Инстаграм го одстрани профилот на Роберт Ф. Кенеди Јуниор

Фејсбук ја симна страницата на Инстаграм на внукот на поранешниот претседател Johnон Ф. Кенеди Јуниор- истакнат критичар на вакцини со 800.000 претплатници. Технолошкиот гигант неодамна ја засили својата офанзива за, како што смета, дезинформации на Ковид-19.

Инстаграм профилот на Кенеди со своето огромно следење беше избришан во средата.

Ја отстранивме оваа сметка за повеќекратно споделување на разоткриени тврдења за коронавирусот или вакцините “, објави Фејсбук, потврдувајќи го бришењето на неговата огромна популарна страница.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас