Симнете ја нашата Андроид апликација

Вмешаноста на СЕФ во КОВИД-19 пандемијата

Вмешаноста на СЕФ во КОВИД-19 пандемијата

Како е вклучен Светскиот економски форум во Давос во пандемијата на коронавирусот?

Светскиот економски форум во Давос (СЕФ) е премиерски форум за влади, глобални корпорации и меѓународни претприемачи. Основан во 1971 година од инженерот и економист Клаус Шваб, СЕФ ја опишува својата мисија како „обликување на глобални, регионални и индустриски агенди“ и „подобрување на состојбата на светот“. Според нејзината веб -страница, „моралниот и интелектуалниот интегритет е во срцето на се што прави“.

 

СЕФ се вклучи во пандемијата на коронавирусот на неколку начини

Прво, СЕФ беше, заедно со Фондацијата Гејтс, спонзор на претпазливата вежба за симулација на пандемија на коронавирусот „Настан 201“, одржана во Њујорк на 18 октомври 2019 година - истиот ден со отворањето на Воените светски игри во Вухан, гледано од некои како „нулта основа“ на глобалната пандемија. Самата Кина тврди дека американските воени спортисти можеби го донеле вирусот во Вухан.

Второ, СЕФ беше водечки поборник за дигитални биометриски системи за идентитет, тврдејќи дека тие ќе ги направат општествата и индустриите поефикасни, попродуктивни и посигурни. Во јули 2019 година, СЕФ започна проект за „обликување на иднината на патувањето со управување со дигитален идентитет на патници со биометриски способности“. Покрај тоа, СЕФ соработува со сојузот ИД2020, кој е финансиран од фондациите Гејтс и Рокфелер и води програма за „обезбедување дигитална легитимација со вакцини“. Особено, ИД2020 гледа дека вакцинацијата на децата е „влезна точка за дигитален идентитет“.

Трето, основачот на СЕФ Клаус Шваб е автор на книгата КОВИД-19: Големото Обновување, објавена во јули 2020 година, која тврди дека пандемијата на коронавирусот може и треба да се користи за „економско, општествено, геополитичко, еколошко и технолошко обновување“ , вклучително, особено, унапредување на глобалното управување, забрзување на дигиталната трансформација и справување со климатските промени.

Конечно, СЕФ води, од 1993 година, програма наречена „Глобални лидери за утре“, ребрендирана, во 2004 година, како „Млади глобални лидери“. Оваа програма има за цел да ги идентификува, избира и промовира идните глобални лидери и во бизнисот и во политиката. Навистина, неколку „млади глобални лидери“ подоцна успеаја да станат претседатели, премиери или извршни директори (види подолу).

За време на пандемијата на коронавирусот, неколку глобални лидери и глобални обликувачи на СЕФ (помлада програма на глобалните лидери) одиграа истакнати улоги, обично промовирајќи стратегии за нула-ковид, затворања, маски и мандати за вакцини. Можеби ова беше (во голема мера неуспешно) обид да се заштити јавното здравје и економијата, или можеби беше обид за унапредување на глобалната агенда за трансформација наведена погоре, или можеби и двете.

Во овој поглед, некои значајни млади лидери вклучени како Џефри Зиентс (Координатор за одговор на коронавирус во Белата куќа на САД од 2021 година), Џереми Хауард (основач на влијателна лоби група „маски за сите“), Леана Вен (медицински аналитичар на Си-Ен-Ен со нула ковид), Ерик Фејгл -Динг (личност на Твитер со нула ковид), Гавин Њусом (гувернер на Калифорнија, избран во 2005 година), Деви Сридар (британски професор за нула-ковид-вирус), Jacасинда Ардерн (премиер на Нов Зеланд), францускиот претседател Емануел Макрон (избран една година пред неговиот избор во 2017 година), австрискиот канцелар Себастијан Курц, германската канцеларка Ангела Меркел (избрана во 1993 година) и германскиот министер за здравство Јенс Шпан.

За да добиете целосен преглед на нивните членови, видете Глобални лидери за утре и Млади глобални лидери на Викиспукс (Википедија која се фокусира на скриени структури на моќ) како и официјалната веб -страница на Млади глобални лидери. За преглед на некои значајни членови во политиката и медиумите, видете подолу.

Како заклучок, Светскиот економски форум во Давос навистина беше вклучен во стратешкото управување со пандемијата на коронавирусот, со голем акцент на користењето на пандемијата како катализатор за дигитална трансформација и глобално воведување на системи за дигитален идентитет.

Дигитален идентитет: Визијата на Светскиот економски форум за 2018 година

СОФ „Млади глобални лидери“

Преглед на некои млади глобални лидери на СЕФ (2005-2021) и глобални лидери за утре (1993-2003) во политиката и медиумите. Списокот не е целопсно исцрпен.

Извори: Глобални лидери за утре и млади глобални лидери на Викиспукс.

Соединети Држави

Политика

Џефри Зиентс (Координатор за одговор на коронавирус во Белата куќа од 2021 година, избран во 2003 година), Џереми Хауард (ко-основач на лоби групата „маски за сите“, избран во 2013 година), гувернер на Калифорнија, Гавин Њусом (избран во 2005 година), Питер Бутигиг (избран во 2019 година, кандидат за претседател на САД во 2020 година, секретар за транспорт на САД од 2021 година), Челзи Клинтон (член на управниот одбор на Фондацијата Клинтон), Хума Абедин (помошник на Хилари Клинтон, избрана во 2012 година), Ники Хејли (американска амбасадорка во ОН, 2017- 2018), Саманта Пауер (амбасадор на САД во ОН, 2013-2017, Администратор на УСАИД од 2021 година), Јан Бремер (основач на групацијата Евроазија), Бил Браудер (иницијатор на Актот Магнитски), Џонатан Сорос (син на Џорџ Сорос), Кенет Рот (директор на „Надзор за човекови права“ од 1993 година), Пол Кругман (економист, избран во 1995 година), Лоренс Самерс (поранешен главен економист на Светската банка, поранешен секретар за финансии на САД, поранешен претседател на Универзитетот Харвард, избран во 1993 година), Алисија Гарза (ко-основач на Црните животи се важни избрана во 2020 година).

 

Медиуми

Медицинската аналитичарка на Си-Ен-Ен, Леана Вен (избрана во 2018 година), главниот медицински дописник на Си-Ен-Ен, Санџај Гупта, личноста на „Ковид Твитер“, Ерик Фејгл-Динг („глобален обликувач на СЕФ“ од 2013 година), Ендрју Рос Соркин (финансиски колумнист на „Њујорк тајмс“), Томас Фридман ( Колумнист на Њујорк Тајмс, избран во 1995 година), Џорџ Стефанопулос (Еј-Би-Си Њуз, 1993), Лахлан Мардок (извршен директор на корпорацијата Фокс).

 

Технологија и социјални медиуми

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс (1993), поранешниот извршен директор на Мајкрософт Стивен Балмер (2000-2014, избран во 1995 година), основачот на Амазон Џеф Безос (1998), коосновачите на Гугл Сергеј Брин и Лари Пејџ (2002/2005), поранешниот извршен директор на Гугл Ерик Шмит (2001-2011, избран во 1997 година), ко-основач на Википедија Џими Велс (2007), ко-основач на ПејПал, Питер Тил (2007), ко-основач на иБеј, Пјер Омидијар (1999), основач и извршен директор на Фејсбук, Марк Закерберг (2009) , Фејзбук извршен директор Шерил Сандберг (2007).

 

Велика Британија, Канада, Нов Зеланд

Професорот Деви Сридар (водечки поборник за „нула ковид“, избран во 2020/21 година), поранешните британски премиери Тони Блер и Гордон Браун (двајцата избрани во 1993 година), новинарот на Светскиот сервис на Би-Би-Си, Давуд Азами, Лин Форестер де Ротшилд (ко-сопственик на Економист), Натаниел Ротшилд (син на Лорд Ротшилд), историчар Ниал Фергусон (избран во 2005 година), Вилијам Хејг (секретар за надворешни работи, 2010-2014), Чарлс Ален (извршен директор на ИТВ, 2004-2007; претседател на ЕМИ, 2008 -2010 година).

Премиерката на Нов Зеланд Jaсинда Ардерн (од 2017 година, избрана во 2014 година), канадската вицепремиерка Кристиа Фриленд (избрана во 2001 година; поранешен директор на Ројтерс). Канадскиот премиер Џастин Трудо е учесник на СЕФ, но не е потврден млад глобален лидер.

 

Германија

Канцеларката Ангела Меркел (избрана во 1993 година, 12 години пред да стане канцелар), актуелниот министер за здравство Јенс Шпан и поранешните министри за здравство Филип Рослер и Даниел Бахр, актуелен копретседател на Партијата на зелените и пропаднат кандидат за канцелар. Аналена Баербок (избрана во 2020 година), поранешен копретседавач на Партијата на зелените Џем Оздемир (избран во 2002 година), медиумски магнат и извршен директор на Аксел Спрингер, Матијас Доепфнер (избран во 2001 година), водителката на ТВ Сандра Мајшбергер, починатиот министер за надворешни работи и вицеканцелар Гвидо Вестервеле (1997), поранешен Германски Претседател Кристијан Вулф (избран во 1995 година, 15 години пред да стане претседател), Рето Франкиони (поранешен извршен директор на Дојче Боерсе (германска берза).

 

 

Европската Унија

Претседателите на Комисијата на ЕУ Јозе Мануел Баросо (2004-2014, избран во 1993 година) и Жан-Клод Јункер (2014-2019, избран во 1995 година), францускиот претседател Емануел Макрон (од 2017 година, избран во 2016 година), поранешниот француски претседател Николас Сакози (2007 година). -2012, избран во 1993 година), австрискиот канцелар Себастијан Курц, поранешниот италијански премиер Матео Ренци (2014-2016, избран во 2012 година), поранешниот шпански премиер Хозе Марија Азнар (1996-2004 година, избран во 1993 година), Клаус Реглинг (извршен директор на Европскиот механизам за финансиска стабилност од 2012 година), Ги Верхофштад (поранешен белгиски премиер, претседател на групата Брегзит), Данска министерка за животна средина Леа Вермелин, Финска премиерка Сана Марин, поранешен фински премиер Александар Стуб и Марк Леонард (основачки директор на Европскиот совет за надворешни односи финансиран од Сорос).

 

Швајцарија

Натали Рикли (директор за здравство на кантонот Цирих, избрана во 2012 година), поранешни претседатели на Швајцарскиот национален совет Криста Марквалдер (избрана во 2011 година) и Паскале Брудерер-Вајс (избрани во 2009 година), политичар во Женева, Пјер Моде (избран во 2013 година) ), Извршен директор на медиумската група НЗЗ, Феликс Р. Граф (избран во 2007 година), поранешна министерка за правда на Швајцарија, Рут Мецлер (избрана во 2002 година), поранешен извршен директор на швајцарската телевизија, Роџер де Век (2011-2017 година, избран во 1994 година), поранешни извршни директори на УБС, Петер Вофли (избрани во 1994 година) и Марсел Ронер (избран во 2003 година), поранешен извршен директор на Кредит Свис, Тиџане Тиам (1998).

 

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА