Бројките на случаи на сериозни проблеми со срцето по вакцинацијата против Ковид „експлодираа“

Бројките на случаи на сериозни проблеми со срцето по вакцинацијата против Ковид „експлодираа“

Ројтерс пренесува: Американската влада ја истражува можната врска помеѓу вакцината Модерна и зголемен ризик од проблеми со срцето кај младите возрасни.

Студијата се потпира на податоци од Канада, кои сугерираат дека мажите под 30 -годишна возраст се особено подложни на миокардитис, воспаление на срцевиот мускул.

ФДА претходно додаде предупредување за ризик од воспаление на срцето во пакетот за вакцините против корона од Фајзер и Модерна.

Предупредувањето беше додадено откако повеќе од 1.200 случаи на миокардитис, или перикардитис, воспаление на перикардот, беа регистрирани во Соединетите држави до крајот на втората недела од јуни.

Исто така, беше објавено претходно оваа недела дека тројца млади белгиски велосипедисти страдале од проблеми со срцевиот мускул откако биле вакцинирани.

Двајца од нив се хоспитализирани со проблеми со срцето. „Постои одредена врска со вакцинацијата“, вели доктор Крис Ван дер Миерен.

Спортската медицина сега ги советува младите спортисти да не вежбаат интензивно во неделата по вакцинацијата.

Бројот на случаи на миокардитис и перикардитис по вакцинацијата против корона се зголемува. Во многу случаи, болеста предизвикува трајна штета.

На пример, во канадската провинција Онтарио, бројот на случаи на миокардитис и перикардитис кај деца од 12 до 17 години се зголеми за повеќе од 10 проценти. „Тоа е огромен пораст“, ​​рече медицинскиот експерт Џејн Руби на шоуто „Стју Петерс“. „Ова е камбаната на смртта.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА