Реклама за одговор при итен случај на нуклеарен напад во Њујорк

Њујорк објави јавен оглас за самоодбрана во случај на нуклеарен напад

Во новиот клип објавен во понеделникот, градскиот Оддел за управување со итни случаи им вели на њујорчани:

Портпаролката на градот им рече на жителите:

„Иако веројатноста за инцидент со нуклеарно оружје во/близу Њујорк е многу мала, важно е њујорчаните да ги знаат чекорите за да останат безбедни“.

Трите „едноставни чекори“ што треба да ги следат њујорчаните се: „Влезете, останете внатре и останете во тек“ за да видите што понатаму.

Веќе во 1980-тите, експертите од Националната лабораторија Оук Риџ напишаа обемни книги во кои се наведува дека треба итно да отидете во подрумска просторија бидејќи повеќето ѕидови не нудат доволно заштита од оригиналниот бран на радијација.

Следниот проблем е радиоактивната прашина (отпад) што треба да ја поминете две недели во подрум или друго засолниште; по можност со филтер за воздух. Портпаролката на ПСА вели:

„Ако сте биле надвор по експлозијата, веднаш исчистете. Отстранете ја и спакувајте ја целата надворешна облека за да ја задржите радиоактивната прашина или пепел надвор од вашето тело“.

Луѓето исто така се охрабруваат да одат во подрум ако го имаат. Да се ​​остане под земја долго време со чиста вода за пиење и залихи ќе биде тешко во Њујорк Сити.

Пресвртот на корпоративните медиуми е да ја прикажат Русија како можна закана.

Во мај 2022 година, руските државни медиуми издадоа нова нуклеарна закана против САД, фалејќи се дека Путин може да го избрише целиот источен и западен брег со само четири проектили.

Алексеј Журавлев, пратеник во парламентот на Путин, рече дека по нападите на новата руска нуклеарна бомба Сармат-2 нема да остане ништо на ниту еден брег и дека облакот од печурки ќе биде „видлив од Мексико“.

Журавлев потоа се сврте и им се закани на 2 милиони Украинци со уништување, опишувајќи ги како „неизлечиви“ нацисти кои никогаш не можат да се убедат да ја поддржат руската војна.

Журавлев во понеделникот разговараше со Евгениј Попов, водител на ток-шоу на главниот канал „Россија 1“. Одговарајќи на написот на CBS News од крајот на април во кој модераторите разговараа како би изгледал нуклеарниот напад врз Њујорк, Журавлев ги обвини дека „погрешно пресметале“.

Ирвин Редленер од Универзитетот Колумбија, изјави за Business Insider во 2018 година дека чувствува дека Њујорк, Лос Анџелес, Чикаго, Хјустон, Вашингтон и Сан Франциско се градовите кои најверојатно ќе претрпат нуклеарен напад.

Редленер рече:

„Тоа не би бил крај на животот како што го знаеме. Тоа би било само ужасна, катастрофална катастрофа со многу, многу непознати и каскадни последици“.

Написот на New York Magazine за тоа како би можела да изгледа нуклеарна експлозија од Русија во градот, шпекулираше дека 1,2 милиони ќе бидат веднаш убиени, а два милиони други ќе бидат повредени.

Последиците би убиле уште 500.000. Радиоактивниот столб што би следел и ќе се протега на околу 60 милји од градот, потенцијално достигнувајќи до Лонг Ајленд, Конектикат и северниот дел на Њујорк.

Овој месец, истражувачите од Државниот универзитет во Луизијана извршија неколку компјутерски симулации за да го проценат влијанието на глобалните и регионалните нуклеарни конфликти врз светските океани.

Се заклучи дека каков било конфликт ќе го втурне светот во темнина, ќе ги намали температурите и ќе збрише голем дел од светскиот морски живот во „мало атомско ледено доба“. Во април, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди на „сериозен“ ризик од нуклеарна војна.

Се разбира, постои и можност самите Американци, како што направија со 11 септември, да планираат акција под лажно знаме, и да го спуштат Њујорк во урнатини и да ги обвинат лошите Руси.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас