденкер“ (движење на освестени граѓани).

Берлинската полиција распореди повеќе од 2.000 полицајци вооружени со палки, солзавец и водени топови додека толпата се движеше од берлинскиот кварт Шарлотенбург преку Тиергартен до Бранденбуршката порта.

Според извештаите, полицијата со тешко вооружени комбиња ги влечеше демонстрантите низ улиците и во комбиња, додека демонстрантите бараа слобода, укинување на условот за маска и против забрани за патување.

Демонстрантите продолжија да маршираат низ улиците на градот таа вечер и 600 луѓе беа уапсени.

Во Германија живеат 83 милиони луѓе, од кои 52 проценти се целосно вакцинирани.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА