Што не се зборува (свесно) за вакцината против корона-вирусот?

Бил Гејтс активно финансира и промовира нови непроверени вакцини кои би требало да нè заштитат барем малку од „страшната“ смрт од новиот коронавирус и наводно да ни овозможат да продолжиме со „нормалниот“ живот.

Фармацевтската компанија Pfizer сега објави дека првите тестови врз луѓе дадоа спектакуларни резултати. Тие користат експериментална технологија позната како уредување на гени, поточно уредување на гени на mRNA, нешто што никогаш порано не се користело во вакцините.

Пред да брзаме да побрзаме надеж за некаков имунитет, треба да знаеме повеќе за радикалната експериментална технологија и за нејзината непрецизност. Од Ф. Вилијам Енгдал

Финансискиот свет стана балистичен на 9 ноември кога фармацевтската компанија Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech преку соопштение за печатот на компанијата објавија дека развиле вакцина за Covid19 што е 90% ефективна.

Контроверзниот шеф на НИАИД, Тони Фаучи, побрза да ја поздрави веста, а ЕУ објави дека купила 300 милиони дози од скапата нова вакцина. Ако верувате во финансиските пазари, пандемијата не е далеку од минато.

Сепак, се чини дека Алберт Бурла, извршен директор на Pfizer, не ја дели довербата во сопствените тврдења. На денот кога неговата компанија го издаде соопштението за јавноста за предложените испитувања за вакцини, продаде 62% од своите акции на Pfizer, остварувајќи профит од милиони.

Нарачката за продажба ја поставил во август во посебна опција за да не се појави како „внатрешна продажба“. Се чини дека Бурла очигледно имал прилично јасен судир на интерес за време на неговото соопштение за печатот истиот ден.

Бурла излажал и негираше пред печатот дека неговата компанија добила финансии од администрацијата на Трамп за развој на вакцината кога потпишал договор со американската влада за снабдување на 100 милиони дози ова лето.

Pfizer, познат по својата вијагра и други лекови, се здружи со мала компанија од Мајнц, BioNTech, која ја разви радикалната mRNA технологија користена за производство на новата вакцина против корона. BioNTech е основана само во 2008 година. BioNTech потпиша договор со фондацијата Бил и Мелинда Гејтс во септември 2019 година, непосредно пред објавувањето на коронавирус во Вухан, Кина и непосредно пред BioNTech го славеше чекорот берза.

Договорот вклучуваше соработка во развојот на нови техники на mRNA за третман на рак и ХИВ. Колку и да е чудно, ова соопштение за јавноста „Фондацијата Гејтс го гледа потенцијалот на BioNTech за„ драстично намалување на ХИВ и туберкулоза ширум светот “ кој од 5 септември 2019 година е избришан од листата.

Двете власти на САД и ЕУ, и веројатно, исто така, Кинезите се одкажале од стандардните експерименти со животни, ласици или глувци и се префрлија директно на луѓе. Тестовите врз човек започнаа кон крајот на јули и почетокот на август. Три месеци за тестирање на нова вакцина се лудило. Неколку години се норма.

Поради обемот на глобалната паника предизвикана од СЗО со коронавирусот, претпазливоста се фрла во ветрот. Сите производители на вакцини имаат правна компензација, што значи дека не можат да бидат тужени ако луѓето умираат или се осакатуваат од новата вакцина.

Но, најалармантниот факт за новата вакцина од Pfizer BioNTech е дека mRNA-уредуваната со гени никогаш не е одобрена за употреба во вакцини за луѓе. Најзначајно е тоа што двегодишните рецензирани тестови на глувци кои се хранат со генетски конструирана пченка испрскана со „Монсанто“ богата со глифосат покажаа рак на тумори, црн дроб и оштетување на други органи за прв пат во последните девет месеци. Слична состојба постои и со ген-уредуваните mRNA вакцини, кои се по помалку од 90 дена тестирани врз луѓе.

Но, дали технологијата за разбивање и придружување на човечките гени е толку безбедна што вреди да се ризикува нова експериментална вакцина што никогаш порано не била користена кај луѓето? Наспроти она што го тврди Бил Гејтс, научниот одговор е не, ваксината не е толку сигурна.

Очигледно е дека овде се работи за големи финансиски интереси на Лобиисти кои се спремни да одат до целтта по секоја цена и преку човечки животи.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас