Данска: Демонстрантите маршираат против „пасошот за вакцини“ во Копенхаген

Демонстрантите маршираа низ Копенхаген во саботата во знак на протест против ограничувањата на короната воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, како и на „пасошот за вакцини“ што го разви Данска.

Митингот беше организиран на социјалните мрежи од групата „Мажи во црно“.

Демонстрантите беа видени како маршираат со запалени факели извикувајќи пароли.

Во средата, Данска соопшти дека ќе реализира дигитален КОВИД пасош што ќе дозволи патување во странство и ублажување на ограничувањата.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас