Протестите во Холаднија - Отпорот оди во четвртата рунда (видеа)

Протестите против забраните за излез на национално ниво во Холандија продолжија во вторникот вечерта. Уште еднаш храбри луѓе излегоа на улиците во сите градови и побараа крај на полицискиот час.

Холанѓаните се организираат преку WhatsApp и кажуваат, на пример, каде е полицијата за да можете да ги заобиколите полицајците:

 

 

Како што се жолтите елеци во Франција, портокаловите елеци се во Холандија. Во светли елеци во портокалова боја, луѓето излегоа на улиците во вторникот вечерта за да демонстрираат против фашистичките мерки:

 

 

Во Мастрихт, „лошите националисти“ повторно ги заштитија продавниците од грабежи во вторникот вечерта.

 

Бандите на имигранти од мароканско потекло нападнаа и ограбуваа продавници во текот на изминатите три вечери. Граѓански групи сега се борат рамо до рамо заедно со фудбалски хулигани против ограбувањата:

 

 

 

 

 

 

Во вторникот вечерта повторно беше забележано дека Кинезите го напаѓаат Твитер како скакулци и се обидуваат намерно да саботираат извештаи за отпорот во Холандија твитувајќи илјадници твитови под хаштагот #avondklokrellen од Кинези кои ја исмејуваа Холандија. Тие очигледно сакаа да спречат хаштагот да направи понатамошни бранови и веројатно да придонесе за фактот дека востанието во Холандија беше игнорирано ширум светот.

 

Луѓето потсетуваат на германската окупација

Но, во Холандија има протести. На луѓето им е преку глава од полициски час. Многу стари лица се сеќаваат дека полицискиот час беше воведен претходно во 1942 година. Секој што го прекршил, тогаш бил застрелан. Тие не го заборавија тоа, а особено постарите лица страдаат значително од полицискиот час.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас