„Вие нема да поседувате ништо и ќе бидете среќни“- освен Бил Гејтс и другите милјардери

Како што ни беше кажано од Технократите за големото ресетирање дека иднината ќе биде без приватна сопственост, Бил Гејтс и другите милијардери откупија огромна количина земјоделско земјиште.

„После неколку години извештаи за купување земјоделско земјиште на места како Флорида и Вашингтон,„ The Land Report “откри дека Гејтс, кој според Форбс, има нето вредност од скоро 121 милијарда долари, изградил масовно портфолио на земјоделско земјиште кое се протега и опфатува над 18 држави".

 

65-годишниот Гејтс поседува вкупно 108.853 хектари или скоро 1.089 км² земјиште во 19 држави. Земјата на Гејтс, наводно, ја обработува неговата компанија Каскад Инвестментс.

 

Најголемите поседи се состојат од 27.952 хектари во Луизијана, 19.395 хектари во Арканзас, 10.420 хектари во Аризона, 8.331 хектари во Небраска и 6.514 хектари во државата Вашингтон.

 

Форбс вели дека е непознато што прави Гејтс со земјата, а „Каскад инвестментс“ одби да коментира за ова прашање.

Во однос на индивидуалните сопственици на земјишта, Гејтс сè уште е далеку зад медиумскиот магнат Џон Ц. Мелоун, кој со својот ранч и шуми покрива околу 90.000 хектари земја и основачот на Си-Ен-Ен, Тед Тарнер, кој има 80’000 хектари земја.

 

Според извештајот, шефот на Амазон Безос „инвестира во земјиште во големи размери“.

 

Она што филантропите и технолократите милијарди долари го стекнуваат на копно со сè побрзо темпо, се чини дека и кажува на јавноста дека во иднина практично нема да има приватна сопственост.

 

Основачот на Светскиот економски форум и глобалист Клаус Шваб во своите книги јасно става до знаење дека „четвртата индустриска револуција“ или „Големото ресетирање“ ќе доведе до укинување на приватната сопственост.

Оваа порака може да се најде и на официјалната веб-страница на СЕФ, каде што стои: „Добредојдовте во 2030 година. Добредојдовте во мојот град - или треба да кажам„ наш град “. Јас не поседувам ништо. Јас не поседувам автомобил. Јас не сум сопственик на куќа. Немам опрема или облека “.

 

Очигледно нема да ви биде дозволено да поседувате никаков приватен имот и единствениот излез ќе ви биде да живеете во состојба на трајна зависност од мал број богати елити кои поседуваат сè.

Мерките на короната играат тука главна улога, додека малите бизниси пропаѓаат, монопол бизнисите како Амазон имаат профит над 50%. Следниот чекор што го прават е очигледен: Монопол над аграр земјиштата и конторла врз храната.

Пландемијата не служи за ништо друго, додека парите одат нагоре, економијата се заклучува, додека едните се борат за опстанок, другите ги дуплираа богатствата со цел да се воведи економски колапс на глобално ниво.

 

Порано ова се викаше феудализам, што е форма на ропство.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас