Холандија: Масовни немири и полициско насилство за време на протести

Засилените мерки за корона со полициски час доведоа до протести и немири во Холандија. Во Амстердам и Ајндховен, полицијата во неделата стави крај на претходно забранетите демонстрации со водени топови.

 

Стотици демонстранти протестираа против мерките за корона во двата града, според полицијата, и ја нападнале полицијата со огномет и камења. Во Ајндховен полицијата употреби и солзавец и водени топови.

Во главниот град, и покрај забраната, стотици демонстранти се собраа на музејскиот плоштад во центарот. Против демонстрантите полицијата употреби и коњи, кучиња и палки.
Полициска акција на 24 јануари во Амстердам-Ројтерс

Стотици луѓе демонстрираа во Ајндховен на исток, и покрај забраната, и употребија насилство врз полицијата. Според полицијата, уапсени се повеќе од 30 лица.

 

 

Вечерта претходно имаше немири во малиот град Урк, северно од Амстердам, кога десетици луѓе протестираа против полицискиот час. Тие фрлаа камења и огномет кон полицајците и демолираа полициски автомобили, соопшти полицијата.

Според полицијата, младите запалиле центар за тестирање корона на здравствениот оддел. Тие исто така со спреј солзавец нападнале тим од камери од телевизиската станица НОС. Уапсени се две лица и изречени се десетици казни.

На национално ниво, полицијата соопшти дека наметнала повеќе од 3.600 казни и уапсила 25 лица во првата ноќ на полицискиот час. Исто така, имаше судири со полицијата во Штајн на југот на земјата кога полицајците се обидоа да стават крај на нелегалната забава со околу 100 посетители.

Во саботата вечер, полицискиот час стапи во сила за прв пат од почетокот на пандемијата КОВИД-19. Граѓаните мора да останат во своите домови од 21:00 до 4:30 часот наутро. Прекршувањата се казнуваат со парични казни од по 95 евра.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас