Здравје: Пијалок за чистење на белите дробови (видео)

Секој што страда од белодробно заболување, кој еднаш пушел или морал да пуши пасивно, треба внимателно да ја избере својата храна. Бидејќи со одредена диета, врз здравјето на белите дробови може да се влијае многу добро. Ги снабдува хранливите материи и виталните супстанции со кои белите дробови можат да се исчистат и регенерираат.

 

Во исто време, диетата наменета за белите дробови е ослободена од компоненти што можат да ги оштетат белите дробови или да го попречат нивното закрепнување. Дневниот пијалок за чистење на белите дробови е важна компонента на диетата.

 

Дневен пијалок за здрави бели дробови

Воведуваме пијалок кој е претставен на Интернет како „пијалок за чистење на белите дробови“. Тоа е одличен вовед во здрава исхрана и може да се пие секој ден. Се разбира, не само белите дробови имаат корист од овој пијалок, туку - како што е вообичаено со натуропатските мерки - целиот организам.

Бројното загадување на животната средина предизвикува проблеми со белите дробови, но и вообичаените лоши навики, особено пушењето, пасивното пушење. Ситуацијата денес е тешко поинаква од онаа пред сто години. Напротив, белодробните заболувања растат.

Се разбира, соодветната генетска предиспозиција или условите за живот во детството, исто така, придонесуваат за развој на болести на белите дробови. Сепак, вашиот сопствен начин на живот и исхрана, исто така, имаат значително влијание врз состојбата на белите дробови.

 

Колку поздраво јадете, толку подобро работат белите дробови, толку подобро можат да се заштитат од штетни влијанија и подобро да се опорават и регенерираат. Поддржете го вашето тело за да може да го разгради болното белодробно ткиво и да изгради здраво белодробно ткиво!

 

Трите главни состојки во пијалокот за чистење на белите дробови се куркума, ѓумбир и кромид. Сите три имаат извонредни својства и имаат исклучително позитивно влијание врз здравјето на белите дробови, но и  на општото здравје. Секоја од трите намирници е здравствена придобивка само по себе. Меѓутоа, ако ги комбинирате едни со други, се чини дека нивните ефекти се размножуваат, особено на белите дробови.

Куркума за чистење на белите дробови

Куркумата одамна се разви во еден вид сеопфатен лек. Тешко дека постои здравствен проблем на кој куркумата не може да има позитивно влијание. Жолтиот корен од регионот на Југоисточна Азија има толку многу здравствени придобивки што ќе е потребна цела книга за да ги наведедиме незините својства.

На пример, има антиинфламаторно, антиоксидантно, детоксицирачко, регулирачко дигестивно, разредување на крвта, намалување на холестеролот, антивирусно, антибактериско и антиканцерогено дејство. Се разбира, повеќето од овие својства во голема мера го подобруваат и здравјето на белите дробови.

Сега постојат бројни студии кои покажуваат на различни начини како куркумата или нејзината активна состојка куркумин можат да ги заштитат белите дробови. Никотинот, на пример, доведува до зголемен оксидативен стрес во белодробното ткиво и истовремено го намалува бројот на сопствени антиоксиданти на организмот. Куркуминот  го намалува оксидативниот стрес и доведува до зголемување на антиоксидансите на организмот.

Во резиме на заштитните ефекти на куркуминот врз белите дробови, индиски истражувачи напишаа во 2007 година дека врз основа на достапните резултати од студијата, куркуминот може да се користи дури и како нестероидно антиинфламаторно средство при воспалителни белодробни заболувања, како што се белодробна фиброза, ХОББ или астма. Освен неговите корисни својства, куркуминот не е токсичен, природен е и има одличен безбедносен профил.

 

Во 2020 година се појави иранска студија во која се чита: Многу добра антитуморна активност на куркуминската вода кон нејзина употреба во разни болести на рак. Куркуминот се чини дека е особено корисен при рак на белите дробови.

Промовира автофагија на здрави клетки (детоксикација на клетки), апоптоза (програма за самоубиство на рак клетките) и ја намалува одржливоста и ширењето на клетките на ракот на белите дробови. Куркуминот дури го прави ракот поподложен на хемотерапија, така што може (во консултација со лекар) да се користи заедно со конвенционалните терапии.

Куркуминот дури може да биде корисен во третманот на туберкулоза - бактериско заболување на белите дробови. Жолтата супстанца толку добро ја активира одбраната на организмот што побрзо може да се бори против бактериите што ја предизвикуваат.

Ѓумбирот ги штити белите дробови

Најчесто, ѓумбирот се зема кога стомакот е нервозен, бидејќи ја штити обвивката на желудникот, се бори со гадење и може да спречи чир на желудник. Покрај тоа, ѓумбирот има силно антиоксидативно и антиинфламаторно дејство. Особено белите дробови се изложени на постојан напад на штетни материи од воздухот што го дишеме. Ѓумбирот може да се спротивстави на добиените слободни радикали и воспалителни процеси (4, 5, 6) и соодветно да ги заштити белите дробови.

Неговите лути супстанции помагаат и во отстранување на слузта и загадувачите во белите дробови. Бидејќи делува релаксирачки на мускулите на бронхиите, ѓумбирот е исто така корисна мерка за астма.

Кромид за рак на белите дробови и респираторни алергии

Студија на Универзитетот на Хаваи покажала над 1000 луѓе (половина биле здрави, другата половина имале рак на белитее дробови) дека од една страна пушењето е главната причина за развој на рак на белите дробови, но од друга страна зголемената потрошувачка на кромид ( исто така од грејпфрут и јаболка) може да заштити од рак на белите дробови.

Колку повеќе кромид имало една личност во исхраната, толку е помала веројатноста да се најде кај пациенти  рак на белите дробови. Само 20 гр кромид дневно го намалуваат ризикот од рак на белите дробови на половина.

Во случај на алергија што се изразува преку дишните патишта, се ослободува прекумерна количина на хистамин, што пак промовира воспаление и предизвикува вообичаени алергиски симптоми (течење на носот, кашлица, формирање на слуз итн.). Кверцетинот од кромид, сепак, може да го инхибира ослободувањето на хистамин и затоа може да се користи како природно антиалергиско средство.

 

Рецептот за пијалок за чистење на белите дробови

Покрај наведените три главни состојки, ви треба само вода и засладувач по избор за напиток за чистење на белите дробови. Прво правите еден вид сируп што се чува во фрижидер. Потоа земате две лажици двапати на ден, по можност два часа пред или после јадење, на пр.  наутро и навечер.

 

состојки:

2 лажици куркума во прав или 2,5 лажици свежо рендан корен од куркума
400 гр кромид сецкан
1 парче ѓумбир со големина на палецот изрендан
400 гр мед, јаворов сируп, меласа, јаконски сируп, оризов сируп или слично.
1 литар вода

 

Забелешка: Бидејќи некои активни состојки - особено оние од куркума - се раствораат во маснотии, препорачуваме да додадете 1 лажица масло од кокос во смесата (или друго масло по ваш избор). За згоелемување на  куркуминот (состојка што се наоѓа во куркумата)  можете да додадете ¼ лажичка црн пипер.

 

подготовка

Измешајте го медот или сирупот во водата и оставете го да зоврие.
Додадете ѓумбир и кромид во зовриената вода
Додадете куркума (плус масло и бибер) и намалете го огнот на средно ниво.
Оставете ја смесата да крчка додека количината не се намали за половина.
Истурете ја смесата преку ситно сито во запечатлив стаклен сад и оставете ја да се олади на собна температура.
Ставете го пијалокот за чистење на белите дробови, кој сега повеќе личи на сируп, во фрижидер.

 

Други форми на примена се исто така можни

Рецептот за пијалок за чистење на белите дробови е создаден за да се направи дневниот внес на трите состојки што е можно полесно. Сепак, можете да консумирате куркума, ѓумбир и кромид на други начини - исто така во сурова форма и секако без засладувачи.

Иако обично нема прашања во врска со користењето кромид, но готвењето со ѓумбир и куркума сè уште не е толку раширено. Ѓумбирот, на пример, може да биде прекрасно ситно рендан во овошни салати (или јадења од зеленчук), или едноставно можете да измешате парче ѓумбир во топла вода и да го испиете добиениот „чај“ без претходно да го просеете.

Бидејќи постојат студии за куркумата кои покажуваат дека некои активни состојки стануваат биорасположиви во варена форма, може да се менувате тука и да користите куркума понекогаш сурова, понекогаш во варени јадења. Други форми на користење се исто така можни.

Видео  како се припрема - горенаведенииот Рецепт е превод од видеото.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас