Симнете ја нашата Андроид апликација

АстраЗенека: истрага отворена по смртта на студент по медицина во Нант -Франција

АстраЗенека: истрага отворена по смртта на студент по медицина во Нант -Франција

24-годишен студент бил пронајден мртов во неговиот дом во Нант, десет дена откако бил вакциниран со АстраЗенека. Отворена е судска истрага. Здравствените власти го проучуваат случајот. „Во оваа фаза, нема врска помеѓу смртта и вакцинацијата“, рече портпаролот на Националната агенција за безбедност на лековите (АНСМ).

 

24-годишен студент беше пронајден мртов во четвртокот, 18 март, во неговиот стан на булеварот Винсент-Гош, во Нант. По потекло од Ла Турбале (Лоара-Атлантик).

Во станот, во кој младиот човек живеел сам, полицијата пронашла документ со кој се докажува декат студентот по медицина и пракса бил вакциниран со АстраЗенека на 8 март. Обвинителството во Нант отвори истрага за причините за смртта и нареди обдукција. Во извештајот се споменува за „внатрешно крварење предизвикано од тромбоза“. Во тек се понатамошни анализи.

 

Извор до целосниот напис овде

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА