Телеграм, најсимнуваната апликација во светот

Руската апликација за разговор Телеграм, опишана како безбедна, го достигна првото место меѓу апликациите преземени ширум светот минатиот месец, со исклучок на апликациите за игри. Во текот на годината, бројот на корисници пораснал за 40 проценти, според основачот Павел Дуроуу, кој успехот на Телеграм го припишува на „конзистентност“ во свечената објава на неговиот канал на Телеграм. Тој објасни:

 „Во изминатите седум и пол години постојано ја браневме приватноста на нашите корисници и редовно го подобрувавме квалитетот и функционалноста на нашите апликации.

Дуроу сугерираше дека „долгорочните фокусирани напори“ ќе доведат до успех, без разлика дали се работи за „спорт, блогирање, уметност, програмирање, бизнис или колеџ“.

 

Многу нови корисници се префрлија од Твитер, Фејсбук и Јутјуб на Телеграм откако трите водечки платформи започнаа масивни идеолошки мотивирани чистки во текот на изминатите осум месеци, што кулминираше со бришење на десетици илјади корисници непосредно по изборите во САД. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше еден од погодените корисници. Инцидентот предизвика милиони конзервативни корисници на Твитер да бараат нови платформи.

Телеграм исто така има корист од несреќите на своите конкуренти бидејќи рапидно расте. Промената на Фејсбук во политиката за приватност на неговата подружница WhatsApp, која започна како шифриран месинџер пред Facebook да ја купи во 2014 година, поттикна илјадници корисници да и свртат грб на апликацијата и да најдат посигурна употреба. Многумина се префрлија на Телеграм. Околу 24 проценти од 63 милиони преземања на Телеграм се од Индија, каде минатото лето беа забранети десетици кинески апликации, вклучувајќи ги популарните апликации WeChat и TikTok.

Додека Телеграм стана број еден на паметните телефони на сите производители и исто така беше на врвот на топ-листите на телефоните со оперативниот систем Андроид, апликацијата стигна само до четвртото место во App Store зад TikTok, YouTube и Zoom.

Во моментов „Aple“ се соочува со судска постапка од активистите за процензура „Коалиција за побезбедна мрежа“, која сака „Телеграм“ да биде отстранет од продавницата за апликации. Групата тужи и за исплата од 75.000 УСД. Тужителите тврдат дека Телеграмот се користи за ширење насилство, екстремизам и антисемитизам. Обвинение што може да се користи против Интернет како целина. Но, за разлика од Парлер, кој беше истуркан од Интернет од Гугл, Епл и Амазон, Телеграм досега можеше да се одржи.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас