Англија ќе користи реклами за КОВИД-19 вакцините

 

Купувањето пар чевли промовирани од славна личност на која и се восхитувате може да биде безопасно,. За жал, некои луѓе се премногу подготвени да ги следат трендовите  кои ги обожаваат нивните омилени познати личности или влијатели на социјалните мрежи, и сега се чини дека вакцините КОВИД-19 ќе бидат најновиот начин да се чувствуваат како дел од  „толпата“ - иако оние што ќе ги погодат снимките може добро да го изложат здравјето на сериозен ризик.

 

Националната здравствена служба на Голема Британија планира да започне голема национална кампања со која ќе се соочат, како што сметаат, „многу чувствителните“ познати личности насочени кон убедување на луѓето да добијат вакцини против КОВИД-19.

 

Англија бара познати лица, луѓе кои се познати и сакани. Може да бидат познати личности кои се многу чувствителни и имаат направено чувствителни работи за време на пандемијата “, пренесува Гардијан.

 

„Гардијан“ изјави дека едно од имињата што се разгледува е 23-годишниот професионален фудбалер Маркус Рашфорд од Манчестер Јунајтед, кој водеше кампања за ставање крај на гладот кај децата. Некои официјални лица рекоа дека членовите на Кралското семејство некако би биле идеални.

 

„Гардијан“ исто така објави дека ќе бидат пријавени познати ТВ-лекари, заедно со инфлуенсери кои имаат големи следбеници на платформите на социјалните медиуми, како што се „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Твитер“. Од политичарите не се очекува да бидат вклучени во погонот, но од религиозните водачи ќе биде побарано да им помогнат да ги убедат своите следбеници дека „вакцинацијата е добра за нив, за нивното семејство и за целата земја“ во обид да добијат препораки за вакцинација до малцинствата .

Дел од причината за започнување на оваа кампања се грижите дека скептицизмот за вакцините ќе ги спречи луѓето да добијат истрел. Гардијан објави дека скептицизмот на вакцините кај вработените во НХС (nhs.uk) е исто така загрижувачки и ако лекарите не брзаат да ја земат вакцината, тоа ни кажува сè што треба да знаеме за тоа.

 

Досега, владата на Голема Британија нарaча 100 милиони дози на вакцина да бидат изработени од Универзитетите во Оксфорд и Астра Зенека, како и неколку милиони вакцини направени од американски компании, вклучувајќи 2 милиони дози на вакцината од Модерна.

 

Копретседавачот на Комитетот за јавно здравство на Британската медицинска асоцијација, др. Пенелопе Тоф, рече: „Од витално значење е да има јасни културолошки прилагодени комуникации испорачани од доверливи локални лидери и лидери на заедниците, насочени кон најранливите и потешко достапни заедници, и на овие популации да им биде пристапот лесен за вакцинација ".

 

Постои загриженост дека црните луѓе и етничките малцинства кои се заразуваат со непропорционални стапки нема да сакаат да се вакцинираат, а некои медицински експерти велат дека анкетите покажале дека само 50 проценти од луѓето би биле подготвени да ја примат вакцината без никакви уверувања,за безбедност. Тоа звучи како прилично чувствителен став, но лекарите рекоа дека тоа е нешто што предизвикува вознемиреност кај нивниот персонал.

 

Вакцината за коронавирус се очекува да биде одобрена од регулаторите во Голема Британија во рок од неколку дена, а на болниците низ целата земја им е соопштено дека може да добијат големи залихи вакцини  оваа недела. Доколку одобрението од Агенцијата за регулирање на лекови и здравствени производи на Обединетото Кралство се намали како што се очекуваше, Голема Британија ќе биде првата западна земја што ќе одобри вакцина роив КОВИД-19.

 

Идејата да се користат познати личности за да се туркаат вакцините врз масите не е нова, со големи имиња како Елвис Присли, кои ја промовираат вакцината против детска парализа уште во 1950-тите. Се разбира, нема збор за тоа дали овие „чувствителни“ познати личности од Голема Британија ќе бидат подготвени да добијат вакцини против КОВИД-19 што ќе ги промовираат кај масите.

Линк до статијата - Гардијан

 

До каде стаса светот до ЕПП („Економска Пропага(д)на Програма“) за вакцини.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас