Следете ја трагата на парите, за да го откриете вистинскиот тек на светската историја

Бродот на силите во сенка што тоне

Со векови човештвото стенка под јаремот на каматата од високите финансии. Но, зад сцената беснее војна која оваа елитна елита во сенка е во опасност да ја изгуби.

Прочитајте ја епската приказна за незамисливи интриги и храбри луѓе, која вклучува неверојатни сојузи и убиство на „најмоќните живи луѓе“.

Во раните утрински часови на 15 април 1912 година, на околу 300 наутички милји од Њуфаундленд: луксузниот брод Титаник со повеќе од 1.500 луѓе потона на Атлантикот откако се судри на своето прво патување.

За среќа, кабините на патничкиот брод, поздравени како „модерното светско чудо“ и „најголемиот брод на светот“, биле само половина резервирани поради долготрајниот штрајк со јаглен. Сепак, има некои познати и богати луѓе на Титаникот кои не сакале да пропуштат таков историски трансатлантски премин, како што е американскиот бизнисмен Бенџамин Гугенхајм, рударски магнат и еден од најбогатите луѓе во своето време.

Исто така, Исидор Штраус, косопственик на њујоршката стоковна куќа Мејси и влијателен политичар, кој загина на Титаник, како и Џон Џејкоб Астор, основач на познатиот њујоршки хотел Валдорф Асторија.

Тројцата мажи имаа повеќе заедничко од нивното огромно богатство: тие жестоко се противеа на создавањето на приватна американска централна банка.

Кога потона Титаник, загинаа најопасните противници на планираните Федерални резерви - приватна американска централна банка: Исидор Штраус, Бенџамин Гугенхајм и Џон Астор (од врвот до дното).

Кога Титаник потона, најопасните противници на планираните Федерални резерви - приватна американска централна банка - ја открија својата смрт: Исидор Штраус, Бенџамин Гугенхајм и Џон Астор (од врвот до дното).

Томас Џеферсон, еден од основачите и трет претседател на Соединетите Држави, се плашеше дека сè уште младата република може да падне во канџите на меѓународните банкари. Всушност, обиди во оваа насока се правеа повторно и повторно, но тие никогаш не вродија плод.

Ова се смени кога, во 1896 година, Вилијам Мекинли, човек кој го воведе американскиот империјализам со победата во Шпанско-американската војна од 1898 година, беше избран за претседател. Во ерата на Мекинли, кабалот на меѓународните високи финансии конечно се виде себеси како прави огромен скок кон својата цел да ја контролира новата идна суперсила во светот.

Големите банкари како американското семејство Рокфелер со нивната империја Стандард Оил или европската банкарска династија Ротшилд беа во можност масовно да го прошират своето тајно влијание врз американската политика.

На крајот, тие се почувствуваа доволно силни за да го промовираат создавањето на Федералните резерви што ефективно ќе ја земе американската валута во нивни приватни раце. Се разбира, овие планови предизвикаа и жестоко противење - што нè враќа на потонувањето на Титаник.

Имаше многу шпекулации за тоа дали судирот со  мраз не можеше да се избегне и дали сите телеграми со предупредувања за мраз навистина стигнале до командниот мост. За американскиот бизнисмен и финансиски експерт Нил Кинан е јасно дека не било сè чисто во таа трагична ноќ.

Од својата професионална активност доволно добро ги познава интригите на високите финансии. На интернет, Кинан го нуди своето мислење за работите и пишува:

„Сите супер богати милионери на Титаник беа против централната банка во САД бидејќи тоа негативно ќе влијаеше на нивните лични бизниси. Ова му постави проблеми на картелот Ротшилд-Рокфелер-Морган.“ Кинан верува дека Титаник не потонал случајно: „Благодарение на нивната моќ и богатство, Ротшилд станале господари на Европа, бидејќи биле во Англија, Франција, Германија, Италија и Австрија,  Тие нема да дозволат некој да им го забрани пристапот до главната награда, правејќи го истото во Америка“.

Германско-еврејските имигранти и банкари Мориц Варбург и Јакоб Шиф жестоко се залагаа за формирање на централна банка на САД врз основа на европскиот модел од 1903 година. Во 1910 година, Варбург тајно се сретнал со други банкари во елитниот клуб на островот Џекил, во кој биле вклучени Џон Д. Рокфелер и Ј.П. Во сопственост на Морган. Таму беше разработен сеопфатниот план за формирање на Федерални резерви на САД, кој стана реалност на 23 декември 1913 година со Законот за федерални резерви потпишан од претседателот Вудро Вилсон.

Дали заговорот на интернационалистички банкари е всушност одговорен за потонувањето на Титаник, веројатно никогаш нема да биде целосно разјаснето. Интересно е, сепак, што осигурителната компанија Ротшилд,, одбила да го осигура Титаник во 1911 година - но зошто да не се сака да се осигура брод што бил пофален како непотолив?!

 

Психопати на власт?

Познато е дека некои луѓе буквално не запираат пред ништо заради свои интереси. Тие сметаат дека моралот и совеста се слабости кои треба безмилосно да се искористуваат кај другите. Тие знаат што е сочувство, но избегнуваат самите да го чувствуваат тоа.

Психологијата го нарекува овој безграничен егоизам социопатија. За околу три проценти од сите мажи и еден процент од сите жени ширум светот се вели дека се социопати или уште посилна форма, имено психопати.

Однадвор можат да бидат многу привлечни и привлечни. Тие обично се одлични манипулатори кои ги пуштаат маските само кога нивните жртви се беспомошно на нивна милост.

Малкумина сфаќаат колку многу страдаме сите од болно однесување на социопатите. Во август 2011 година, професорот по маркетинг Др. Клајв Боди од Универзитетот Нотингем Трент напиша теоретски труд кој беше објавен набргу потоа во форма на книга.

Насловот е Корпоративни психопати: Организациски уништувачи. Во него, авторот гледа на глобалната финансиска криза од 2008 година и како грст бескрупулозни „банкари“ ја доведоа глобалната економија до работ на колапс.

Добро основаните тези на Боди беа откриени дека се точни од независни експерти и психолози и исто така предизвикаа ехо во печатот. На пример, на 23 ноември 2011 година, Торонто Стар, најголемиот циркуларен весник во Канада, објави: „Науката претпоставува дека повеќе од еден процент од општата популација се психопати. [...]

Има се повеќе докази дека овој процент е поголем кај високите менаџменти на современите компании. Ова во никој случај не е изненадувачки, бидејќи да се биде безмилосен и опседнат со моќ сега е еден од најбараните менаџерски квалитети во големите котирани компании. [...]

Но, изгледот и вистинската изведба се две различни работи. Психопатите често се многу шармантни и се одлични во самоизразувањето, но обично се лоши менаџери кои ги малтретираат своите вработени и создаваат хаос за да го прикријат сопственото однесување." тие се способни да ја исполнат својата законска обврска -- „да се однесуваат со добра волја во интересите на другите.“

Боди тврди дека корпорациите еволуирале од релативно стабилни институции, каде што поединците со такви девијантни особини не можеле лесно да се маскираат, до организации кои се менуваат со висока флуктуација.

Ова ќе им олесни на психопатите да се вклопат во нередот што го создадоа. Затоа, според Клајв Боди, само прашање на време е кога ќе дојде следниот финансиски колапс, се додека одговорните продолжат да се однесуваат асоцијално и да не чувствуваат каење.

 

Линколн, ЏФК и проклетството на Текумсех

Дали убиството на двајца американски претседатели се должи на пророштво на домородните Американци или тие застанаа на патот на меѓународната финансиска олигархија?

Во 1809 година, новите Соединети Американски Држави постојано се ширеле кон запад, а индијанците, кои се сметаа за примитивни, му отстапуваа место на белиот човек. Во тоа време, Вилијам Хенри Харисон беше гувернер на територијата Индијана.

Тој ги сврте индијанските племиња едни против други и ги натера да ги продаваат своите земји на владата на Вашингтон по поволна цена. Шефот на Шовни, Текумсех, ја видел злобната игра и сонувал да формира голем индијански сојуз доволно силен за да им се спротивстави на белите доселеници и да ги принуди да склучат мир.

Иако беше почитуван, Текумсе не успеа. Неговиот брат Тенскватава, кој денес е малку познат, бил шаман и се сметал за „пророк“ од Шони. Од гнев поради грабнувањето земјиште, се вели дека направил пророштво кое оттогаш е познато како „Проклетството на Текумсех“: Секој претседател на Соединетите Држави избран за нулта година ќе умре на функцијата.

Двајца американски претседатели против каматните пари на Федералните резерви: Абрахам Линколн и Џон Ф. Кенеди.

Првиот што го погоди беше гувернерот Харисон. Избран за деветти претседател на САД во 1840 година, тој почина од пневмонија само еден месец по преземањето на функцијата. Оттогаш, „проклетството на Текумсе“ може да напаѓа на секои дваесет години,

Дали сето тоа е само суеверна глупост? Евентуално. Сепак, пророштвото секогаш се остваруваше, со исклучок на претседателот Роналд Реган (избран во 1980 година), кој преживеа куршум во белите дробови со сериозни повреди.

 

Заградата на векот

Сепак, двајцата најпознати претседатели кои навидум станаа жртви на проклетството на Текумсе се Абрахам Линколн и Џон Ф. Напишани се цели книги за сличностите, некои од нив зачудувачки, кои ги поврзуваат овие две икони од американската историја.

Всушност, нивната политичка кариера е идентична во многу аспекти и точно сто години подоцна: Линколн беше избран во Конгресот во 1846 година и ЏФК во 1946 година. И двајцата беа поразени од нивните партиски колеги во битката за потпретседател на САД во 1856 и 1956 година и беа избрани четири години подоцна - така 1860 и 1960 година - назначени на највисоката функција во Соединетите Држави.

И Линколн и Кенеди се залагаа за граѓански права на црнците. На 1 јануари 1863 година, Абрахам Линколн ја донесе Прокламацијата за еманципација, во која се вели: „Сите лица кои се држат во ропство […] отсега и засекогаш ќе бидат слободни.“ Нешто повеќе од сто години подоцна, на 11 јуни 1963 година, Кенеди направи познатото телевизиско обраќање во кое „претседателот го повика Конгресот да донесе Закон за граѓански права со кој на сите Американци им се гарантира правото на глас, правен статус, еднакви можности во образованието и пристап до јавните установи“.

Се шпекулира и за други паралели меѓу Линколн и Кенеди, но тие се или лажни или бесмислени. Тие само го блокираат погледот на најважното. И овој најсуштински договор главно се премолчува или се занемарува: Станува збор за ништо помалку од моќта на високите финансии над политиката.

 

„Ја убив банката“

„Дрските напори на сегашните Федерални резерви да ја стави владата под своја контрола [...] се само предупредување за судбината што го чека американскиот народ доколку биде во искушение да ја задржи оваа институција или дозволи да се создаде слична.“ не доаѓа ниту од Линколн ниту од Кенеди, туку од нивниот претходник Ендрју Џексон, седмиот претседател на САД (1829-1837).

И тогаш поранешниот генерал жестоко (и успешно) се бореше против влијанието на финансиската олигархија. Тој исто така славно рече: „Банката сака да ме убие, но јас ќе ги убијам“. И тоа е она што го направи претседателот Џексон со делегитимирање на претходник на Федералните резерви.

Сепак, тој за малку ќе ги извалкаше рацете кога во јануари 1835 година еден човек се обиде да испука два пиштоли кон него, но поради влажното време тие не пукаа.

Ендрју Џексон, исто така, ги предупреди Американците во неговото проштално претседателско обраќање од 4 март 1837 година:

„Мои сограѓани, секогаш мора да запомните дека цената на слободата е вечната будност на луѓето - и дека таа цена мора да ја платите. ако сакате да ги обезбедите благословите на слободата“.

 

Парична моќ: видлив крај на еден деспот

Ако ја следите патеката на парите, имате добри шанси да го откриете вистинскиот тек на светската историја. Прочитајте како паричната моќ ја подигна својата заканувачка глава во последните два века за да го затемни патот кон понадежна доба со крв, пот и солзи. Дури и ако моќта на парите не сака да го признае тоа: нивните денови се избројани, а нивното богатство е изградено на песок...

Кога владата зависи за пари од банките, тие, а не владините лидери ја контролираат ситуацијата, бидејќи раката што дава секогаш преовладува над раката што зема. парите немаат татковина; Финансиерите немаат ниту патриотизам, ниту пристојност; нивната единствена цел е профитот.Наполеон Бонапарта

„Верувам дека банкарските институции се поопасни за нашата слобода од постојаните армии“, напиша Томас Џеферсон, третиот претседател на САД. Денес е во право. „Можете да ги споредите Соединетите Држави со Римската империја непосредно пред колапсот.

Финансиската состојба е полоша од најавеното. Државниот модел е уништен“, изјави шефот на Судот на ревизори на САД, Дејвид Вокер, кога во 2007 година не издаде атест за билансот на американскиот државен буџет поради непроѕирни податоци (нетранспарентни податоци).

Секој американски граѓанин денес должи околу 30.000 долари ако се пресмета националниот долг по граѓанин. Од час во час, дефицитот на САД додава уште 8 милиони долари - не сметајќи ги долговите на државата и локалната власт, индустриските инвестиции и долгот на приватните домаќинства.

Имаше време кога младата Америка беше целосно без долгови: во 1836 година. Таа година, кога претседателот Ендрју Џексон успеа да го прекине владеењето на американската централна банка.

Оваа состојба требаше да трае до 1913 година. Тогаш САД станаа жртва на подмолен удар од финансиската елита: тие добија нова централна банка, Федералните резерви. Тоа е основата на денешната финансиска мизерија/инфлација.

Злото започна во Лондон во 1694 година кога беше основана првата централна банка. Таа беше наречена „Банката на Англија“ која изгледаше како да е контролирана од владата. Но, тоа не беше случај тогаш, ниту е случај со некоја од централните банки во светот денес.

Како дошло до ова е опишано од Кристофер Холис во неговата книга „Распад на парите“ од 1943 година. „Во 1694 година владата на кралот Вилијам III. итни пари. Група богати луѓе предводени од Вилијам Патерсон понудиле да му позајмат на кралот 1,2 милиони фунти со камата од 8 отсто.

Но, само под услов гувернерот и компанијата на Банката на Англија, како што се нарекуваа себеси, да имаат право да печатат дополнителни банкноти во целиот обем на нивниот капитал. Ова значи дека банката беше овластена да собере 1,2 милиони фунти во злато и сребро и да ја претвори таа сума во 2,4 милиони фунти (т.е. двојно да ја зголеми).

Од нив таа позајми 1,2 милиони фунти на владата, но и беше дозволено да ги користи другите 1,2 милиони фунти во банкноти самата. Патерсон точно увидел дека оваа прерогативност дадена на банката е привилегија да создава пари (...) Всушност, таа не поседувала ни вистинска, материјална понуда на пари од две или три илјади фунти. Во 1696 година – две години подоцна – кај банкарите веќе циркулираа 1,75 милиони фунти во банкноти наспроти паричната резерва од само 36.000 фунти.

Патерсон: „Банката има корист од каматата за сите пари што ги создава од воздух“.

И како банката создаде пари? Со давање заеми за кои печателе банкноти „од нула“. Вреден договор: во рок од четири години, британската влада сама ѝ ги задолжи на банката не само првичните 1,25 милиони фунти, туку огромни 16 милиони фунти - тоа е експлозија на долг од 1.280 проценти.

Се разбира, таквата поплава на нови пари на пазарот значи инфлација - односно, единечната вредност паѓа додека цените растат. На овој начин се изедуваат штедните резерви на граѓаните на една држава, кои автоматски не се зголемуваат со инфлацијата - со други зборови, ако стапката на инфлација е десет проценти, истите 10.000 евра се уште се во банка, само што вие сега добивате десет проценти помалку стока за нив.

Па што треба да прави граѓанинот во случај на поголеми расходи? Вратете се во банка и побарајте нов заем, кој потоа треба да се врати со камата и сложена камата. Банката едноставно „отпечати“ уште неколку банкноти и му ја дава сумата (денес, се разбира, ова е чисто виртуелно, без печатење монети или банкноти).

Во време на мир паричната моќ ги плени народите, а во време на непријателство заговара против нив. Моќта на парите е подеспотска од монархијата, побезобразна од автократијата и посебична од бирократијата. Абрахам Линколн

Толку за првата фаза од перфиден и голем план. Во втората фаза, централната банка потоа ја исклучува понудата на пари. Ова е неопходно за фазата 3 да оди според планот: задолжените луѓе полека банкротираат бидејќи не добиваат дополнителни пари за дополнителен раст.

Сега банката може да ги собере вистинските, реални вредности како што се фабриките, станбениот имот или земјиштето, а тоа е сè уште далеку под вредноста бидејќи економската криза што се појави ги намали цените.

 

Франкфуртски почетоци

Сопственоста на денешните национални или централни банки не е јавно позната. Сепак, тие не припаѓаат на државата, иако нивното име може да го сугерира тоа. Познавачите на сцената велат дека постои династија која е особено вклучена во „централнобанкарскиот бизнис“.

Сè започна во франкфуртската еврејска улица кога еден човек по име Мајер Амшел Бауер реши да го промени своето име по црвениот знак над неговата менувачница. Оттогаш нивното име стана легенда: Ротшилд - во превод црвен знак.

Мајер Амшел Ротшилд (1744-1812), родоначалникот на денешната огромна династија што се рашири низ целиот свет, ги освојува симпатиите на принцот Вилхелм IX. фон Хесен-Ханау, во тоа време една од најбогатите куќи во Европа, нудејќи му ретки монети и накит по ниски цени.

Ротшилд, исто така, му нуди бонус за секој понатамошен бизнис што принцот може да го води во негова насока. Во тој процес, тој ги открива придобивките од бизнисот во кој долго време ќе се специјализира целата династија: позајмување на кралското семејство и владите.

Прво, сумите се поголеми - а со нив и каматата на долгот - и второ, заемите се побезбедни бидејќи се покриени од даночните приходи на цел народ. Ротшилд живеел во ера со исклучителни настани, кој бил решен да помогне во обликувањето.

Неговиот ред на Илуминатите1, основан од Адам Вајсхаупт во 1776 година, се вели дека бил клучен во иницирањето на Француската револуција (1789-1799). Настаните во американските колонии, кои на крајот доведоа до Американската војна за независност (1775-1783).

Знаеше дека парите владеат со светот - и дека оние што имаат пари ги имаат и владетелите во нивните џебови.

 

Американската војна за независност

Бенџамин Френклин, еден од потписниците на Декларацијата за независност, се запознал со видот на бизнисот што го спроведува Банката на Англија кога ја посетил Англија во 1763 година. Тој брзо ги препозна опасностите од тоа што приватна банка ја контролира валутата на една нација.

Сè до неговата смрт во 1791 година, тој секогаш се спротивставуваше на создавањето на американска централна банка. Во тоа време во колониите било вообичаено да се печатат сопствени банкноти, наречени Колонијални скрипти.

Тие не можеа да се заменат за злато или сребро, туку беа користени од растечките држави за платежни трансакции, кои на овој начин функционираа прекрасно. Тоа беа пари кои владата ги контролираше и на кои никој не требаше да плаќа камата.

Сепак, ова не треба да остане така. Во 1764 година, британскиот парламент го донесе Законот за валути. Ова им забрани на американските колонии да печатат свои пари и ги принуди да ги плаќаат сите свои идни даноци на Британија во тврдо злато или сребро.

Бенџамин Френклин подоцна коментирал: „Во рок од една година, условите се променија толку многу што заврши ерата на просперитет и започна депресијата - до тој степен што улиците на колониите беа полни со невработени луѓе.“

Со други зборови: На земјите едноставно им недостигаа пари за да ја водат својата секојдневна работа и да ги платат луѓето за нивната работа. „Колониите со задоволство би платиле мали даноци за чај и други материјали, доколку Англија не им ги одзеде сопствените пари, што доведе до невработеност и незадоволство. Неспособноста на колонистите, од кралот Џорџ III. и да се даде моќ на меѓународните банкари да продолжат да издаваат свои пари беше главната причина за Војната за независност“.

Парите и моќта на банките беа исто така главен поттик во оваа војна. Затоа, не е изненадувачки што Мајер Амшел Ротшилд ги искористил своите добри односи со принцот од Хесен-Ханау за да го убеди да стави на располагање 16.800 војници на британската страна. Спречувањето на независноста на Америка беше исто така во негови интереси.

Кога ова не успеа, следната цел на банкарската елита беше да ги контролира парите на нацијата во подем. А најдобар начин да се направи тоа беше со централна банка. Во 1791 година, годината кога почина Бенџамин Френклин, Александар Хамилтон (еден од тројцата „татковци“ на американскиот устав) сè уште успешно се бореше за првата американска централна банка, Првата банка на Соединетите држави. И така, истата година доби и деловна лиценца ограничена на дваесет години.

Во првите пет години, американската влада позајми од Федералните резерви на САД, што тогаш беше неверојатна сума од 8,2 милиони долари. Поради тоа, цените во земјата пораснаа за 72 отсто. Што го натера Томас Џеферсон, тогашниот државен секретар на Соединетите држави, да воздивне:

„Посакувам да беше можно да се направи една промена на нашиот Устав: да се одземе способноста на владата да позајмува пари“.

Во 1811 година, Конгресот на САД гласаше против обновувањето на лиценцата на ФЕД. Како резултат на тоа, Куќата на Ротшилд изгуби милиони, што се вели дека го навело Натан Ротшилд, кој ја отворил банката Н.М. Соединетите Држави ќе се приклучат на... разорната војна“.

Само една година подоцна, во 1812 година, САД и Англија всушност беа во војна. Војна за која официјалните историски книги не можат да дадат навистина добра причина. Помеѓу поранешната матична земја и поранешните колонии имало многу мали расправии во текот на годините - повеќе се споменуваат нападите на британските воени бродови против американските трговски бродови, британската блокада на американските пристаништа за да се спречи трговијата со Европа окупирана од Наполеон и други помали расправии. .

Затоа, некои историчари ја опишуваат оваа војна како излишна и непотребна: политичките решенија беа неизбежни. На крајот, по четири години, ниту една страна не победи и беше потпишан мировен договор. Цитатот од мајката на Нејтан, Ротшилд е пренесен:

„Моите синови да не сакаа војна, немаше да има“.

 

Куќното правило на Ротшилд

На 19 септември истата година (1812) умре прородителот на династијата Ротшилд. Оставил пет ќерки и пет сина. Двајцата најталентирани потомци, Нејтан и Џејкоб, се населиле во големите градови на Европа уште на рана возраст - Нејтан во Лондон, Џејкоб, кој подоцна се нарекува Џејмс, во Париз. Најстариот, Амшел Мајер Џуниор, го презеде управувањето со бизнисот во Франкфурт, додека брат Саломон отвори филијала во царскиот град Виена.

Најмалку талентираниот брат, Карл Мајер Ротшилд, отвори банка во Наполи. Бидејќи петте франкфурти ги планираа сите трансакции заедно и ја делеа добивката како нивните пет банки да се во една рака, тие беа наречени Пет прсти.

Амшел Мајер не само што им оставил на своите синови значително богатство - некои извори зборуваат за 800.000 гулдени, други за 12 милиони талери (иако денес ништо не се знае за еквивалентната вредност на овие суми) - но и тестамент кој стана куќен ред на аспиративниот клан утврди:

  1. Сите клучни позиции во семејниот бизнис мора да бидат пополнети од членови на семејството.
  2. Во семејниот бизнис им е дозволено да учествуваат само машки членови на семејството.
  3. Членовите на семејството треба да се венчаат со нивните први и втори братучеди за да го зачуваат семејното наследство (според Еврејската енциклопедија од 1905 година, од 58-те бракови на Ротшилд што постоеле во тоа време, 29 биле со први братучеди).
  4. Не треба да има законски пописи или објавувања на средства (до денес, банките на Ротшилд не откриле никакви конкретни информации за текот на работењето или за семејните средства).
  5. Најстариот син треба да стане глава на семејството (освен ако мнозинството од семејството не одлучи поинаку) - што тие го направија веднаш и го назначија третородениот Нејтан за нов поглавар на семејството Ротшилд.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас