Pfizer: сака законски имунитет во случај на несакани ефекти

Спор помеѓу Перу и Pfizer

Преговорите меѓу Перу и американскиот фармацевтски гигант „Pfizer“ околу вакцината за корона се во ќорсокак. Ова го изјави министерот за здравство на земјата. Причината е конфликт околу правниот имунитет за фармацевтската компанија.

 

Јужноамериканската земја е во „постојан контакт“ со Pfizer од летото, како што рече во вторникот министерката за здравство Пилар Мацети. Сепак, разговорите минатиот месец дојдоа до ќорсокак. Според неа, има некои клаузули во договорот, како што се цените и испораката, како и законскиот имунитет на фармацевтскиот гигант во случај вакцинацијата да резултира со смрт или повреда.

 

„Постојат некои детали со„ Pfizer“за кои не можеме да се согласиме“, рече Мацети, додавајќи: „Тоа е поврзано со цените и распоредот за испорака“, како и „откажување од клучните елементи како судскиот имунитет“.

 

„Вистина е дека потребна ни е вакцината, но исто така е вистина дека има аспекти што треба да се направат со аспекти на нашиот суверенитет што земјата мора да ги заштити ... тоа има врска со ризикот за идните генерации. "

 

Латиноамериканската нација не е прва што покрена загриженост за откажување во разговорите со фармацевтската компанија. Бразилскиот претседател Болсонаро минатиот месец рече дека е многу јасно "дека не се одговорни за никакви несакани ефекти. Ако станете алигатор, тоа е ваш проблем"

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас