Медицински услов: Фон дер Лајен се залага за потврда за вакцинација при патување во ЕУ

Шефот на Комисијата на ЕУ, Урсула фон дер Лајен го поддржува барањето на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за сертификат за вакцинација на ЕУ за патници во рамките на ЕУ како „медицинско барање“.

По повод почетокот на португалското претседателство, претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен зборуваше во Лисабон во корист на предлогот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за издавање на сертификат за вакцинација на ЕУ. Сепак, мора да се разјасни политички и законски кои права доаѓаат со ваков сертификат, додаде таа.

Мора да постои фер рамнотежа помеѓу вакцинираните и оние кои не биле вакцинирани, рече претседателот на Комисијата. На пример, невакцинираните лица би можеле да ја искористат можноста да поднесат негативен тест за корона.

 

Според Тагесшпигел од Малта, изречно се залага за сертификат за вакцинација на ЕУ; земјите од Бенелукс, како и Германија, сè уште се скептични во врска со ова. Во новата германска регулатива за влез, која е во сила од четвртокот, нема исклучоци за вакцинираните лица. Постои обврска да се достави тест за корона.

 

Мицотакис во писмото до шефот на Комисијата предложи да се развие униформен сертификат за вакцинација за сите 27 земји на ЕУ. Таквиот сертификат може да ја зголеми слободата на патување за луѓето вакцинирани против КОВИД-19, тврди Мицотакис.

 

Шефовите на државите и владите на ЕУ сакаат да се занимаваат со ова прашање на нивниот следен видео самит следниот четврток.

 

Развој на евиденција за дигитални вакцинации

Во меѓувреме, според извештаите на британските медиуми, здравствените организации и софтверските компании како „Мајкрософт“ и „Оракл“ веќе работат на развој на евиденција за дигитални вакцинации.

Лондонската невладина организација „Приватс Интернешнл“ се спротивстави на тоа дека дигитален сертификат за вакцинација ќе доведе до дискриминација на невакцинираните лица.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас