Валентина Боскардин - Двојно вакцинирана 18-годишна манекенка развила згрутчување на крвта и починала од „Ковид-19“!!

Валентина Боскардин - Двојно вакцинирана 18-годишна манекенка развила згрутчување на крвта и починала од „Ковид-19“!!

Здрава 18-годишна манекенка од Сао Паоло, Бразил, починала набргу откако добила згрутчување на крвта, јавува бразилскиот информативен портал G1 Globo

Валентина Боскардин, ќерката на ТВ водителка и бизнисменка Марсија Боскардин, беше хоспитализирана на 6 јануари поради тромбоза (згрутчување на крвта) и пневмонија.

Двојно вакцинираната тинејџерка почина неколку дена подоцна, на 9 јануари, како последица на „КОВИД-19“, како што пренесуваат бразилските медиуми.

Сепак, 18-годишната девојка била здрава и, како што вели нејзината мајка, немала никакви здравствени проблеми.

Се верува дека Валентина Боскардин (18) починала во неделата на 9 јануари 2022 година од компликации од згрутчување на крвта.

Марсија ја сподели трагичната вест за смртта на нејзината ќерка доцна во неделата во објава на Инстаграм:

Со голема болка се збогувам со љубовта на мојот живот. Збогум Валентина Боскардин Мендес, Господ да те прими со раширени раце.
Јас сум преоптоварена. Ќерко моја, секогаш ќе те сакам. Ангел се искачува на небото.

Неколку бразилски познати личности и оддадоа почит на Валентина, вклучувајќи ја и поранешната манекенка и бизнисменка Хело Пинеиро, која напиша:

Добив тажна вест и не ми се верува !!! Господе!!! Боли! Вие не заслуживте да поминете низ ова, но Бог контролира сè.

Свое сочувство оставија и други бразилски познати личности како Кристијана Оливеира, Адриане Галистеу, Моника Карваљо и други.

Валентина беше под договор со Форд Моделс Бразил и моделираше за неколку големи брендови, меѓу кои Кристијан Диор, Живанши и Армани.

18-годишната девојка се подготвуваше да започне меѓународна кариера, следејќи ги стапките на нејзината мајка, која стана многу позната манекенка за истите големи брендови и појавувајќи се на повеќе насловни страници на списанија.

Вреди да се напомене дека луѓето од возрасната група на Валентина во Бразил се практично имуни на КОВИД (само 0,3% од смртните случаи се случиле на возраст од 10 до 19 години).

За жал, тромбозата е типична епизода на вакцинацијата против КОВИД (таа примила две дози од вакцината на Фајзер минатата година).

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА