Крал Ѓоковиќ - Не се одкажува од својот став

Додека другите ѕвезди и супербогатите го купуваат сертификатот за вакцинација, српскиот тениски крал стои на својот став: останува без вакцинација

Сега му се заканува и исклучување од Вимблдон бидејќи тренираше со вакциниран позитивен играч.

Прашањето за тоа кој е најголемиот тенисер на нашето време одамна е тринасочна битка: Роџер Федерер, Рафаел Надал или Новак Ѓоковиќ.

Не беше тениското игралиште што ја направи разликата, туку ставот. На маргините на актуелниот турнир на Вимблдон, српскиот национален херој ја потврди својата одлука да се вакцинира против Ковид 19: Дефинитивно не ја зема.

 

Силеџиство против Суперѕвезда

Повторно ќе недостасува на последниот Грен слем годинава, УС Опен во Њујорк. Веќе на почетокот на годината во Австралија не му беше дозволено да учествува, иако таму ќе требаше да ја брани титулата. Ѓоковиќ беше дури привремено задржан додека не беше принуден да ја напушти земјата. Следуваше гротескен медиумски спектакл, вклучително и жестоки обвинувања против спортистот.

Ѓоковиќ со месеци не мрда од својата гледна точка на прес-конференција. Сака да носи одлуки за своето тело, а тој, кој без сомнение имал многу добро платени лекари зад себе, мисли дека е подобро да не се вакцинира.

Речиси по секоја прес-конференција на која мора да го повторува ова одново и одново бидејќи новинарите постојано го поставуваат истото прашање, нападнат од  посраните водечки медиуми.

Во денешниот радикално конформистички свет, тоа е вистинска реткост. Ѓоковиќ, на својата позиција, лесно може да купи потврда за вакцинација за да избегне медиумски кампањи против него. Приказната од Шпанија покажува дека многу ѕвезди и спортисти го прават тоа. Австралиецот Алекс де Минаур, по сите топ 20 на светската тениска ранг-листа, се најде и на листата на шпански купувачи за вакцинација.

Тоа е патот на најмал отпор за богатите и славните кои се сомневаат во пропагандата на вакцините. Но и конформистичкиот начин. А Ѓоковиќ, еден од најголемите активни спортисти во светот, го прави без оваа патека. Повторно и повторно јасно им дава до знаење на новинарите: Не се вакцинира и не се откажува од автономијата на своето тело.

 

Кој е луд Ѓоковиќ или светот?

Во трката за најмногу грен слем титули во модерниот тенис против Рафаел Надал, тоа треба да биде хендикеп што не може да се надомести. Наесен, на УС Опен, Ѓоковиќ повторно ќе го почувствува тоа. Но, неговиот одговор: „Би сакал да летам за САД. Но, тоа не е можно во овој момент.“ Тогаш е тоа така. Тој самиот ја отфрли вакцинацијата.

Оваа позиција сега е поткрепена со планина од факти. Навистина би било неразумно еден од најголемите живи спортисти во светот да го изложи своето  здравје на ризик од оштетување од вакцината. И тој исто така вели.

Како бонус, тој зборуваше против агитација против руските тениски професионалци. Овие се исклучени од учество на Вимблдон.

Што друго е лудо? Тој на Вимблдон тренираше со вакцинираниот Хрват Марин Чилиќ. Чилиќ сега е позитивен, што може да значи и крај на турнирот за Ѓоковиќ бидејќи сега е во карантин. Лудо, без сомнение.

Дури и ако сега беше исклучен и од Вимблдон: Ѓоковиќ сега ја доби борбата за титулата „најголем на сите времиња“ против Надал и Федерер.

И изненадувачки не на тенискиот терен.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ПОСТ НА ГОДИНАТА

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

ОЗНАЧЕНО ОД УРЕДНИКОТ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас