Во 21-виот век: Расизам, дискриминација и цензура во живо на ТВ

Вознемиреност на австралиската телевизија. Во четвртокот вечерта, човек од публиката во емисијата Прашање и Одговори го критикуваше известувањето за Украина. Водителот Стен Грант потоа му нареди на човекот, кој се нарекува Саша Гилис-Лекакис, да го напушти студиото.

„Има многу Руси овде и ширум светот кои ги поддржуваат акциите на Путин во Украина, вклучувајќи ме и мене“, рече Гилис-Лекакис, член на руската заедница во Австралија. „Огорчен сум од наративот создаден од нашите медиуми кој ги прикажува Украинците како добри момци, а Русите како лоши момци“.

Од 2014 година, руското население во Донбас е под опсада на украинската влада и нацистичките групи како баталјонот Азов, рече Гилис-Лекакис, додавајќи дека според ОН загинале околу 13.000 луѓе.

Друг член од публиката извика: „Тоа е лага!“

Гилис-Лекакис праша зошто луѓето одеднаш се грижат толку многу за судбината на Украинците, но не и за Русите кои беа убиени од украинската влада во последниве години.

Грант потоа го замоли да си замине бидејќи му било „непријатно“. Можете да поставите прашање, но ние не можеме да одобриме насилство“, рече тој. „Морам да ве замолам да заминете“, рече водителот зовривајќи од внатре.

Гилис-Лекакис сакаше да даде уште еден коментар, но беше отсечен од Грант, кој сè повеќе се вријаше. „Не смееме да дозволиме луѓето да го оправдуваат насилството!

Можете да поставите прашање сè додека не одите против наративот што преовладува.

Кога дел од човештвото не учи од историјата можеме да заклучиме дека закочило во напредокот со интелигенцијата. Сега русите се демонизирани како некогаш евреите, не даваме примери сите ги знаеме.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/cb8a6cfb57ccee08d9853e6ac78a5db8_.-Фаучи-призна-дека-вакцините-не-функционираат-како-што-беше-ветено-а-вакцинираните-денес-се-во-голема-опасност-ВИДЕО-1440-810-c-90.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271

Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/cb8a6cfb57ccee08d9853e6ac78a5db8_.-Фаучи-призна-дека-вакцините-не-функционираат-како-што-беше-ветено-а-вакцинираните-денес-се-во-голема-опасност-ВИДЕО-1440-810-c-90@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271
Др. Фаучи призна дека вакцините не функционираат како што беше ветено, а вакцинираните денес се во голема опасност (ВИДЕО)
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас