Почина боксерот Миракл Амаез од Нигерија

Секој кој внимателно ги следел медиумските извештаи во изминатите неколку месеци, ќе види впечатлива шема при поблиска проверка: се повеќе врвни спортисти „одеднаш и неочекувано колабираат“ додека го практикуваат својот спорт и потоа мора да се борат со сериозни здравствени последици.

Во исто време, се зголемуваат извештаите за деца кои страдаат од воспаление на срцевиот мускул, општи проблеми со срцето, па дури и церебрална хеморагија и мозочни удари (!).

 

Спортистите колабираат по ред

Сетете се само на Европското првенство минатото лето, кога данскиот фудбалер Кристијан Ериксен колабираше на теренот и мораше да биде пренесен во болница, каде долго време не беше јасно дали воопшто ќе преживее.

 

Почина боксерот Миракел Амаез од Нигерија

Уште една трагична смрт во светот на младите спортисти и повторно сосема „ненадејна и неочекувана“: Миракл Амаез, ветувачки боксерски талент од Нигерија, колабирал за време на тренинг во главниот град Лагос и починал набргу потоа во болница.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ПОСТ НА ГОДИНАТА

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

ОЗНАЧЕНО ОД УРЕДНИКОТ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас