Сериозен пораз на Макрон: Францускиот парламент ги поништи законите за Ковид

Француската опозиција успеа да се наметне против владата во Парламентот во средата вечерта. Големи делови од законот за Ковид не беа спречени. Така може да се избегне законската можност за повторно воведување на зелениот пасош во Франција. Горчлив пораз за Макрон.

Авторитарно-либералниот претседател на Франција, Емануел Макрон, го доживеа првиот сериозен пораз во вториот мандат. Опозицијата од левиот блок на Жан-Лук Меланшон и десничарската партија на Марин Ле Пен можеа да спречат продолжување на големи делови од вонредната состојба „Ковид“ во Франција во

 

Автократскиот зелен пасош под силен притисок

Со предлог-законот, владата сакаше да ги прошири некои одредби од законите за Ковид, за да може да ги применува доколку е потребно. Тоа засега не успеа. „Прв текст и веќе шлаканица за власта“, пишува „Ле Монд“.

Затоа, „здравствениот пасош“, како што се нарекува зелениот пасош во Франција, не може да се користи за лица помлади од 18 години. Покрај тоа, пропусницата повеќе нема да може да се користи на границите или во внатрешноста меѓу Корзика и француските прекуморски територии. Предлогот за повторно воведување на релевантниот член од францускиот закон за Ковид беше поразен со 219 гласа. За него гласале само 195 пратеници.

Францускиот зелен пасош исто така беше исклучен од јавниот превоз. Сепак, владата доби уште два члена. Бидејќи социјалистите, дел од левиот фронт на Меланшон „НУПЕС“, се воздржаа, а опозициските републиканци ја поддржаа владата. Според „Ле Монд“, вториот напис особено бил еден од оние кои биле одбиени, но бил многу поцентрален. Здравствената вонредна состојба во Франција ќе заврши на 31 јули.Откако гласањето беше успешно за опозицијата, избувнаа овации во парламентот.

Сепак, левиот фронт НУПЕС на Меланшон даде најголем придонес за резултатот. Фракцијата има 151 пратеник, убедливо најголемата опозициска фракција во Националното собрание.

Француски корисник на Твитер пишува, на пример: „Браво за пратениците на НУПЕС што конечно не ослободија од оваа гнасна алатка на општествено угнетување.“ Критичарите на режимот Ковид го нарекоа Зелениот пасош „пасош на срамот“ од неговото воведување во 2021 година. .

Меланшон се уште не ја коментирал победата на опозицијата. Ле Пен едноставно рече: „Прва победа.“ Претставник на Макрон рече: „Et voila. Екстремната десница и екстремната левица се обединија.“ Европратениците од партијата РН на Ле Пен, пак, се заблагодарија на фракцијата на Меланшон, пишува Ле Монд.

Лидерот на популистичката партија на поделениот Ле Пен „Патриоти“ Флоријан Филипот со месеци се буни против режимот на Ковид и Зелениот пасош. Првиот успех го коментираше на Твитер. Сега треба да ги вратите на работа сите суспендирани здравствени работници и да ја укинете обврската за вакцинирање. Исто така, да се укине зелениот пасош за болниците и домовите за стари лица и да се заштитат децата од „алчните апетити на лабораториите“.

Тој го повика Макрон веднаш да поднесе оставка бидејќи сега се наоѓа себеси како се лизга од еден дебакл во друг. Сосема замисливо: несигурната коалиција на претседателот не успеа за прв пат. Таа всушност има 250 пратеници, но само 195 ги поддржаа плановите на Макрон.

Друг корисник на Твитер пишува: „Здравствениот пасош е лудост на макронизам под влијание на фармацевтските лобија и Мекинси.“

Макрон беше жестоко критикуван за време на изборната кампања поради неговата екстремна близина со консултантски фирми како што е МекКинси. Затоа, проценката не треба да биде неоснована.

Но, победата се уште не е завршена. Во слични порази во Националното собрание, Макрон постојано успеваше да издејствува усвојување на неговата предложена легислатива.

Една од можностите би бил Сенатот. Другиот, антидемократски метод што Макрон го користеше повеќепати за време на неговиот прв мандат: рано наутро, во периодот од 4 до 6 часот, се поднесува ненадеен амандман, кој е успешен бидејќи речиси и да нема пратеници од опозицијата. Владата, присутна во моментот, која има доволно европратеници за гласање го изгласала.

Значи успехот на опозицијата не е на камен гравиран.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас