Клаус Шваб ја пофали кинеската диктатура како „пример“

„Мораме да го изградиме светот на утрешниот ден... системска трансформација“.

Во интервју за кинеската државна телевизија во средата, основачот на глобалистичката диктаторска организација која е домаќин на конференциите во Давос и „едуцира“ многу светски лидери ги нарече кинескиот диктатор Си Џинпинг и неговата влада на Комунистичката партија „модел“ и ја изрази својата „почит .“ за „огромните“ достигнувања на земјата во изминатите 40+ години.

Клаус Шваб, основач на Светскиот диктаторски економски форум, разговараше со Тиан Веи, домаќин на програмата „World Insight“ на кинеската глобална телевизиска мрежа со седиште во Пекинг, за неодамнешните состаноци на Г20 и Б20 во Бали, Индонезија.

Запрашан за наодите од самитот - кој вклучуваше договор за политичките приоритети како што се справувањето со климатските промени - Шваб рече дека лидерите треба да одат понатаму.

„Мораме да имаме стратешко расположение“, рече тој, „мора да го обликуваме светот на утрешниот ден. Станува збор за системска трансформација на светот“.

Шефовите на држави и влади ќе треба да „дефинираат“ како треба да изгледа светот по „овој период на трансформација“.

Во јануари 2021 година, Кси беше избран да го започне виртуелниот состанок на СЕФ во Давос. Во својата презентација, Шваб го пофали генералниот секретар на Комунистичката партија на Кина за неговите „бројни иницијативи“ преземени „во духот на создавање свет во кој сите актери играат одговорна  улога“.

„Господине претседателе, верувам дека е време да ја преуредиме нашата политика и да работиме заедно за мирен и просперитетен свет“, рече Шваб.

Во средата, кинеските безбедносни сили употребија насилство врз вработените кои протестираа во Foxconn Zhengzhou, најголемата фабрика за iPhone во светот, според слики и видео клипови објавени на кинеските платформи за социјални медиуми.

Погледнете ги забелешките на Шваб на кинеската државна телевизија во средата:

Кога во 2020 година се појави загриженост за планот на СЕФ, наречен Иницијатива за големо ресетирање, чија цел е да се искористи пандемијата за да се забрза глобализацијата, посраните кукавички медиуми ги исмејуваа критичарите како збунети теоретичари на заговор.

Но, иницијативата е изложена во книгата на Шваб, КОВИД-19: Големото ресетирање, и покажана во прифаќањето на претседателот Бајден на планот на глобалистичката организација „Изгради Одново Подобро“.

Во октомври, 18 истакнати академици и интелектуалци ги изложија своите грижи за планот во есеите составени од авторот и истражувач Мајкл Волш против големото ресетирање.

„Големиот скок напред“ на кинескиот диктатор Мао е цитиран во еден од есеите на историчарот од Стенфорд, Виктор Дејвис Хансон, кој укажува на „орвеловата филологија“ на зборовите „Голем“ и „Ресетирање“.

„Мора да се претпостави најлошото кога ќе се појави придавката „величествено“ во контекст на предложените фундаментални, владини или глобални политички промени.

Бирократите и технократите кои присуствуваат на елитните конференции на СЕФ во Давос, Швајцарија, предупредува Хансон, не веруваат во способноста „на избраните лидери и пратеници на западните уставни влади самостојно да ги решаваат проблемите“.

Канадскиот финансиер и издавач на весници Конрад Блек, во својот есеј „Војната против капитализмот“, предупредува дека идејата на СЕФ за „капитализам на засегнатите страни“ е еднакво на колективизам.

На состанокот во Давос во 2021 година, извршен директор на Fortune 500 го повтори тврдењето на СЕФ дека „капитализмот каков што го знаевме е мртов“.

Марк Беноиф, извршниот директор на Salesforce, кој е заслужен за пионерското cloud computing, рече дека „опсесијата“ со „максимизирање на профитот исклучиво за акционерите доведе до неверојатна нееднаквост и планетарна вонредна состојба“.

„Капитализмот на засегнатите страни“, според СЕФ и неговите сојузници, значи дека наместо да се стремат кон профит, корпорациите „ја бараат благосостојбата на сите луѓе и на целата планета“.

Пред состанокот во јануари, Шваб објави прирачник за потребата од „Манифестот на Давос“ за „подобар вид капитализам“.

„Деловните лидери сега имаат неверојатна можност. Со давање конкретно значење на капитализмот на засегнатите страни, тие можат да ги надминат своите законски обврски и да ја исполнат својата должност кон општеството“, напиша основачот на СЕФ.

„Тие можат да го доближат светот до постигнување заеднички цели, како што е наведено во Парискиот договор за климата и Агендата на Обединетите нации за одржлив развој. Ако навистина сакаат да остават свој белег на светот, нема алтернатива“.

Погледнете го видеото од кинеската акција против работниците во фабриката за iPhone на Foxconn:

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас