Исланд од вчера ги укина сите ограничувања за коронавирусот

Со Исланд, последната скандинавска земја сега го објави својот „Ден на слободата“.

Сите ограничувања за корона кои се на сила на островската држава се укинаја вчера..
Ова го соопшти Владата во средата.

Рејкјавик. По голем број други северноевропски земји, Исланд исто така ги укинува сите ограничувања за коронавирусот. И домашните мерки и ограничувањата за влез повеќе нема да важат во петок, како што објави во средата исландската влада во главниот град Рејкјавик.

„Го враќаме нашиот нормален живот“, рече премиерот Катрин Јакобсдотир. Сепак, оние што покажуваат симптоми сè уште се замолени да останат дома. Се препорачува и носење заштита за уста и нос при контакт со ризични групи.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас