Скандал: Кардиолог шокиран од декласифицираните документи на Фајзер

Објавени се нови документи за вакцината против корона на Фајзер. Ова дојде откако лекари, професори и новинари поднесоа барање на суд.

Судија во американската сојузна држава Тексас и нареди на ФДА да ги открие документите што Фајзер ги доставил за време на процесот на одобрување. Ова е прв пат податоците на Фајзер за клиничките испитувања на вакцината Корона да бидат достапни на јавноста.

Кога Фајзер аплицираше за одобрение од ФДА, производителот на вакцини знаеше дека речиси 158.000 случаи на несакани настани се случиле по вакцинацијата. Фајзер побара од ФДА да ги чува документите во тајност 75 години.

Кардиологот и интернист Афшине Емрани ги погледна првите документи кои беа објавени и, како што самиот вели, му се згрозило:.

„Освен ако не грешам целосно, скандалозно е тоа што медиумите не го покриваат ова“, напиша тој на Твитер.

Неделава беше откриено и дека администрацијата на Бајден им дала на медиумите 1 милијарда долари за да шират пропаганда за вакцините против коронавирусот.

Деведесет дена по администрацијата на вакцината, Фајзер изјави дека е „безбедна“ и веднаш ја испрати до ЦДЦ и ФДА за одобрување.

Дали „1223 смртни случаи и 42.000 случаи на несакани ефекти за 90 дена“ се безбедни? прашува кардиологот.

„Овие податоци беа скриени од јавноста и требаше судија да ги добие. Зошто? Замислете дека сакате да пиете лекови за дијабетес или крвен притисок и мора да одите на суд за да се уверите дека е безбедно бидејќи не можете да им верувате на властите!“, рече Емрани.

Работите да бидат уште полоши, дел од информациите се преработени. На пример, не знаеме колку луѓе биле вакцинирани во тие 90 дена, па не можеме да пресметаме проценти“, вели Емрани.

Сето ова многу ме растажува“, вели кардиологот.

https://twitter.com/afshineemrani/status/1501591641185931266?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1501591641185931266%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffutv.media%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D19939action%3Dedit

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас