Виктор Линделоф и Пјотр Зиелински: Двајца врвни професионални фудбалери погодени од болка во градите

Виктор Линделоф и Пјотр Зиелински: Двајца врвни професионални фудбалери погодени од болка во градите

Додека ефектите од имплементацијата на вакцината врз професионалниот спорт продолжуваат да одекнуваат низ фудбалската заедница, уште двајца играчи претрпеа болки во градите и тешкотии со дишењето на средината на натпреварот

Во саботата, играчот на Манчестер Јунајтед, Виктор Линделоф имаше тешкотии со дишењето, додека во неделата, играчот на Наполи, Пјотр Зиелински, се чинеше дека се бореше да дише по само 19 минути игра. Набргу потоа беше изваден.

Ненадејниот бран на итни случаи на теренот покрена прашања меѓу неколку искусни ветерани на играта.
Поранешниот професионален фудбалер Тревор Синклер по инцидентот со Линделоф:

Загрижените соиграчи од Манчестер Јунајтед побрзаа да му помогнат на Линделоф кога тој падна без други играчи во непосредна близина. Лекарите исто така трчаа на теренот додека погодениот Линделоф покажа на градите, жалејќи се дека се мачи да дише.

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Ралф Рангник, по натпреварот против Норич изјави:

„Линделоф беше во респираторен дистрес околу 10 минути. Неговиот пулс бил поголем од нормалниот. Беше шокиран и не знаеше што да прави“.

Во неделата, играчот од средниот ред на Наполи, Пјотр Зиелински, побара да прекини за време на натпреварот со Емполи, откако имаше респираторни проблеми.

27-годишникот е забележан како оди до линијата за контакт и му кажува на медицинскиот персонал дека има проблеми со дишењето. И тој покажа кон неговите гради.

Минатиот месец уште двајца фудбалери беа погодени од здравствени вонредни состојби во истата недела. Играчот на Виган Атлетик, Чарли Вајк, доживеа срцев удар и беше пренесен во болница.

Неколку дена подоцна, Џон Флек (30), играч на Шефилд Јунајтед, беше изнесен од теренот на носилки за време на натпреварот против Ридинг. Флек ја прими својата втора доза на вакцина против Ковид во август.

Кон крајот на октомври, на играчот на Барселона, Серхио Агуеро (33), кој се смета за еден од најдобрите напаѓачи во светот, му беше прекината блескавата кариера откако му беше дијагностицирана срцева аритмија по еден натпревар. Фудбалерот е целосно вакциниран.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА