Симнете ја нашата Андроид апликација

Вакцините на Модерна во Окинава, Јапонија, треба повторно да се прекинат откако се пронајдени „црни супстанции“

Вакцините на Модерна во Окинава, Јапонија, треба повторно да се прекинат откако се пронајдени „црни супстанции“

Префектурата Окинава ги прекина вакцинациите на Модерна откако беа пронајдени непознати супстанци. Овој потег дојде откако Јапонија повлече 1,6 милиони вакцини на Модерна од друга серија поради загриженост за контаминација

Според јапонскиот јавен радиодифузер НХК, црните супстанции биле откриени во шприцеви и шишенца, додека неидентификувани розови супстанции биле откриени во друг шприц со доза на вакцината на Модерна.

Владата на Окинава во неделното соопштение рече дека ја прекинува употребата на вакцини со Модерна откако „во некои од нив се откриени туѓи супстанции“.

Се очекува Фармацевтската компанија „Такеда“, домашниот јапонски дистрибутер на вакцината Модерна, да испита дали сомнителната контаминација настанала во текот на производството и да се консултира со Министерството за здравство за ова прашање, објави НХК.

Откритието дојде само три дена откако Јапонија ја суспендираше употребата на повеќе од 1,6 милиони дози Модерна дистрибуирани до 863 центри за вакцинација низ целата земја.

Вакцините беа привремено повлечени како мерка на претпазливост, откако во некои шишенца беше откриен туѓ материјал. Наводно, некои од шишенцата биле контаминирани со метални честички. Новооткриените контаминирани дози во Окинава доаѓаат од различни серии на вакцини.

Додека ова прашање се уште е под истрага, јапонското Министерство за здравство во саботата објави дека две лица кои ја добиле втората доза на Модерна од вакцините повлечени претходно оваа недела починале.

Министерството соопшти дека испитува каде починале двете жртви, и двајцата мажи во своите 30 -ти години и засега не е познато дали вакцината одиграла улога.

Шишенцата од повлечените серии, произведени од Модерна во Европа, во моментов се анализираат во лабораторија. Резултатите ќе бидат објавени на почетокот на следната недела, рекоа Модерна и Такеда во заедничкото соопштение објавено во саботата.

Таро Коно, министерот одговорен за кампањата за јапонска вакцинација, во петокот објави дека повеќе од 500.000 вакцини се веќе извршени со користење на дозите. Досега, не се идентификувани „сериозни безбедносни проблеми“, рече Коно.

Европската агенција за лекови (ЕМА) започна своја истрага за да утврди дали залихите на Модерна во ЕУ се погодени од слични проблеми со контаминација.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА