Руското Министерство за одбрана: На работ сме на непосреден вооружен конфликт со САД

„Руското Министерство за одбрана издаде изјава за печатот доцна вечерта во која се вели: „Ние сме на работ на неизбежен вооружен конфликт со Соединетите Држави“ откако Украина употреби оружје ХИМАРС доставено од САД за напад на руска база. Најмалку 7 руски војници загинаа, а најмалку 40 се повредени. Овие бројки брзо се зголемуваат и брзо се менуваат.

Покрај руското Министерство за одбрана, соопштение издаде и руското Министерство за надворешни работи:

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници се на работ на отворен воен конфликт со Москва што ќе ги зголеми нуклеарните тензии, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во вторникот.

„Откако испровоцираа ескалација во украинската криза и започнаа насилна хибридна конфронтација со Русија, Вашингтон и неговите сојузници опасно стојат на работ на отворена воена конфронтација со нашата земја, која би вклучила директен вооружен конфликт меѓу нуклеарните сили. Таквата конфронтација би вклучила нуклеарна ескалација“, се вели во соопштението.

Хенри Кисинџер штотуку изјави на Фокс њуз дека треба да очекуваме директен конфликт со Русија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ПОСТ НА ГОДИНАТА

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

ОЗНАЧЕНО ОД УРЕДНИКОТ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас