Бен Медген: На поранешен про-кошаркар му бил дијагностициран перикардитис откако ја примил втората доза на Фајзер

Бен Медген: На поранешен про-кошаркар му бил дијагностициран перикардитис откако ја примил втората доза на Фајзер

На поранешниот австралиски про-кошаркар Бен Медген му беше дијагностициран перикардитис (воспаление на кесичката што го опкружува срцето) веднаш по примањето на втората доза од вакцината Pfizer COVID-19. Медген, кој ја освои наградата дебитант на годината во 2011 година во австралиската кошаркарска лига број еден, заврши во собата за итни случаи по ударот.

Бен Медген

Медген беше изненаден кога неговите лекари му рекоа дека перикардитисот е чест несакан ефект од шприцот на Фајзер. Сепак, ова тешко дека ќе биде изненадување за читателите на оваа веб-страница бидејќи имаме документирано многу слични случаи.

36-годишникот се огласи на социјалните мрежи и го објави ова:

Според неговата страница на Википедија, Медген бил успешен кошаркар. Играше за Државниот универзитет Аугуста од 2006 до 2010 година на ниво на колеџ. По завршувањето на неговата колеџ кариера во 2010 година, тој беше најдобар стрелец на сите времиња за Јагуарите.

Тој постигна 23 поени против Мелбурн Јунајтед во НБЛ на 16-ти февруари 2020 година, само неколку месеци пред неговото пензионирање од спортот.

Како што се гледа подолу во оваа ролна за нагласување:

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА