Пандемијата докажа дека демократијата е илузија

Кога канадскиот премиер Џастин Трудо ги повлече сите запирања за да ги смири протестите на камионџиите против задолжителната вакцинација, стана јасно дека демократијата е илузија

Долги години, технократската елита, со својата глобална авторитарна агенда, се инфилтрира во владите ширум светот, притискајќи за алатки за надзор и национална безбедност за да се смири несогласувањето.

Централен дел од овој систем на угнетување на неистомислениците е апаратот за надзор кој е поставен. Иако се продава како алатка за лов на опасни криминалци, нејзината примарна цел е да го потисне несогласувањето меѓу мирните граѓани кои го почитуваат законот.

Финансиската војна - забрана за користење финансиски услуги - е уште една мерка.
Неистомислениците се репресирани и со криминализирање на оние кои не се согласуваат со наративот. На пример, „скептиците за вакцините“ и секој што не се согласува со пандемиските мерки сега се етикетирани како домашни терористи или домашни екстремисти.

Употребата на криминални термини им овозможува на оние кои се на власт да ја оправдаат неуставната репресија и казнувањето.

САД мора да го укинат и Патриотскиот закон и новата иницијатива за биопретпазливост или целата приватност и слобода ќе бидат уништени

Кога канадскиот премиер Џастин Трудо ги повлече сите запирања за да ги смири протестите на камионџиите против задолжителните вакцини без воопшто да ги слуша нивните поплаки, една вистина стана кристално јасна. Демократијата беше илузија. Ова е заклучокот до кој дојде канадскиот новинар Метју Ехрет во напис во Стратешка култура на 18 февруари 2022 година.

Кој би помислил дека Канада некогаш ќе биде свеќичка за движење за слобода против тиранијата? прашува Ерлих.
Безброј илјадници патриоти се возеа низ земјата во Отава во мирно и празнично расположение што морав да го видам со свои очи за да верувам дека бараат нешто толку едноставно и неизвалкано од идеологија: слобода да се работи за да се обезбедат семејства и да се почитува фундаменталните права како што се предвидени во Повелбата за права и слободи...

Гллавните медиуми и политичките хакери работеа прекувремено за да го прикажат конвојот на слободата што пристигна во Отава на 29 јануари како „бунтовничко движење“ полно со „бели врховисти“, „руски кодоши“ и „нацисти“ кои „сакаат да ја соборат владата “.

Дури и поранешниот гувернер на Банката на Англија (и повереник на Светскиот економски форум), Марк Карни, се огласи на 7 февруари, изјавувајќи дека „ова е превирање“ и дека „оние кои сè уште помагаат да се прошири оваа окупација се идентификувани и казнети во потполност степенот на законот“...

Соочени со органското движење за граѓански права на работници, камионџии, земјоделци и десетици илјади поддржувачи кои се собраа во главниот град на Канада за да побараат враќање на нивните основни слободи, сегашната либерална влада не покажа ни трошка хуманост или преговарачки вештини. .
Ова не треба да биде изненадување за оние кои го видоа лицемерието на дело во последниве години на неолибералните идеолози на поредокот „заснован на правила“, кои брзо ја слават „слободата“ на граѓаните на Украина, Хонг Конг или Ксинџијанг додека исходот на геополитичките цели на технократите се стремат кон глобална хегемонија.

Во моментот кога се појавуваат вистински самоорганизирани работнички движења, кои бараат признавање на основните права, маските паѓаат и гневот на тираните ги покажува своите вистински бои.

 

Тираните ги покажуваат своите вистински бои

Како што известува Ерлих, канадската длабока држава сега го користи Законот за итни мерки за да го направи токму она што го побара Карни, а тоа е да го идентификува и казни секој што ќе се осмели да се залага за слобода.

Законот му дава вонредни овластувања на банкарскиот сектор да ги пребарува сметките на социјалните мрежи на луѓето и нивните приватни банкарски записи и да ги заплени банкарските сметки на секој осомничен кој го поддржува Конвојот на слободата, без разлика дали се духовни подржувачи или преку донации преку Интернет, вклучително и криптовалути.

Жртвите нема да можат да поднесат жалба бидејќи банките имаат правна заштита од тужби на оние чии животи ги уништуваат. На сопствениците на бизнисите во Канада кои ја поддржуваат слободата, исто така, може да им бидат откажани полисите за осигурување, а возачите на камионите може привремено или трајно да ги загубат своите возачки дозволи.

Сепак, демонстрантите не се откажаа. Напротив, заканите дури се чинеше дека го правеа спротивното. Според Ерлихт, „демонстрантите го обновиле ветувањето дека ќе останат на место“,  се додека Трудо не испрати полиција да ги уапси демонстрантите и да ги влече нивните камиони.

Додека Трудо остана диктаторски се додека камионџиите не беа ослободени од Парламентот, политичкиот естаблишмент покажа знаци на колапс. Двајца членови на Либералната партија, пратеникот Џоел Лајтбаунд и пратеникот Ив Робилард, раскинаа со партиските редови и повикаа на прекин на непопуларните и непотребни мерки за Ковид-19. Конечно, на 23 февруари 2022 година, Трудо изненадувачки попушти и рече дека ќе го повлече законот за итни случаи на кој претходно се повика.

На глобално ниво, молкот на демократските и републиканските лидери ширум светот е разоткриен колку и доаѓањето на Трудо на власт. Досега би очекувале лидерите на САД, Обединетото Кралство, Франција и многу други земји да стапат пред микрофонот за да ги осудат постапките на канадската влада.

Но, тие не го сторија тоа, а тоа кажува многу за тоа како тие се чувствуваат за демократијата и слободата. Уште полошо, некои ги поддржаа диктаторските мерки на Трудо.

Во твит од 10 февруари 2022 година, Џулиет Кајем, поранешен заменик-секретар за внатрешна безбедност на американскиот претседател Обама и чест коментатор на Си-Ен-Ен, сугерираше дека канадскиот режим треба да ги исече гумите на камионџиите, да им ги испразни цистерните, да ги уапси возачите кои ги одземаат камионите, да го откажат нивното осигурување, замрзнување на нивните возачки дозволи и забрана за нивна идна регистрација.

 

Пропадна илузијата за либерална демократија

Како што истакна Ерлихт, иако сè уште не знаеме како ќе заврши, можеме да бидеме сигурни дека „илузијата на либералната демократија... пропадна“. Тоа не значи дека глобалистичката кабала ги пакува своите актовки и се пензионира. Не, тие ќе се борат да останат на власт до горчливиот крај.

Но, ридот на кој стојат од ден на ден станува сè поострмен и лизгав. Секој може да види дека кажува едно, а го прави сосема спротивното. Не може да се тврди дека е бранител на демократијата, слободата и еднакви права за сите, а во исто време да се прогласуваат мирните граѓани за непријатели на државата. Тоа едноставно не е за верување. Како што забележува историскииот левичарски новинар Глен Гринвалд:

Кога станува збор за далечни и противнички земји, научени сме да ја препознаваме тиранијата во предавничката тактика на угнетувањето. Отстапувањето од наративот е цензурирано.
Протестите против државата се незаконски. Неистомислениците се казнуваат строго и без соодветна постапка. Долгите затворски казни е поверојатно да се изречат за политички престапи отколку за насилни злосторства. Новинарите се третираат како криминалци и шпиони. Спротивставувањето на политиката на политичките лидери се преквалификува како злосторства против државата.

Кога непријателска влада кон Западот се впушта во такво однесување, не само што е лесно, туку е речиси задолжително да се оцрни како деспотска. Така, речиси секој ден се наоѓаат написи во западниот печат во кои се наведува употребата на овие тактики од страна на владите на Русија, Кина, Иран, Венецуела и која било друга земја што Западот сака да ја оцрни...
Неспорно е дека употребата на овие репресивни тактики ги потчинува овие земји и нивните народи на автократски режими. Но, кога овие оружја ги користат западните влади, рамката е токму спротивна: да се нарекуваат деспотски веќе не е задолжително, туку практично забрането.

Дека тиранијата се јавува само меѓу западните противници и никогаш во самиот Запад не се третира како вечна аксиома на меѓународните работи, како западните демократии да се божествено заштитени од искушенијата на вистинското угнетување.
Тврдењето дека западната демократија потона на истото ниво на авторитарно угнетување како и официјалните непријатели на Западот е тврдење што се смета за инхерентно апсурдно, па дури и нејасно предавнички.

Имплицитната гаранција на оваа смирувачка рамка е демократијата. Западните земји, според митот, никогаш не можат да бидат репресивни како нивните непријатели, бидејќи западните влади се барем демократски избрани. Тоа уверување, колку и да е примамливо, целосно се урива при најмала контрола.

 

Опасностите од мнозинскиот деспотизам

Како што објаснува Гринвалд, премисата на американскиот Устав и Закон за права е дека „мнозинскиот деспотизам е опасен во крајност“. „Деспотизмот“ е влада со која владее една личност со апсолутна моќ. Обично ова е индивидуа, но деспотизам може да произлезе и од мнозинска влада.

Интересно е да се забележи дека иако основачите веројатно немаа концепт за она што сега го знаеме како психологија на „масовното образование“, тие беа јасно свесни за опасностите од ирационалното мнозинство.

Како што забележа Гринвалд, „Законот на правата се состои од малку повеќе од ограничувањата наметнати на тиранските мерки што мнозинството би можеле да се обидат да ги спроведат демократски“.

На пример, дури и ако мнозинството луѓе мислат дека одредени идеи и верувања треба да се криминализираат, Законот за правата го забранува тоа. Законот за права, исто така, забранува укинување на верската слобода, дури и ако мнозинството би ја поддржало. Исто така, „животот и слободата не можат да бидат лишени без соодветна постапка, дури и ако 9 од 10 граѓани се за тоа“.

Основачките татковци беа доволно мудри за да сфатат дека владеењето на мнозинството лесно може да стане исто толку деструктивно деспотско како и диктатурата. Затоа тие се погрижија индивидуалните слободи да бидат вградени на таков начин што ќе имате право да ја практикувате својата религија дури и ако сте последниот човек во земјата што го сака тоа. Мнозинството не може да ви го одземе тоа.

 

Разбудете се и видете ја реалноста

Гринвалд продолжува да објаснува дека знаците на тиранија се очигледни на Запад повеќе од една деценија. Едноставно не обрнувавме внимание. Дури сега кога се соочуваме со тиранија од прва рака, почнуваме навистина да ја гледаме онаква каква што е:

Децениското задушување на Џулијан Асанж и Викиликс само покажуваат колку сериозни станаа неолибералните напади врз неистомислениците. Многумина се свесни за најважните делови од оваа репресија...но заборавиле или никогаш не ги доживеале, поради недоличното однесување на медиумите, некои од најекстремните аспекти.
Додека Министерството за правда на Обама под државниот обвинител Ерик Холдер не можеше да најде докази за криминални активности по свикување едногодишна истрага на големата порота, тогашниот претседател на Комитетот за внатрешна безбедност на Сенатот, сенаторот Џозеф Либерман најде даватели на финансиски услуги да врши притисок врз компаниите како MasterCard, Visa, PayPal и Bank of America да ги укинат сметките на WikiLeaks, со што ќе им се забрани од финансискиот систем, загушувајќи ја нивната способност да примаат средства од поддржувачите или да ги плаќаат сметките“.

Либерман и неговите неоконски сојузници, исто така, вршеа притисок врз Амазон да го отстрани Викиликс од своите хостинг услуги, предизвикувајќи групата на информатори да биде привремено надво од интернетот на нештата.
Сето ова резултираше со тоа што Викиликс не можеше да работи и покрај тоа што не беше обвинет за никакво кривично дело: како што призна Министерството за правда, не можеше да докаже дека групата извршила злосторства, а сепак оваа екстра-правна казна беше изречена.

Тактиките употребени против Викиликс - исклучувајќи ги дисидентите од финансискиот систем и принудувајќи ги технолошките компании да им го забранат пристапот до интернет без трошка соодветна процедура - сега станаа стандардно оружје. Владата на Трудо заплени и замрзнува банкарски сметки без судење.
„Добротворната страница“ GoFundMe најпрво ги блокираше милионите долари собрани за камионџиите и најави дека ќе ги пренасочи тие средства за други добротворни организации, а потоа ги врати донациите кога луѓето правилно истакнаа дека нивниот првичен план е форма на кражба. Кога алтернативната веб-страница за прибирање средства, GiveSendGo, собра милиони повеќе за камионџиите, канадските судови ја блокираа неговата дистрибуција.

Гринвалд, исто така, нагласува како американските политичари вршеле притисок врз големите технолошки монополи и финансискиот систем да дејствуваат како заедничка рака за цензура на владата. Блокирањето на сервери и услуги за финансиски трансакции за луѓе и бизниси е една од главните стратегии што се користат за замолчување на критичките гласови.

 

Зошто Асанж беше на мета

Според Гринвалд, апсењето на Асанж било поттикнато од неговото осудување за насилството на шпанската влада врз граѓаните на Каталонија во 2017 и 2019 година. Каталонија сакаше автономија од шпанската влада во Мадрид, а владата одговори со шокантно насилство.

„Шпанија не ги третираше активистите како домородни демонстранти кои ги остваруваат своите граѓански права, туку како терористи и поттикнувачи, пишува Гринвалд. „Со сила, Каталонците беа собрани во масовни апсења, а нивните водачи беа обвинети за тероризам и бунт и осудени на долги затворски казни.

Асанж навистина не се изјасни за независност на Каталонија. Тој се спротивстави на насилните напади на шпанската влада врз граѓанските слободи. Поради оваа причина, Еквадор му го укина азилот на Асанж и го предаде на британските власти во април 2020 година. Оттогаш, Асанж се наоѓа во затвор со максимална безбедност во Белмарш, иако никогаш не бил осуден за кривично дело.

Сето ова одразува јасна и растечка западна нетолеранција кон неистомислениците“, пишува Гринвалд. „Оваа последна деценија од историјата е клучна за разбирање на рамката што е создадена и имплементирана на Запад за да се реши несогласувањето. Оваа рамка досега кулминираше со неверојатните, повеќестрани напади на владата на Трудо врз канадските камионџии.

Но, тоа одамна доаѓа и неизбежно е да има уште поекстремни форми. На крајот на краиштата, се потпира на централниот увид дека постои масовен, широко распространет гнев, па дури и омраза кон неолибералната владејачка класа низ Западот.

 

Надзорниот апарат беше создаден за да се потисне несогласувањето

Како одговор на зголемениот гнев против владејачката класа, технократската кабала „избра насилство, систем кој потиснува каква било форма на несогласување секогаш кога ќе се појави во каква било ефикасна, значајна или моќна форма“, забележува Гринвалд.

... Западните неолиберали ... станаа токму она на што жестоко тврдат дека се противат. ~ Глен Гринвалд

Важен дел од овој систем за сузбивање на несогласувањата е апаратот за надзор што е поставен насекаде околу нас. И покрај тоа што беше продаден како алатка за лов на опасни криминалци, сфативме дека системот ретко се користи за следење на вистински криминалци. Наместо тоа, се користи за да се идентификуваат луѓето кои не се согласуваат со одредена приказна. Неговата главна цел е да ги потисне различните мислења меѓу граѓаните.

Како што забележа АЦЛУ, додека повеќето Американци мислат дека овластувањата за надзор на Патриотскиот закон се таму за да се олесни идентификацијата и собирањето на терористите, „реалноста е дека обичните граѓани стануваат осомничени“. Неистомислениците се исто така репресирани со етикетирање на оние кои не се согласуваат со наративот како криминалци. На пример, „скептиците за вакцините“ и секој што не се согласува со пандемиските мерки сега се етикетирани како домашни терористи или домашни екстремисти. Како што забележа Гринвалд:

Примената на концептот на криминалот ги оправдува сите следни репресивни мерки: Ние сме обучени да прифатиме дека основните слободи се губат при извршување на кривични дела. Најзначајно, сепак, за ова наводно кривично дело не се решава со судска постапка - со сите придружни заштитни мерки на судиите, поротите, правилата за докази и барањата за соодветен процес - туку едноставно со декрет ...
Има малку нешта поопасни од политички лидер кој е убеден дека е толку добронамерен и добродушен што сè што прави е инхерентно оправдано во светлината на неговиот благороден карактер и просветлените цели...

Во логичниот свет на верувањето дека она за што навистина се борите е бело националистичко, фашистичко, бунтовнички глобално движење за соборување на либералната демократија, сите оружја што долго време ги сметавме за деспотски одеднаш се облагородени...
И токму оваа самопофална приказна си кажуваат западните неолиберали дека станале токму она за што жестоко тврдат дека се борат.

 

Треба да го укинеме Патриотскиот акт и Пандемските сили

Во септември 2021 година, Белата куќа објави иницијатива за биоприпрема вредна 65 милијарди долари, дел од планот на администрацијата на Бајден Build Back Better „Подобро да се изгради назад“. Како што објаснив во многу претходни написи, Build Back Better „Подобро да се изгради назад“ е дел од Големото ресетирање, што пак е обид водени од технократите да се наметне глобален авторитаризам. Како што објави Биоспејс:

Првата цел е да се трансформира медицинската одбрана, вклучително и подобрување и проширување на вакцините, терапевтските средства и дијагностиката против познати закани, и поставување на темелите за непознати патогени... Второ, планот повикува на обезбедување „ситуациона свест“ за заканите од заразни болести . Ова вклучува рано предупредување и следење во реално време на овие вирусни закани.

Накратко, оваа иницијатива за биоподготвеност значи поинвазивен бионадзор, т.е. следење на сопствената биологија. Секој кој сега тврди дека владата сака да ги следи луѓето до нивната хемикалија на телото ќе биде означен како параноичен теоретичар на заговор, но знаците укажуваат на бура. Ова е патот по кој одиме, дури и ако сè уште не сме таму.

Верувам дека САД мора да ги укинат и Патриотскиот акт и Иницијативата за биопрепарација или во спротивно приватноста и слободата ќе бидат уништени.

Извор: mercola.com

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас