Данска: Демонстрантите против блокадата ја палат сликата на шефот на владата

Стотици демонстранти во црна облека се судрија со полицијата на улиците во Копенхаген во саботата вечерта. Тие ги застрелале полицајците со огномет, при што полицајците користеле палки.

Насилните демонстрации станаа неделна појава во данскиот главен град, каде што мерките за заклучување беа продолжени на почетокот на оваа година. Покрај тоа, данската влада неодамна дополнително ја ограничи големината на дозволените собири.

Група која се нарекуваше „Мажи во црно“ запали фотографија од данскиот премиер Мете Фредериксен. Најмалку пет лица се уапсени кон крајот на ноќта, соопшти полицијата на Копенхаген на Твитер.

 

 

На снимките од видео новинската агенција Рупти се гледаат редови демонстранти кои маршираат зад транспарентот на кој пишува „Отпорот во црно“. Демонстрантите носеа запалени факели. Некои од демонстрантите отворија конзерви за пиво и очигледно го гледаа маршот како забава.

Сепак, партиското расположение наскоро беше прекинато кога започнаа судири со полицијата. Видео-снимките покажуваат дека полицијата за немири брка неколку демонстранти и ги носи на земја.

 

 

Слични сцени беа снимени пред две недели кога полицијата уапси девет демонстранти во Копенхаген откако полицајците беа зафатени со огномет и празни шишиња.

Среде заклучувањето, Данска ја продолжува својата програма за масовно вакцинирање. Наспроти позадината на програмата за вакцинација, данското Министерство за здравство објави дека ќе воведе дигитален пасош за вакцинација на почетокот на годината.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас