Дали вакцинацијата против Ковид-19 предизвика сериозни заболувања на крвта?

Во САД, во некои случаи е забележана појава на крвна болест „тромбоцитопенија“ по вакцинацијата Фајзер Ковид-19, а имало и еден смртен случај. Истрагите од одговорната федерална агенција (ФДА) се во тек.

Минатата година агенцијата ја посочи можноста за вакво крвно нарушување, заедно со други сериозни, непожелни несакани ефекти, како што е синдромот Гилајн-Баре и смрт, како можна последица од вакцинацијата против Ковид-19. Јавноста редовно ќе се ажурира.. Според Фајзер, во моментов нема докази за поврзаност со вакцинацијата.

 

Ризик од спонтано крварење

Во изминатите неколку недели, неколку десетици случаи на тромбоцитопенија по вакцинирањето против Ковид-19 се внесени во системот за регистрација за несакани непожелни ефекти (VAERS). Системот е администриран од ФДА и Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Во тромбоцитопенија, бројот на тромбоцити (најмалите клетки во крвта) паѓа на опасно ниско ниво - поради намалено формирање, нарушена дистрибуција или зголемено распаѓање. Како резултат може да се појави спонтано крварење. На пример, крварење од носот, хематоми, крварење на кожата и мукозните мембрани на капиларите, мозокот, стомакот и цревата.
Крвави точки, и крвни клетки во устата

Познатите случаи беа слични: 56-годишен маж од Флорида кој прими вакцина од Фајзер / БионТех мораше да биде хоспитализиран неколку дена подоцна. Тој нашол „крвави дамки“ на телото. Дијагноза: тромбоцитопенија. Една 36-годишна жена од Пенсилванија изјави дека се разбудила на почетокот на јануари - околу две недели по вакцинирањето со Фајзер вакцината - со крвави плускавци  низ целата уста. Дијагноза: Идиопатска тромбоцитопенична пурпура (ТТП), опасна по живот варијанта на оваа болест.

Случајот со Др. Грегори Мајкл, 56-годишен лекар од Мајами: Почина 16 дена по вакцинирањето протв „Ковид-19“. Неговата сопруга Хајди Некелман напиша на Фејсбук: Во итната помош, нејзиниот сопруг имал нула тромбоцити. И во овој случај, дијагностициран е акутен ТТП како одговор на вакцината. Никој од Фајзер или здравствените власти не ги контактирал. Сè што се знае за тоа денес, го немаше во  извештаите на медиумите, вклучително и дека овие случаи сега се испитуваат, рече таа.

 

Специјалист: Вистински контекст

Д-р Jerери Спивак, професор на Одделот за хематологија на Универзитетот Џон Хопкинс, Мериленд, само-вакциниран и поборник за вакцинација, коментира: Брзиот почеток, сериозноста и сличното време на оваа болест кај неколку други пациенти со истата вакцинација и „сите мажи“ (за кои ова е невообичаено) сугерираат вистинска и не случајна врска со вакцината - сè додека не се докаже спротивното. Тромбоцитопенија како резултат на вакцина е призната, ретка болест, никој не треба да умре од тоа. Смртта на Др.Мајкл да се ​​претстави како „случајност“ не е правилно, но тоа и штети на науката, како и на другите луѓе. До 10 февруари, во САД биле администрирани околу 44,7 милиони дози вакцини против Ковид-19.

 

Ве поштедивме од слики намерно, како изгледа крвната болест ТТП, доколку некој сака да види нека пребара со клучен збор „ttp blood disorder on body“ на гугл.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас