Критичарите мора да бидат замолчени, за да можат милијардерите да профитираат

Роберт Ф. Кенеди Јуниор:

Со контролирање на медиумите, милијардерите како Џеф Безос и Бил Гејтс можат на неодредено време да ја одложат кризата додека продолжуваат да собираат невидено богатство и моќ над човештвото.

На 15 февруари, Вашингтон пост, сопственост на Џеф Безос, објави напис на 11 февруари во Асошиејтед Прес, кој ја поздравува цензурата на оние што ја критикуваат владината политика за контрола на пандемијата.

 

Безос собра 70 милијарди долари од наметнувањето на блокадата. Ако сте Безос, трајната заклучена брава е рудник за злато.

 

Во меѓувреме, Бил Гејтс заработи 20 милијарди долари од заклучувањето што претходно го разгори со воена игра. Дел од неговата стратегија е да ги обесхрабри независните медиуми - најверојатните извори се еден вид на зуење на новинарството што во спротивно би можело да го оспори неговиот личен интерес во политиката што успешно помогна да се обликува за нас останатите.

 

Гејтс искористи милиони во грантови за да го претвори некогаш гордо незадржливиот „Гардијан“ во неговиот личен билтен. За 250 милиони долари, тој купи имунитет од критики од новински агенции како Би-Би-Си, Ен-Би-Си, Ал жезира, ПроПублика, Национален весник, Унивизија, Медиум, Фајненшл тајмс, Атлантик, Тексас Трибјун, Ганет, Вашингтон Месил, Ле Монд и Центарот за истражувачко известување.

 

Според студијата од август 2020 година на Колумбија Новинарскиот преглед, Гејтс исто така донирал големи суми на непрофитни организации поврзани со новини, како што се Би-Би-Си Медиа Екшен и Њујорк Тајмс. Слично на тоа, тој ги разоружа НПР и Јавната телевизија, ставајќи ги зависни од неговата поддршка. За возврат, овие институции ги штитат неговите скицирани проекти од критичко испитување.

 

Гејтс е несомнено најголемиот производител на вакцини во светот. Како најголем донатор, Гејтс ја контролира Светската здравствена организација, која, според Форин Аферс, не донесува важна одлука без консултација со Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс. Слично на тоа, тој спроведува диктаторски авторитет над армијата на квази владини агенции што тој во голема мера ги создал или финансирал: ГАВИ, Уницеф, итн. Овие агенции ја покажаа својата моќ да го претворат светот во заробен пазар за вакцината „Трансформација на Гејтс“ компании.

 

Во меѓувреме, големите фармацевтски партнери на Гејтс ги користат своите рекламни трошоци во износ од 9,6 милијарди долари за да диктираат пандемична паника околу 24 часа и да тапанат слепа поддршка за високо субвенционирани, слабо тестирани, вакцини без одговорност, кои не пренесуваат ниту негираат Спречување смрт.

 

Главните информативни вести, вклучително Си-Ен-Ен, Еј-Би-Си, Ен-Би-Си, Си-Би-Ес и Фокс, , пренесуваат Ковид терор, спасување со вакцини и задолжително изопачување на неистомислениците на 24-часовна јамка со секој сегмент (и тој термин го користам во секое значење на Зборот ) поставено со фармацевтско рекламирање.

 

Овие станици ги претворија своите неделни ток-шоуа во радиографски хагиографии за редовните сателитски турнеи на Гејтс каде лековерните, покорни домаќини на неделното утринско ток-шоу му поставуваат медицински прашања на необучен милијардер.

 

Никој не го прашува Гејтс или неговиот, Тони Фаучи, зошто избраа да потрошат десетици милијарди даночни долари на шпекулативни вакцини и нула долари истражувајќи ги многуте лекови без патент надвор од полицата, кои покажаа извонреден успех во приватните раце  - Лекови што можеа да стават крај на пандемијата пред една година.

 

Медиумите што ја направија можна оваа глобална заложничка криза е несомнено најзначајното злосторничко дело во историјата на човештвото. Како што забележа Рам Емануел: „Никогаш не дозволувајте да помине добра криза без да ја искористите“.

Гејтс и Фаучи докажаа дека со контролирање на медиумите, милијардерите и нивните колеги државни службеници можат да ја продолжат кризата засекогаш и да соберат невидено богатство и моќ над човештвото.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас