Чешкиот микробиолог Соња Пекова тврди дека соевите на коронавирусите од втор и трет бран биле вештачки произведени

Чешкиот микробиолог Соња Пекова во едно интервју тврди дека видот на коронавирусот што го предизвикал вториот и третиот бран е вештачки произведен. Според неа, вакцината КОВИД-19 против мутацијата на коронавирусот во Голема Британија може да не работи и не е сигурно што вакцината ќе стори за пет до десет години. Таа исто така призна дека нема да се вакцинира.

 

Чешкиот микробиолог Соња Пекова во интервју за „Рефлекс“ известува за чешкото издание на Си-Ен-Ен:

„Не мислам дека вакцината може да работи. Развиена е против нешто што овде веќе не постои. Некои велат дека вакцината против британскиот вид ќе успее, но се сомневам во тоа “.

 

„Ова главно е поврзано со тоа колку значајни мутации носи овој британски вид и колку хетерогеност (разновидност на низа) има помеѓу соевите. Вакцините што веќе постојат може да имаат проблем со соевите кои во моментот кружат тука “.

 

Таа разбира дека компаниите за лекови трошат многу и им треба враќање на инветициите. Таа исто така рече дека нема доволно медицинско искуство со генетски модифицирани вакцини во таков револуционерен дизајн како вакцините за коронавируси.

 

„Не го знаеме нивниот долгорочен безбедносен профил. Не би се плашела толку од непосредните ефекти како од оние што може да се појават за пет до десет години. Кога некој има триесет години, тоа може да биде ризик. Не би се вакцинирала “, рече микробиологот.

 

Според неа, она што циркулираше во есен и зима се различни видови, различни вируси кои не се потомци на пролетниот (вирус).

 

Според неа, секој бран бил предизвикан од различен, нов вирус и нема никаква врска со изворниот (вирус) што исчезнал. И британската мутација е четвртиот вид по ред.

 

„Пролетниот вирус беше првиот, вториот во септември, третиот во декември и новиот, британскиот, е четврти. Јас скоро би претерала ако кажам дека тоа беше САРС-КоВ-2 напролет,САРС-КоВ-3 во септември и САРС-КоВ-4 во декември до сега “.

 

„И британската мутација треба да се нарече САРС-КоВ-5. Клинички, секој бран се однесува малку поинаку, вирусот има различен геном, различна програма според која е напишан “, рече Пекова.

 

„Ако вториот или третиот бран потекнуваше од првиот, ќе гледавме мутации кои вирусот ги собра со текот на времето кај вирусите од вториот и третиот бран. Но, тоа не е случај. Немам претстава од каде потекнуваа “, рече Пекова.

 

„Но, тоа е нешто друго. И не знам од каде е изворот од каде излегуваат “, потенцира микробиологот, додавајќи дека, според нејзиното мислење, вирусите се вештачки модифицирани.

 

„Мојата порака не е променета од пролетта: пронајдете ја пештерата од која излетал, затворете ја, затворете ги вработените и раководството. Многумина велат дека треба да се подготвиме за друга пандемија. Боже мој, нема шанси. Тоа не може да биде преседан “, рече Пекова во едно интервју.

 

Во исто време, таа додаде дека вирусот воопшто не се однесува на начинот на кој се однесуваат природните изолати.

 

„Надминува сè што сме виделе досега. Доаѓа од лилјак и е модифициран за да зарази луѓе “, рече Пекова.

 

„Само да бидеме будни, да продолжиме да тестираме и објективизираме што точно се случува во одреден момент“, потенцира микробиологот.

 

Како што беше соопштено минатата година, кинеските власти избришале 300 студии на  Ши Жenнгли од најтаинствената лабораторија во Вухан, поврзана со развојот на КОВИД-19. Детали за повеќе од 300 студии, вклучително и многу испитувачки болести кои преминуваат од животни на луѓе, веќе не се достапни.

 

Минатата година, медиумската група „Каиксин“ со седиште во Пекинг објави шокантен извештај дека Комисијата за здравство и медицина во провинцијата Хубеи нареди уништување примероци од коронавируси.

 

Пред пет години, италијанската државна компанија за медиуми Раи - Радиотелевизионе Италијана - ги откри овие кинески експерименти со вируси.

 

Видеото, кое беше емитувано во ноември 2015 година, покажа кинески научници кои вршат биолошки експерименти врз вирус поврзан со САРС, за кој се верува дека е коронавирусот кој потекнува од лилјаци и глувци, прашувајќи дали вреди да се ризикува да се измени вирусот за компатибилност со човечките организми.

 

Лицето кое ги прикриваше овие биолошки експерименти и го организираше митот за природното потекло на КОВИД-19 е Питер Дазак.

 

Претседателот на Алијансата за еко-здравје, Питер Дазак, е оној кој го оркестрираше митот дека КОВИД-19 е по природно  потекло.

 

Во САД, добиените електронски пораки покажуваат дека изјавата во „Лансет“, напишана од 27 истакнати здравствени научници, во која се осудуваат „Теориите на заговор што сугерираат дека КОВИД-19 нема природно потекло“, била организирана од персоналот на Алијансата ЕкоХелт.

 

Во датотеките COVID-19 - научна истрага за мистериозното потекло на коронавирусот, ги истражуваме изворите на новиот коронавирус од пет главни области, вклучувајќи епидемиолошки студии, споредба на гени на вируси, истражување на инфекции меѓу видови, клучни "средни домаќини" и наодите за лабораторијата Вухан П4 за да им се обезбеди на читателите длабока и целосно научна перспектива.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас