Поранешен европратеник - ЕУ ја дестабилизираше Украина

Коментар на Пол А. Нутал

Пред осум години, демократски избран претседател беше соборен од функцијата од демонстранти кои вееја знамиња на Европската унија. Во 2014 година тврдев дека притисокот на ЕУ кон исток беше провокативен и глупав. Историјата ми докажа дека сум во право.

Виктор Јанукович беше избран за претседател на Украина во 2010 година за петгодишен мандат. Меѓутоа, неговиот мандат нагло заврши кога беше насилно сменет од власт поради неговото одбивање да потпише договор за асоцијација со Европската унија (ЕУ).

Првата деценија на 21 век беше златно доба за ЕУ. Еврото беше воведено, алијансата се прошири и движењата на „евроскептиците“ во земјите-членки на ЕУ допрва требаше да започнат. Федералистичките идеолози во Брисел самоуверено веруваа дека ова ќе биде векот на ЕУ и дека ништо не може да ја спречи да добие уште поголема моќ и да се шири понатаму на Исток.

По пристапувањето на сите централноевропски земји (освен Швајцарија) и балтичките земји во ЕУ, Украина беше следниот логичен чекор, откриен во гласањето во Парламентот на ЕУ во 2005 година, бидејќи беше донесена можноста за евентуален пристап на Украина во ЕУ.

Како предвесник на евентуалното пристапување, во Украина следствено се слеаа многу средства од ЕУ. Првиот чекор во оваа насока беше продлабочување на економските односи. За таа цел, во 2012 година беше склучен договор за асоцијација.

Сепак, по повеќе од една година долготрајни преговори, Јанукович одби да го потпише договорот во ноември 2013 година, со што започна синџир на настани кои на крајот доведоа до негов пад.

Протести избија низ целата земја поради одбивањето на претседателот да го ратификува договорот. Киев стана центар на бунт и градскиот плоштад на независноста, Мајдан, беше окупиран од демонстранти што вееја знамиња на ЕУ, што доведе до тоа овие протести наскоро да бидат наречени „Евромајдан“.

Сепак, на почетокот на 2014 година, протестите ескалираа во такви насилни судири  со безбедносните сили, поради што законот и редот пропаднаа. па дури и голем број луѓе го загубија нивниот живот во тој процес.

На 21 февруари беше постигнат компромис меѓу Јанукович и опозициските политичари – во присуство на тогашниот германски министер за надворешни работи Штајнмаер – беа договорени предвремени избори. Овој компромис требаше да се покаже како недоволен.

Безбедносните сили се повлекоа веќе следниот ден, оставајќи ги незаштитени претседателската палата и зградата на парламентот, дозволувајќи им на демонстрантите непречено да се пробијат таму. Во таканаречената „Револуција на достоинството“, Јанукович беше сменет како претседател во отсуство од страна на украинскиот парламент и практично беше принуден да побегне.

Сето ова беше поздравено во таканаречените либерални медиуми како голема победа за украинскиот народ: демократско востание против угнетувањето. Меѓутоа, кога нешто слично се случи на Капитол Хил во САД во јануари 2021 година, истите либерални медиуми го осудија обидот за државен удар и ги осудија поддржувачите на актуелниот претседател Трамп како опасни фашисти. Може ли некој навистина да ги види двојните стандарди овде?

Сега Јанукович можеби беше лош претседател, но тоа не е поентата. Тој беше избран за петгодишен мандат и ако гласачите сакаа да се ослободат од него - а се чини значителен број го сторија тоа - можеа да почекаат уште една година и да го изгласаат.

Така функционира демократијата. И покрај тоа, самопрогласената украинска привремена влада го потпиша Договорот за асоцијација со Европската унија во март 2014 година, над главата на Јанукович.

ЕУ гордо се гледа себеси како бранител на демократијата - иако секој што разбира како навистина функционира алијансата, знае каква е тоа контрадикторност. Некој би помислил дека Брисел остро ќе ги осуди сите тие грди сцени во Киев. Но, не, грандиите на ЕУ наместо тоа се покажаа како ентузијастички радосни Персијци.

Јержи Бузек, тогашниот полски лидер на моќната Европска народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент, отпатува во Украина „за да ја изрази поддршката на семејството на ЕПП за украинскиот народ и неговите европски аспирации наспроти протестите на Мајдан“. Слично на тоа, Гај Верхофштат, поранешен белгиски премиер, федералистички европратеник и портпарол на супер-ЕУ, се појави во Киев и ги поздрави демонстрантите како „храбро и херојски“ кои се борат за поддршка на „европските вредности, европските принципи и демократијата“.

Покрај тоа, една недела по соборувањето на Јанукович, Европскиот парламент усвои резолуција „да им оддаде почит на оние кои се борат и умираат за европските вредности“ и го пофали „украинскиот народ за уредниот трансфер на власта и неговата месечна граѓанска отпорност“.

Во тоа време бев член на Европскиот парламент, а во Брисел бевме соочени со многу бинарен избор: или го поддржувате проширувањето на ЕУ кон исток и последователниот пристап на Украина, или сте етикетирани како руски симпатизер или дури полошо. Ќе беше лесно да останеме смирени и да не кажеме ништо, но некои од нас можеа да видат дека овој нагон кон исток е провокативен и глупав. И тоа јасно го кажавме.

Мојот поранешен, тогашен партиски лидер, Најџел Фараж, го истакна ова во телевизиска дебата со тогашниот британски заменик-премиер Ник Клег. Тој рече дека верува оти ЕУ има „крв на рацете“ за „дестабилизација“ на Украина. Мислењата како овие, кои секако беа вкоренети во најнепријатната вистина, беа дочекани со потсмев.

Бевме обвинети и дека го помативме нашето расудување со нашето несакање кон ЕУ. Сепак, ништо не можеше да биде подалеку од вистината. Можевме да видиме дека амбицијата на ЕУ да ја вклучи Украина само послужи за дополнително подгревање на тензиите и создавање јаз меѓу Истокот и Западот во веќе поделената земја.

Знаевме и дека додека политичарите сакаа ЕУ да се прошири понатаму на исток, луѓето не сакаа. Сведоци од прва рака на огромниот прилив на централноевропејци во западните земји-членки на ЕУ, мислевме дека додавањето на уште 45 милиони Украинци во блокот само ќе ги влоши овие проблеми.

Дека бевме во право во оваа точка беше потврдено во Холандија во април 2016 година, кога Холанѓаните категорично го отфрлија договорот за асоцијација на ЕУ со Украина на „советодавниот референдум“. Всушност, над 60 отсто гласаа против веќе потпишаниот договор.

Сепак, резултатот од овој референдум исто така беше во голема мера игнориран, а Договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ стапи на сила во септември 2017 година.

Затоа ЕУ не може да го избегне својот дел од одговорноста за она што денес се случува во Украина. Желбата на оваа алијанса во Европа да напредува понатаму на исток можеше само да предизвика стружење, и беше очигледно дека Украина на крајот ќе падне меѓу столиците.

Во 2014 година, оваа ЕУ ги затвори очите пред толпата затоа што беше во согласност со нејзините цели и со тоа помогна да се постават темелите на ужасната ситуација во која се наоѓаме денес. Не е дека некои од нас не предупредуваа во тоа време - но за жал никој не сакаше да не слуша.

 

Пол Ендру Нутал (роден на 30 ноември 1976 година) е британски политичар кој служеше како лидер на Партијата за независност на ОК (УКИП) од 2016 до 2017 година. служеше како пратеник во Европскиот парламент (ЕП) за северозападна Англија помеѓу 2009 и 2019 година, во групата Европа на слободата и директната демократија. Тој го напушти УКИП во декември 2018 година, критикувајќи ја поврзаноста на партијата со екстремно десничарскиот активист Томи Робинсон, и се приклучи на партијата Брегзит во 2019 година.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас