Перу: Министерот за надворешни работи поднесе оставка во врска со скандалот со вакцинацијата

По министерката за здравство, и министерката за надворешни работи на Перу, Елизабет Астет, објави дека се повлекува од функцијата поради скандалот со вакцинација.

Беше „сериозна грешка“ да се вакцинира во јануари, пред почетокот на националната кампања за вакцинација, рече таа во изјавата за мрежниот сервис Твитер во неделата (по локално време, 14 февруари).

Поранешниот претседател Мартин Визара, кој беше сменет во ноември минатата година, исто така е погоден од скандалот.

Според извештаите во четвртокот, Визара тајно се вакцинирал против САРС-КоВ-2 неколку недели пред неговиот импичмент. Поранешниот претседател ја бранеше вакцинацијата како „храбра одлука“ затоа што тој беше еден од 12.000 волонтери кои учествуваа во клиничка студија со вакцината од кинеската државна компанија „Синофарм“.

Сепак, универзитетот во Лима одговорен за студијата во неделата објави дека Визара не е дел од студијата.

Перуанскиот министер за здравство Пилар Мацети поднесе оставка во петокот поради скандалот. Оскар Угарт ја наследи во саботата. Тој е петти министер за здравство во земјата од почетокот на пандемијата пред околу една година.

 

Перу започна  да ги вакцинира само здравствените работници минатиот вторник откако пристигнаа првите 300.000 дози на Синофарм во земјата пред една недела.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ


Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/c76948de5125a4541372e1aa4b0bbaa9_22f4c9e95f13c5f60fbdcc4ec1d1aba5_-илјади-граѓани-во-Австралија-сега-добиваат-компензација-за-штетата-од-вакцината-Ковид-1440-810-c-90-768-c-100@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271

Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/c76948de5125a4541372e1aa4b0bbaa9_22f4c9e95f13c5f60fbdcc4ec1d1aba5_-илјади-граѓани-во-Австралија-сега-добиваат-компензација-за-штетата-од-вакцината-Ковид-1440-810-c-90-992-c-100@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271

Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/c76948de5125a4541372e1aa4b0bbaa9_22f4c9e95f13c5f60fbdcc4ec1d1aba5_-илјади-граѓани-во-Австралија-сега-добиваат-компензација-за-штетата-од-вакцината-Ковид-1440-810-c-90-1200-c-100@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271
Десетици илјади граѓани во Австралија сега добиваат компензација за штетата од вакцината Ковид
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас