Ред од хаосот: Конфликтот во Украина е дизајниран во корист на глобалистите

Директната американска воена интервенција во Украина најверојатно ќе се случи во следните неколку месеци, бидејќи Русија сега отворено ги поддржува и признава сепаратистичките групи во регионот Донбас на источниот раб на земјата, и се чини дека се движи кон обезбедување воена поддршка за нивно отцепување. . Не е прв пат Русија да испраќа воени единици во Украина, но првпат по 2014 година и анексијата на Крим заканата од воена акција е отворена, а не тајно.

Кога ќе избувне конфликтот, западните земји ќе бидат преплавени со медиумски извештаи кои се обидуваат да ја прикажат сложеноста на односите меѓу Русија и Украина од распадот на Советскиот Сојуз, притоа игнорирајќи одредени непријатни вистини.

Во многу од овие извештаи, се конструира наратив кој премногу ја поедноставува ситуацијата и ја прикажува Русија како монструозен агресор. Целта ќе биде да ја убедиме јавноста дека нашиот ангажман во Украина е морален и геополитички императив. Ќе се направат обиди да се добие американска наклоност и ќе има повици за американски војници на терен. Џо Бајден ќе биде во првите редови на овој притисок.

Површинскиот поттик за конфронтација се чини дека лежи во одлуката од 2009 година на западните сили и украинските власти да ја разгледаат земјата за членство во НАТО. Повеќето од акциите на Русија во справувањето со Украина произлегуваат од вмешаноста на НАТО во регионот, вклучително и руската инвазија на Крим во 2014 година. Стратешки, ова има смисла. Замислете ако Мексико одеднаш објави дека ќе се приклучи на воен сојуз со Кина, а кинеските воени инсталации беа преместени во близина на јужната граница на САД? Тоа веројатно нема да заврши добро.

Секако, Русија во минатото покажуваше лицемерно однесување кога станува збор за мешање во работите на соседите. Пред само неколку месеци, на пример, имаше масовни протести во Казахстан, кои владата ги припиша на „странска манипулација“. Не беа презентирани докази за поддршка на ова тврдење. Сепак, тврдењето беше доволно за да се оправда испраќањето на 2.300 руски војници преку границата за да се прекинат протестите.

Всушност, граѓаните на Казахстан беа бесни (звучи познато?) поради зголемената инфлација и високите цени на бензинот, кои се повеќе и повеќе ја банкротираат средната класа и сиромашните.

Во 2019 година, само 4% од населението живеело под официјалната линија на сиромаштија. Во 2020 година, тој број ќе експлодира на 14% од населението. Тешко е да се најдат точни бројки за 2021 година, но веројатно е дека стапката на сиромаштија сега е поблиску до 16% до 20%.

Причините за немирите беа очигледни и оправдани, но Казахстанците кои протестираа беа обвинети дека се агенти на странски непријатели. Како што забележав во многу написи во последно време, ова е типична стратегија на корумпирани влади кои се обидуваат да останат на власт кога народот се крева и се бунтува од легитимни причини.

Повторно, замислете ако канадската влада под Трудо побарала помош од американската војска за да ги растера протестите на камионџиите против нејзините драконски прописи за вакцинација. Треба да ги ставиме овие одлуки во контекст за да сфатиме колку тие навистина се луди.

Иронично, Русија е среќна што ги поддржува сепаратистичките немири во Украина додека помага да се смират немирите во Казахстан. Имајте ја оваа шема на ум бидејќи ќе ви помогне да разберете како настаните околу Русија одразуваат глобален тренд што може да влијае на Американците во иднина.

Дипломатскиот хаос меѓу Украина и Русија може делумно да се обвини на двете страни, и токму во овој вид на историска двосмисленост глобалистите имаат тенденција да напредуваат. Маглата на војната помага да се прикријат активностите на естаблишментот, и често е тешко за луѓето да видат кој навистина има корист од хаосот додека не биде предоцна. Верувам дека проблемот со Украина е барем делумно конструиран и наменет како прво домино во синџирот на планирани кризи.

Мислам дека конфликтот во Украина не е единствен за глобалистите; можеби ќе се обидат да започнат регионална војна во Тајван, Северна Кореја, Иран итн. Постојат бројни земјишта со буре барут кои ги обработуваат веќе неколку децении.

Не треба премногу да се фокусираме на тоа кој е виновен, Украина или Русија. Треба да се фокусираме на импликациите на секоја голема регионална катастрофа и како глобалистите ги искористуваат таквите катастрофи за да ја унапредат агендата за целосна централизација на моќта.

Сценариото во Украина лесно може да се смири доколку двете страни преземат некоја основна дипломатска акција, но тоа нема да се случи. Претставниците на НАТО би можеле да направат чекор назад од обидот да ја доведат Украина во своите редови.

САД би можеле да престанат да испумпуваат 5,4 милијарди долари пари и оружје во Украина од 2014 година. Само во 2022 година во земјава беше испорачана над 90 тони воена опрема. Русија би можела да престане да испраќа тајни специјални сили во Донбас и да биде поподготвена да седне на преговарачка маса за да најде дипломатски решенија. Причината зошто овие работи не се случуваат е затоа што моќните посредници зад завесата не дозволуваат да се случат.

Сите сме свесни за глобалистичките влијанија зад лидерите на САД и НАТО и редовно ги презентираме непобитните докази за тоа. Наклонетоста на Бајден кон глобалистичките институции е добро позната. Но, што е со Русија?

Има некои во алтернативното движење на медиумите за слобода кои погрешно веруваат дека Русија е антиглобализациска - ништо не може да биде подалеку од вистината. Како и многу политички лидери, Путин понекогаш користи антиглобалистичка реторика, но неговите односи кажуваат поинаква приказна.

Во првата автобиографија на Путин, насловена како Прво лице, тој претпочита да ја опише својата прва средба со глобалистот од Новиот светски поредок Хенри Кисинџер како член на ФСБ (поранешен КГБ).

Како што Путин се издигна во политиката, тој одржуваше тековно пријателство со Кисинџер, и до ден денес тие редовно се среќаваат на ручек, а Кисинџер беше советник во различни области на Крим..

Но, тоа не е се. Путин и Крим се во постојан дијалог и со Светскиот економски форум, проектот на сега озлогласениот глобалист Клаус Шваб. Само минатата година, Русија објави дека ќе се приклучи на мрежата на СЕФ „Четвртата индустриска револуција“, која се фокусира на економската социјализација, вештачката интелигенција, „Интернетот на нештата“ и мноштво други глобалистички интереси, а сето тоа води кон светска технократија и волја за тиранија.

Повторно, руската влада НЕ е антиглобализациска. Ова тврдење е бесмислено и отсекогаш било. Фантазијата на руската опозиција би ја препишал на постојан прилив на пропаганда и она што јас го нарекувам лажна парадигма Исток/Запад - лажната идеја дека глобалистичката агенда е чисто западна или американска агенда и дека земјите како Кина и Русија се против. Кога ќе ги погледнете блиските интеракции меѓу Истокот и глобалистите, овој поим целосно се распаѓа.

Важно е да се разбере дека повеќето конфликти меѓу Истокот и Западот се конструирани конфликти и дека лидерите на ДВЕТЕ СТРАНИ всушност не се во судир едни со други. Наместо тоа, овие војни се кабуки театар; тие се војни за погодност за постигнување тајни цели додека ги маѓепсуваат масите со моменти на ужас и пропаст.

На сите кои се сомневаат во тоа, препорачувам да ги прочитаат темелно истражените и документирани трудови на професионалниот историчар и економист Ентони Сатон, кој налетал на фактите околу глобалистичкиот заговор и ја открил нивната навика прилично случајно во речиси секоја војна од минатиот век, од Болшевичката револуција до Втората светска војна и пошироко, играјќи ги двете страни.

Стратегијата за создавање ред од хаосит не е ништо ново, туку нешто што глобалистите го прават многу долго време. Бројот на отворени откритија за „Големото обновување“ што јавно ги признаа глобалистите по Ковид е толку огромен што нивните планови повеќе не можат да се негираат. Секој скептик треба да се посомнева дека има едноцифрен коефициент на интелигенција во овој момент.

Па сега, кога ја утврдивме реалноста на заплетканоста на глобалистите и на Запад и на Русија, што добиваат тие од создавањето криза меѓу овие сили околу Украина? Што им е тоа?

Како што кажав во неодамнешните написи, ми се чини дека Украина е план Б за да создаде повеќе чад и огледала каде што пандемијата на Ковид не го исполни планот за Големо обновување Како што Клаус Шваб и СЕФ постојано тврдат, тие ја гледаа пандемијата како совршена „можност“ да ја наметнат четвртата индустриска револуција во светот. Како што еднаш мислеше глобалистот Рам Емануел по економскиот пад во 2008 година:

„Никогаш не сакате сериозна криза да остане неискористена. И она што сакам да го кажам со тоа е дека тоа е можност да правите работи што не мислите дека сте ги направиле порано“.

СЕФ е стара рака во оваа тактика. Клаус Шваб, исто така, го користеше истиот јазик по кредитниот пад во 2008 година како и по ширењето на Ковид, секогаш обидувајќи се да го продаде глобалното владеење како решение за секоја катастрофа:

„Она на што сме сведоци е раѓањето на една нова ера, повик за будење да ги реновираме нашите институции, нашите системи и што е најважно нашето размислување, приспособувајќи ги нашите ставови и вредности на потребите на светот кој со право бара многу повисоки нивоа. на одговорност и... Се очекува отчетност“, објасни тој. „Ако ја препознаеме оваа криза како навистина трансформативна, можеме да ги поставиме темелите за постабилен, одржлив, па дури и попросперитетен свет“ - Клаус Шваб за глобалната иницијатива за редизајн, 2009 година.

Шваб беше исто толку прерано тогаш како и во 2020 година, кога го прогласи Големото обновување за неизбежно со оглед на кризата. Глобалистите сигурно очекуваа многу поголем број на смртни случаи од вирусот затоа што практично танцуваа на улиците и се радуваа на моќта што можат да ја украдат во име на „заштита на јавноста од глобална здравствена закана“.

Гледајќи ја симулацијата на СЕФ и Фондацијата Гејтс на пандемија на Ковид, Настанот 201, кој се случи само два месеци пред ВИСТИНСКИОТ настан, јасно се очекуваше дека Ковид ќе направи многу поголема штета и првична бројка на смртни случаи од 65 милиони па натаму. Ова никогаш не се случило; не е ни блиску до случајот.

Тешко е да се каже зошто очигледното биооружје како Ковид не успеа да стапи на сила. Вирусите имаат тенденција да мутираат брзо во дивината и да се однесуваат поинаку отколку во лабораториски услови. Дури би ја разгледал можноста за божествена интервенција. Која и да е причината, глобалистите не го добија тоа што го сакаа и сега им треба уште една криза за да ги подмачкаат брзините на машината за обновување.

Бидејќи и онака ниската стапка на смртност од Ковид уште повеќе паѓа со варијантата Омикрон и половина од американските држави кои му пркосат на мандатот за вакцинација, прашање на време е кога остатокот од светот ќе се запраша зошто тие сè уште се таму под медицински авторитаризам?

Војната во Украина и обичната закана дека таа војна може да се прошири надвор од регионот може да направи голем број работи што Ковид не ги направил. Таа обезбедува тековно покривање за стагфлацискиот колапс кој е во тек во САД, за проблемите со синџирот на снабдување што се во тек на глобално ниво и за дестабилизацијата на европската економија.

Конкретно, ЕУ во голема мера се потпира на рускиот природен гас за да ги загрее своите домови и да ја одржи својата економија. Русија историски го прекина снабдувањето со природен гас за Европа и ќе продолжи да го прави тоа. Рускиот извоз на нафта, исто така, ги пополнува празнините во глобалната побарувачка, а овој извоз ќе биде задушен со санкции или со намерно прекинување на снабдувањето со одредени земји од страна на Крим.

Војната секогаш го одвлекува вниманието од економската саботажа. Додека семето на финансиските кризи често се садат и наводнуваат добро однапред од централните банки, банките никогаш не се обвинуваат затоа што меѓународните конфликти погодно заземаат централно место. Економските кризи доведуваат до масовна сиромаштија, масовен очај и масовна хистерија, а глобалистите ќе речат дека овие опасности бараат меѓународно решение, кое со задоволство го обезбедуваат во форма на централизација.

Во САД и многу други западни земји, каде што сè уште има голем број луѓе кои ги бранат индивидуалните слободи, глобалистите очигледно сакаат да ги искористат тензиите со Русија како средство за замолчување на јавното несогласување поради авторитарната политика. Веќе видов бројни случаи на функционери на естаблишментот и левичари на социјалните мрежи кои тврдат дека активистите за слобода се „пиони на Русите“ и дека сме навикнати да „разделиме и освојуваме“. Тоа е бесподдржана глупост, но сепак го пробуваат наративот да видат дали ќе успее.

Не се сомневам дека секој бунт во САД против глобалистите ќе биде обвинет за странско мешање. Како што споменавме, последното нешто што елитите го сакаат е движења на слободни луѓе за да го попречат обновувањето во име на слободата.

Ова го видовме во Канада, каде Трудо најави еднострани итни овластувања за протестите на камионџиите и си наметна тоталитарна контрола. Дури и руската влада се вмеша во такви јавни акции за да спречи каква било активистичка динамика. Бајден ќе се обиде да го стори истото, а војната, дури и малата регионална војна, му дава образложение за потиснување на несогласувањето во име на јавната безбедност.

Интересно, воената состојба на САД е многу полесна за владата да го оправда правно и историски кога е наметната како одговор на инвазијата од странски непријател. Наративот на руското влијание може многу добро да послужи за подготовка за воена состојба во Америка. Дали ова навистина ќе успее е друго прашање.

Последиците од пукањето во Украина ќе го надминат одвлекувањето на вниманието на американската јавност; Не велам дека ќе бидат погодени само Американците. Она што го велам е дека постојат одредени места во светот кои се инхерентно отпорни на глобалистичкиот систем, а слободољубивите Американци се голема пречка. Ако има целосен бунт против Големото обновување, тој ќе започне овде. Ова го знаат и глобалистите, поради што САД несомнено ќе бидат централно вклучени во украинското мочуриште.

Иако настанот би бил катастрофален за Украинците, а веројатно и за многу Руси, постојат подлабоки и поопасни закани наменети за САД, а војната во Украина служи како ефективно жртвено јагне за многу од нив.

Извор

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас