Американската бејзбол легенда Хенк Арон почина непосредно по вакцинирањето

Американската спортска икона Хенк Арон е мртов: Почина во петокот на 86-годишна возраст - кратко време откако ја доби првата доза на вакцината Модерна во јавното мислење. Според неговата изјава, тој со својата вакцинација всушност сакал да ги охрабри другите црнци од Америка да се вакцинираат.

Арон го држеше рекордот за најмногу домашни трчања во бејзбол кариерата до 2007 година. Во својата кариера, сепак, се вели дека тој постојано бил жртва на расистички напади и бил посветен на граѓанските права сè до неговата смрт.

Неговата вакцинација против корона на 5 јануари требаше да испрати сигнал: Тој изјави за печатот дека не се грижи за вакцинацијата и е горд што направил такво нешто. Тоа е само мала работа, но може да им помогне на многу луѓе во земјата. Тој сакаше да ги инспирира другите црнци да го сторат истото.

 

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас