Дали Русија бомбардира породилиште? Анализа на видеото!

Западните медиуми вклучително и македонските револтирано известуваат за наводен руски напад на породилна клиника во Мариупол. Сепак, „жртвите“ се актери, што секој може тоа лесно да го провери.

Руските сили на 7 март објавија дека породилиштето Мариупол, кое сега наводно е бомбардирано од руските сили, било евакуирано и претворено во база на баталјонот Азов.

Значи, имаме две верзии на приказната: владата во Киев ја обвинува Русија за бомбардирање на породилиште, Русија вели дека тоа бил изведен пропаганден настан. Ајде да одиме во потрага по индициите.

 

Може ли да ја преставиме: Маријана

Фотографиите кои кружат низ медиумите покажуваат како бремена жена е евакуирана од породилиштето.

 

Прикажани се и фотографии од бремена жена која ја носат на носилки. Ако погледнете внимателно, ќе видите дека се работи за истата млада жена. Исто така внимавајте на повредата над левото око на двете фотографии.

Сепак, таа беше пресоблечена. По излегувањето од болницата која штотуку била бомбардирана, дали трудницата ја пресоблечиле на улица пред да ја стават на носилки и да ја однесат во брзата помош? но со оглед на шокот и повредите што се очекуваат во ваква ситуација? Наскоро ќе видиме како се одвиваше тоа, бидејќи повторно ќе се видиме со младата жена.

Како прво, се поставува прашањето: која е всушност жената? Нејзиното име е Маријана и е блогерка за убавина од Мариупол, односно фотомодел. Секој може да го види нејзиниот профил на Инстаграм со пребарување на „gixie_beauty“.

 

Пропагандното видео

На Јутјуб беше објавено видео од експлозијата и минутите потоа. Секој професионалец може да каже дека видеото е снимено со професионална камера со стабилизатор, видеото од мобилен телефон би било тотално треперливо, особено во сцените каде што шета камерманот. .

 

Инаку, Маријана повторно се гледа на насловната фотографија, за момент ќе дојдеме до тоа. Прво на другите детали од многу интересното видео. Во минута 0.45 е прикажано како Маријана е спуштена по скалите на носилката, по која таа самата се симна во пижами на првата фотографија прикажана погоре. За споредба еве повторно Маријана во пижами на скали.

 

Овде ја носат на носилки по истите скали

 

Се гледа дека Маријана лежи на носилки во следниот кадар кога ја носат од болница.

 

А, секако, Маријана можете да ја препознаете и на фотографијата прикажана погоре, која ја направил друг фотограф. Во видеото се прикажани различни кадри, а во видеото нејзиниот стомак е запикселен. Значи, сигурно имало многу камери. Камерата ја следи Маријана до Брзата помош.

Сценски насоки

Во видеото, кое трае само три и пол минути, има повеќе сцени кои покажуваат дека се работи за инсценирано видео. На пример, во минута 1,31 жена со дете во раце (што исто така е многу мирно и не плаче) мирно излегува од породилиштето. Таа воопшто не е во паника, како што треба да се очекува по ваков инцидент. Наместо тоа, таа мирно прашува на руски: „А каде да одам?

Има повеќе такви сцени кои се чудни. На пример, во минута 1.42 момче мирно излегува од болница, но во минута 1.50 одеднаш хистерично плаче и го смирува војник пред да се врати во болницата. Зошто тој и другите се враќаат во болницата од која штотуку „избегаа“ по воздушен напад? Да се ​​пресними излегувањето?

И војникот е интересен, инаку, затоа што во минута 0,40 сосема непрофесионално ја преврзува женската глава, додека избезумено гледа во правец на камерата како да се увери дека прави се како што треба. Но, која е поентата на војник да ја преврзе главата ако тоа е болница каде што има маси на лекари и медицински сестри кои можат да го направат тоа многу подобро отколку тој?

 

Маријана е насекаде

Инаку, Маријана повторно ја гледаме во минута 2.09. Овој пат, како што се гледа на насловната страница на видеото, таа е завиткана во ќебе пред болницата. На носилки ја однеле во амбулантно возило, а целиот пат од носилката е снимен: долу по скалите (кои и самата ги симнала во пижами), преку уништеното предворје до амбулантата. И одеднаш таа повторно стои пред болницата, овој пат завиткана во ќебе.

 

Од минута 2.13 нашиот војник се врати. Овој пат му кажува на камерманот што се случило и како ги евакуираат повредените.

 

Секогаш во „вистинското“ време,

Секој може без премногу мака да види дека снимката од наводниот руски напад е исценирана. И дојдоа во погодно време, затоа што Зеленски повторно молеше за зона на забранети летови од НАТО истиот ден, кога рускиот напад на бомбардирање на клиниката дојде во вистинско време за да се „засили аргументот“.

Има систем за тоа, бидејќи сите се сеќаваме на големата експлозија во Харков, чии слики медиумите ги прикажуваа со денови. Погодно, тоа се случи веднаш пред Зеленски да се обрати пред Парламентот на ЕУ во драматичен говор.

Приказната за „породилната клиника“ не потсетува на инкубаторската лага. Инцидентите во породилиштата, нападите врз новороденчињата без одбрана, ги шокираат сите и го исклучуваат рационалното размислување. Токму тоа е целта на пропагандата: таа треба да ги ослободи емоциите и да ја создаде посакуваната атмосфера, вклучувајќи ја и сликата на непријателот.

 

Воена пропаганда наместо критичко новинарство

Ако е толку лесно да се покаже дека наводниот воздушен напад врз „породилиштето“ бил исценирана приказна на украинската влада, зошто тоа не можат да го направат „новинарите“ на западните „квалитетни медиуми“? Или поинаку кажано: Зошто „квалитетен новинар“ не ни објасни зошто Маријана трипати се појавува во различни улоги во видео кое треба да го докаже наводниот руски напад?

Ова е воена пропаганда во својата најдобра форма, следејќи ги правилата наведени во Водичот за воената пропаганда. Ова го почитува правилото 5, кое вели: „Непријателот свесно врши злосторства“

Обновено на 27.03.2022

Сега ја гледаме односно се користи истата актерка во друго видео, истата онаа трудница која по втор пат ја гледвме по скалите еднаш како селгува сама и потоа како ја носат на носилка, сега во друго видео е снимена како и се дава храна од камион.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас