Случајот Урсила вон дер Лајен

Урсула фон дер Лајен, мајка на седум деца, имаше фантастична кариера. Прво министер за семејство, а потоа министер за одбрана, таа стана еврокомесар во 2019 година. Целата нејзина политичка кариера беше изненадувачка колку што излегоа нејзините чести скандали.

На прес-конференција во февруари оваа година, група парламентарци на ЕУ предводени од романскиот пратеник Кристијан Терхеш повикаа на итна оставка на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Причината:

„Урсула фон дер Лајен е дел од огромната научна измама и пропагандна кампања „Ковид-19“, која предизвика и ќе продолжи да предизвикува масовни прекршувања на човековите права и слободи. Ова е закана за демократијата во Европа. Поради нејзините активности и големиот судир на интереси, таа треба да поднесе оставка како претседател на Комисијата“.

Измама со Ковид? Повреда на човековите права и слобода? Закана за демократијата? Конфликт на интереси? Обвинувањата тежат многу. Футв Медиа истражува до кој степен овие треба да се сфатат сериозно.

 

1. Непроѕирни зделки

Урсула фон дер Лајен е жесток застапник за вакцини и добро поврзана во индустријата за вакцини. Таа одржува многу доверливи односи со шефот на американскиот фармацевтски гигант Фајзер – Алберт Бурла.

Тој зборуваше за Њујорк Тајмс за „блиска врска“ со претседателот на Комисијата, која беше воспоставена преку телефонски повици и СМС пораки. Компанијата на Бурла оствари продажба на вакцини од 14,6 милијарди долари само во третиот квартал од минатата година.

Овој тип на лична дипломатија на Урсула фон дер Лајен кулминираше во април 2021 година со склучувањето на најголемиот фармацевтски договор во историјата на ЕУ: заедницата нарача 1,8 милијарди дози вакцини од Фајзер. Проценетиот обем на договорот: 35 милијарди евра, финансиран од парите на даночните обврзници - заобиколувајќи го Парламентот - преку мобилен телефон.

Искрено, тоа што Урсула фон дер Лајен внесува во нејзиниот телефон не е приватна работа. Потребна ни е јавна контрола на кратките пораки на ЕУ ако тие се користат за да се склучат милијарди долари во зделки за вакцини.

Ова не е прв скандал со непроѕирни зделки.  Нејзиното министерство веќе потрошило стотици милиони евра на надворешни консултанти во 2019 година, кога таа беше министерка за одбрана.

Надворешните компании, исто така, би добиле нарачки од милион долари директно од Бундесверот, односно без тендер. Јасно прекршување на законот. И тука зделките се склучувале со мобилен телефон. Истражната комисија ги прогласи СМС пораките како доказ. Набргу потоа, сепак, тие беа целосно избришани. Урсула фон дер Лајен не знае ништо. Последици во двете зделки? Нема досега.

Ова не е новост во нејзината биографија. Останатите скандали, исто така, за чудо се смирија по краткото медиумско негодување.

 

2. Впечатливи карактеристики во нејзината биографија

Во 1987 година Урсула фон дер Лајен го положи државниот преглед како доктор, а четири години подоцна и докторираше. Сепак, ова не го положи испитот на ловецот на плагијати Мартин Хајдингсфелдер од Врониплаг. Обвинението: 27 страници од нејзината дисертација на 62 страници содржеле намерно копирана содржина.

Хајдингсфелдер буквално:
„Таа беше крајно мрзелива и безмилосно копираше. Затоа медицинскиот факултет ќе мора да и ја одземе титулата. Науката си прави лоша услуга со тоа што ги штити познатите политичари.
Резултатот? Во 2016 година, 7 од 9 членови на Сенатот на Медицинскиот факултет во Хановер гласаа против одземање на титулата.
Второто тврдење е дека Фон дер Лајен го разубавила нејзиното CV.

Според нејзините сопствени изјави, таа била гостин-студент на реномираниот Универзитет Стенфорд од 1993 година и дури извршила анализа на пазарот за Управата на болницата за здравствени услуги во Стенфорд во 1995 година.

Важен плус ако сакате да играте во врвна лига. Универзитетот Стенфорд не знаеше ништо и протестираше против злоупотребата на нивното име. Не е достапно дело на  фон дер Лајен. Таа не била запишана на овој универзитет, ниту пак универзитетот и издал сертификати за семинари.

Некое време подоцна, во 2015 година, универзитетот ненадејно го повлече своето обвинение против фон дер Лајен. Имаше ли покровители во позадина кои го избраа фон дер Лајен за повисоки работи? На ова укажува уште еден факт.

 

3. Билдербергер рекорд и скок во кариерата

Пред Фон дер Лајен да стане еврокомесар, таа официјално учествуваше на четири конференции на Билдерберг - апсолутен рекорд. Конференцијата Билдерберг е ексклузивен собир на светски лидери.

Од 1954 година се одржува еднаш годишно зад затворени врати со цел да се одржуваат конференции целосно без јавноста - целосно нетранспарентно. Досега малку познатите учесници често може да се најдат на високи позиции веднаш по посетата на Билдербергерите.

Урсула фон дер Лајен присуствуваше на состанокот на Билдербергер за прв пат во 2015 година, а потоа и следната година, 2016 година.  Фон дер Лајен учествуваше на два други состаноци во 2018 и 2019 година, непосредно пред нејзиното крајно невообичаено назначување за еврокомесар во 2019 година. Имаше краток негодување од медиумите за конкретен скандал: Германското списание Цајт напиша на 16 јули 2019 година:

„Секој што гласал на европските избори мислел на врвни кандидати [...], секако не на германскиот министер за одбрана во тоа време. Затоа е скандал како Урсула фон дер Лајен за неколку дена дојде од челната позиција во германското одделение за одбрана до најмоќната канцеларија во ЕУ.

ЕУ ги измами своите граѓани.
Се добива впечаток дека невидливите кругови ја сместуваат Урсула фон дер Лајен од позадина токму таму каде што ја посакуваат. Скандалите стивнуваат, а обвинувачите молчат... Останува прашањето: кому му служи? За да дознаеме, се фокусираме на процесот на вакцинација против Ковид.

 

4. Заплеткувања

Точка 1: Семејни врски
Таткото на Урсула фон дер Лајен, Ернст Албрехт, веќе беше висок политичар. Беше на различни функции во претходните организации на ЕУ - Монтанунион и Европската заедница, или скратено ЕГ, а подоцна беше и премиер на Долна Саксонија. Може да се претпостави дека тоа барем ја фаворизираше стрмната кариера на Фон дер Лајен и добрата волја на медиумите.

Во 2020 година, нејзиниот сопруг Хајко фон дер Лејен стана медицински директор на американската биофармацевтска група Orgenesis Inc., компанија која работи на клеточни САРС-КоВ-2 вакцини. Ова претставува јасен конфликт на интереси.

Точка 2: Врски со корисници на донации на вакцини за Африка

На крајот на 2021 година, вакцината Џонсон и Џонсон беше критикувана ширум светот поради нејзините несакани ефекти. Пазарот на производителот на вакцини пропадна.

Нема проблем за Комисијата на ЕУ. Речиси во исто време, таканаречениот Тим ​​Европа најави донација на 100 милиони дози од дискредитираната вакцина за Африка.
Урсула фон дер Лајен:

„Тимот Европа ги унапредува напорите за глобална солидарност против КОВИД-19. Оваа серија од речиси 100 милиони дози од Џонсон и Џонсон, испорачана преку КОВАКС [КОВАКС фокусиран на глобалниот пристап до вакцини], е дел од нашата посветеност да испорачаме најмалку 500 во наредниот период . Дистрибуција на милиони дози вакцини до најранливите земји“.

Повторно, ова е само почеток. Има дополнителни ветувања од голем број владини лидери да донираат над 1,3 милијарди дози вакцини.

Но, кој е всушност Тим ​​Европа? Тимот Европа навидум се залага за „еднаков пристап до вакцини“ за земјите со низок приход. Поддржувачи: Европската комисија под комесарката на ЕУ Урсула фон дер Лајен, производителот на вакцини Џонсон и Џонсон и сојузот за вакцинација ГАВИ [Глобална алијанса за вакцини и имунизација, кратка алијанса за вакцини].

ГАВИ е основана во 2000 година од корпоративната платформа СЕФ [Светски економски форум] и е спонзорирана од Бил Гејтс. Одбор на Алијансата за вакцинација ГАВИ Др. Сет Беркли се радува:

„Од самиот почеток, работевме рака под рака со претседателот фон дер Лајен и нејзиниот тим, како и со Европската инвестициска банка и земјите-членки на ЕУ за да го направиме КОВАКС успешен“.

Основана во 2020 година од СЗО, Европската комисија и Франција, КОВАКС има за цел да обезбеди глобален пристап до вакцини за сите. КОВАКС е тесно поврзан со производителите на вакцини и Светската банка. Веднаш во средината на акцијата рече др. Сет Беркли - близок соработник на Лајен. Според магазинот „Тајм“ во 2009 година, тој е еден од „100-те највлијателни луѓе во светот“. Во минатото тој имаше многу други функции, вклучително и во Фондацијата Рокфелер.

Точка 3: Меѓузависности со „политички шепоти“

Мрежна анализа на анонимен ИТ специјалист детално го покажува огромното влијание на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс и другите моќни играчи. Една личност која особено се истакнува е Питер Пиот. Тој врши влијание преку многу клучни позиции во клучните тела како што се Институтот Роберт Кох, Леополдина [Националната академија на науките во Германија] и Комисијата на ЕУ, за да наведеме неколку примери. Пиот е личен советник на Урсула фон дер Лајен за настаните од Ковид. Тој е висок извршен директор во Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, вредна повеќе милијарди долари. Пиот е директор на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина. Во изминатите 10 години доби донации од 185 милиони долари од Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс. Меѓу другото, Питер Пиот седи на основата на фармацевтската компанија Новартис.

Точка 4: Заплеткувања со глобалистичките влечни конци

Урсула фон дер Лајен е првото пристаниште за моќниот влечеч на конци Дејвид М. Рубенштајн во Европа. Рубенштајн е инвеститор од милијарда долари и член на Трилатералната комисија. Исто како и СЕФ, таа беше основана од големи банкари како Ротшилд и Рокфелер. Рубенштајн е тесно поврзан со високи економски и политички фигури во светот. Тој е и лидер на состаноците на Советот за надворешни односи. Советот е еден од најважните американски тинк-тенкови, основан од банкари како Варбург.

Понатамошни заплетки со глобалистичката елита може да се видат во ноември 2021 година на 60-годишнината од Атлантскиот совет. Додека паниката за корона беше разгорена во многу земји и маските беа задолжителни, Атлантскиот совет славеше и беше опсипан со награди - без маска и дистанца.

Фон дер Лајен и управните директори на Бионтек и Фајзер ги добија највисоките почести. Атлантскиот совет е уште една глобалистичка конфедерација на супербогатите. Иако ниту еден од овие лица не бил директно избран од народот, тие тврдат дека се продемократски активисти. Спонзори на овој настан се One American Bank, Goldman Sachs, Bank of America, и други...
Што точно сакаат овие елити?

 

5. Цели на глобалистичките мрежи

Фон дер Лајен е блиску запозната со Клаус Шваб, член на групата Билдербергер и фронтмен на СЕФ. СЕФ [Светскиот економски форум] е платформа на корпоративни лидери и глобални стратези основана од финансиската елита како што се династиите Ротшилд и Рокфелер.

СЕФ сака да изгради технократско општество. Урсула фон дер Лајен е посветена на таканареченото Големо ресетирање, кое СЕФ брзо го турка напред користејќи ја кризата со Ковид.

СЕФ ги прогласи следните цели за 2030 година:
- создавање на една светска влада
- светски контролирана безготовинска валута
- крајот на сиот национален суверенитет
- Крај на целиот приватен имот
- Укинување на приватниот превоз
- Светски социјален кредитен систем
- Депопулација, контрола на порастот на населението
- Дигитален идентитет на секој човек (ID 2020)
- Апсолутен медиумски суверенитет преку цензура на независни медиуми
- Создавање на ново човечко суштество со спојување на човекот и вештачката интелигенција , т.е. трансхуманизам
- Воспоставување технократија
- Зелен договор за спроведување на централно планирана економија, која е слична на државната контрола на сите области во социјализмот; климатските промени служат како изговор.

 

6. Заклучок

Наведените факти се само врвот на ледениот брег. Клучните луѓе како Урсула фон дер Лајен намерно ги спроведуваат целите на елитите, кои очигледно не ја имаат на ум благосостојбата на населението, туку профитот и автократските претензии на неколкумина. За да постигнат апсолутна доминација, тие работат на сеопфатна контрола и управување со луѓето.

Позаднинските мрежи се обидуваат да ги придобијат луѓето со добри цели како што се зачувување на климата, заштита на животната средина, биодиверзитетот, благосостојбата на животните, зачувување на природата итн. - цели што звучат добро што многу луѓе ги сакаат од се срце.

Очигледно, сепак, овие мрежи на супербогатите имаат корист од кризите и ги користат за своите скриени цели. Да се ​​преиспитаат сите еуфонични зборови е посоодветно од кога било. Плановите како Големото ресетирање или Агендата 2030 може да се спроведат само додека луѓето доброволно ги поддржат. Затоа, ширете ги ваквите информации и помогнете да се подигне свеста кај луѓето.

Наведените факти се само врвот на ледениот брег. Очигледно е дека постојат мрежи кои се основани од најбогатите и најмоќните и се тесно поврзани со клучни фигури како Урсула фон дер Лајен. Овие организации и односи припаѓаат на очите на јавноста.

Ова е единствениот начин да се разбуди нова свест кај народот и да се стави крај на спроведувањето на семоќните фантазии на неколкумина психопати. Ако се согласувате дека овие меѓусебни врски треба да бидат познати на сите, раширете ја оваа статија на многу ваши познаници.

Ви благодариме за соработката!

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас