Барселона - Локалните жители ја слават својата слобода на спонтан уличен фестивал

Вонредната состојба во регионот заврши минатата недела. Која беше прогласено поради инфекција со вирусот САРС-КоВ-2.

На првиот петок по завршувањето на вонредната состојба, луѓето се собраа на најпознатите места во Барселона за да ја прослават својата повратена слобода.

Пиеле, пееле и играле низ улиците на Барселона. Околу 1.500 луѓе се собраа околу Пасејг дел во стариот град.

Сличен број се сретна и на Триомфскиот лак. Во 23:00 часот по локално време, полицијата тогаш одлучи да ја евакуира областа бидејќи луѓето не ги одржуваа минималните растојанија поради толпата.

Откако вонредната состојба заврши минатата недела, одделните региони во Шпанија веќе немаат единствена моќ да воведат полициски час или да ги ограничат собирите.

Овие мерки сега треба да бидат одобрени од судовите.

Видео извор: Русија денес

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!