Симнете ја нашата Андроид апликација

Во индиска држава со 240 милиони жители нема Ковид, благодарение на Ивермектин!

Во индиска држава со 240 милиони жители нема Ковид, благодарение на Ивермектин!

Индиската држава Утар Прадеш, каде живеат повеќе од 200 милиони луѓе, минатата недела официјално беше прогласена за „БЕЗ КОВИД“

На 10 септември, Хиндустан Тајмс објави:

Државната влада во петокот објави дека нема активни случаи на коронавирусната болест (Ковид-19) во 33 области во Утар Прадеш.

67 окрузи не пријавиле ниту еден нов случај на инфекција со вирус во изминатите 24 часа, рече владата, истакнувајќи го постојаното подобрување на состојбата во државата со „Ковид-19“.

Севкупно, државата има 199 активни случаи, додека стапката на позитивност падна на помалку од 0,01 проценти.

Девет дена подоцна, Тајмс оф Индија објави дека 34 области во Утар Прадеш сега се целосно ослободени од Корона.

Додека во Индија, според официјалните податоци 14,5 проценти од населението е целосно „вакцинирано“, најниските стапки на вакцинација се регистрирани во Утар Прадеш која е ослободена од корона, од сите места.

Возбудлив одговор може да се најде во Индиан Експрес:

 

Владата на Утар Прадеш вели дека раната употреба на ивермектин помогнала да се намалат позитивноста и смртните случаи

„Утар Прадеш беше првата држава во земјата што воведе голема профилактичка и терапевтска употреба на ивермектин. Во мај-јуни 2020 година, тим од Агра, предводен од Др. Аншул Парик до сите членови на тимот на РРТ во областа воведе Ивермектин на проба.

Забележано е дека ниту еден од нив не развил „Ковид-19“ и покрај тоа што секојдневно бил во контакт со пациенти кои биле позитивни на вирусот “, рече службеникот за државен надзор во Утар Прадеш, Виксенду Агравал.

 

Заклучок: Пропагандните медиуми и СЗО го демонизираат навидум ефикасниот анти-паразитски лек ивермектин. Истото однесување може да се забележи и со одобрениот лек за маларија хидроксихлорокин.

Кога реномирани научници како францускиот инфектиолог проф. Дидие Раул најдоа позитивни резултати, веднаш беше објавена контра-студија во влијателното списание „Лансет“, со цел да се исклучи хидроксихлорокин како можна терапија за корона.

Секој што се прашува зошто се вложуваат толку многу напори за борба против ефективните терапии за корона, мора да знае дека и ивермектин и хидроксихлорокин не се антивирусни лекови.

Доколку конвенционалната медицинска установа ја потврди ефикасноста на овие терапии, не само милијардите профити од индустријата за вакцинација, туку и контроверзната теорија за вируси би била во опасност, што пак ги лишува Корона-диктаторите од основа за драконските (заштитни) мерки и „Големото ресетирање“.

Дополнување: Според студија од 2011 година, ивермектин може да предизвика импотенција. Затоа, барем помладите мажи кои сакаат подоцна да имаат деца, веројатно треба да го избегнуваат овој лек. Најдобрата заштита од болести слични на грип е се разбира и продолжува да биде здрав начин на живот.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА