Русија ја зајакнува сигурноста на границите

Почнуваат најавените големи маневри во Црното Море

Повеќе од 30 руски воени бродови и бродови на руската морнарица штотуку се симнуваат од пристаништето Севастопол на рускиот полуостров Крим.

Меѓу нив има 3 крстосувачи, 4 фрегати и неколку корвети (опремени со крстосувачки ракети „Калибар“) како и 12 големи десантни бродови со околу 5.000 маринци (и можност за натоварување 150 тенкови/оклопни транспортери). Сепак, обвинението засега е непознато.

Најавената руска вежба од големи размери треба да трае до 20 февруари. Големи делови од Црното Море се прогласени за забранета зона за странски бродови и авиони.

Видео: РИА Новости

Русија продолжува да ги зајакнува своите граници и продолжува да ја движи воената опрема заедно со војниците на руската армија.

Според руската влада, не се исклучени крвавите провокации од страна на киевскиот режим на Украина и/или англосаксонските земји на НАТО (Британија, САД). ситуацијата е напната.

Од завчера во Белорусија се забележани и специјалните оперативни сили ДЗС (слични на „Специјални ОП“ / „Специјални сили“) на руската армија.

Заедно со СпецНас-ГРУ и СПецНас-ФСБ се веројатно специјалните единици со најмногу искуство во војната во руската армија.

За потсетување, белоруската и руската армија спроведуваат големи маневри кои се најавени до 20 февруари.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас